AR Rahman: Madras’ın Mozart’ı

A. R. Rahman

A. R. Rahman

1966 Çennay doğumlu A.R Rahman müziğin önemli bir rol oynadığı aileye doğdu. Babası R. K. Shekhar, Malayalam (Kerala Bölgesine ait filmler) sinema filmlerinde besteci ve yapımcı olarak kendine ün yaptı. Rahman’ın babası daha dokuz yaşındayken hayata gözlerini yumdu ve ailesi maddi akış sağlamak için müzik aletleri satıp kiralamaya başladı. Müzik enstrümanları ile haşır neşir olan Rahman kısa süre içerisin de piyano çalmayı öğrendi ve besteci Ilayaraja’nin ekibinde kendine yer edindi. Burada klavyeci ve bilgisayar programcısı olarak görev alan Rahman kazandığı para ve bilgi sayesinde Londra’daki Trinity Müzik Koleji’nden mezun oldu.

Kolejden mezun olduktan sonra her yeni sanatçı gibi kendi yolunu çizmek üzere Rahman evinde bir stüdyo kurdu ve burada ilk üretimlerini vermeye başladı. Öncelikle reklam ve dizi müzikleri üretmeye başlayan Rahman ilk ciddi işi1991 yılında Mani Ratnam’ın “Roja” adlı filminin müziklerini yapması oldu. Film özellikle Hindistan’da yakaladığı beğeni dalgası ile birlikte bir anda A.R. Rahman’ın adını da ön plana taşıdı. Rahman bu filme verdiği besteleri sayesinde Hindistan’ın En İyi Ulusal Sanatçı ödülü ile taçlandırıldı. Bu filmin müzikleri Time Dergisi’nin Dünyanın En İyi 100 film müziği albümü listesinde yer almasına vesile oldu. Bu başarısının ardından Rahman arka arkaya film müzikleri konusunda siparişler almaya başladı ve böylece bir müzik ruhunun kariyeri daha çizilmiş oldu.

Günümüzde Rahman’ın ev stüdyosu belki de Hindistan’da ki en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip müzik cenneti. Pek çok eleştirmen tarafından Bollywood filmlerinin erişmiş olduğu üne dolaylı yönden katkısı olduğu kabul edilen Rahman adeta Hindistan’ın müziksel onuru. Her ne kadar Rahman’ın müziği sayısız ödüle layık görülmüş olsa bile ne yazık ki “Slumdog Millionaire” filmine kadar kendisi pek batı dünyası tarafından tanınmıyordu. Danny Boyle’un filmi sayesinde A.R. Rahman Golden Globe ve iki Oscar ödülünü evine taşıdı.