Anouar Brahem – Khomsa

Albüm Kapağı

Albüm Kapağı

Anouar Brahem’in ud ile olan detaylı ve tutkulu ilişkisinin,  Jan Garberek, Zakir Hussein veya John Surman gibi sanatçılar ile müziksel yatkınlığının, farkında olsanız bile hala nu naçizane virtüözün nelere kadir olabileceğini duymak sizi hayrete düşürecektir. “Khomsa” işte böyle bir albüm. Brahem bu çalışmasında kucağına yerleştirdiği yoldaşı ud ile akordeon, piyano, saksafon, viyolin, bas ve bateri inanılmaz bir ritimsel harmanlama içerisinde. Brahem bu çalışmasında sanatçı dostları Richard Galliano, Palle Danielsson, Jon Christensen, François Couturier, Jean Marc Larché ve Bechir Selmi ile birlikte Tunus’un 80’li ve 90’li yıllarındaki tiyatro ve sinema müziklerine sokuluyor. Bu kadar farklı kollardan gelen sanatçıların usta oldukları enstrümanların hepsinin birlikte ahenk içerisinde üretilen müziklerin kalitesi oldukça heyecan verici. Pek aşina olmadığımız bir özellik var bu albümde o da Brahem işin daha ağırlıkta beste tarafına kaymış ve bundan dolayı diğer albümlerinde olduğu üzere ud oldukça arka planda.

Yansıma anlamına gelen “Khomsa” kelimesinin tarihçesi eksi Mısır’a kadar dayanmakta. Hz. Musa Yahudilerin peygamberlik kabilinden gelen koruyucular tarafından fark edilmeleri için koyun kanı ile boyanmış el işaretinin her kapıya damgalanmasını istemiş. İşte bu damganın adı “Khomsa”.

“Khomsa” sanatçının arşivindeki en deneysel çalışma olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Aşina olduğumuz tematik orta doğu hüzün ile beslenen ritimler burada batı enstrümanlarının katkısı ile daha cazsal normlara yelken açmış durumda. Elbette Brahem yine her şeyin ortasında ve bir yönetmen gibi her ritimde parmağı var. Albümün açılışından itibaren yeni bir atmosferde olduğunuzu hemen fark ediyorsunuz, zira denenen yenilikler var. Bu 16 yeniliğin içerisinde ‘Khomsa’, ‘Seule’, ‘Nouvelle Vague’ olarak isimlendirilenler en dikkat çekici ve tekrar tuşunu fazlasıyla hak edenler.

Parça Listesi
01. Comme Un Départ
02. L’Infini Jour
03. Souffle Un Vent De Sable
04. Regard De Mouette
05. Sur I’Infini Bleu
06. Claquent Les Voiles
07. Vague
08. E La Nave Va
09. AÏn Ghazel
10. Khomsa
11. Seule
12. Nouvelle Vague
13. En Robe D’Olivier
14. Des Rayons Et Des Ombres
15. Un Sentier D’Alliance
16. Comme Une Absence

Sanatçılar:
Akordeon – Richard Galliano
Çift Bas – Palle Danielsson
Bateri – Jon Christensen
Ses Mühendisi – Jan Erik Kongshaug
Ud – Anouar Brahem
Piyano, Sintasayzır – François Couturier
Yapımcı – Manfred Eicher
Saksafon [Soprano] – Jean Marc Larché
Viyolin – Bechir Selmi