Antalya Piyano Festivali

Festival Logo

Festival Logo

14. Uluslararası Antalya Piyano Festivali Kasım’da başlıyor

Dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları Antalya’da buluşturan Uluslararası Antalya Piyano Festivali Kasım’da başlıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı festival, Volkswagen ana sponsorluğunda 08 Kasım – 30  Kasım tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek. Festivale bu yıl Grammy ödüllü sanatçı Michel Camilo , Vladimir Spivakov ,  Aziza Mustafa Zadeh gibi önemli isimler konuk olurken; piyano festivalinin siparişi üzerine Muhiddin Dürrüoğlu tarafından bestelenen “ Anadolu’dan Sahneler “ in de dünya prömiyeri yapılacak. Festivalde ayrıca Fazıl Say’ın Water –Su isimli piyano konçertosu ve Michel Camilo’nun “Piyano Konçertosu No: 1”   isimli eseri de Türkiye’de ilk kez seslendirilecek. Her gecesiyle izleyiciye ayrı bir tat sunacak olan festivalde, sahnedeki konserlerin yanı sıra halk konserleri ve öğrenciler ile sanatçıları biraraya getiren atölye çalışmaları da yer alıyor. “Şehirde Müzik Var” sloganı ile festival, 14’üncü yaşında da  sanatseverlere  unutulmaz bir müzik şöleni yaşatacak.

Festival açılışında  Say’ın yeni eseri  “ Water”   ilk kez seslendirilecek

Festivalin bu yılki açılış konserinde ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say’ın yeni eseri  olan ve dünya prömiyeri İsviçre’de yapılan “Water “ piyano konçertosu , Türkiye ‘de ilk kez seslendirilecek. Sanatçının  piyano ve orkestra için bestelediği  eserin prömiyerinde, sanatçıya şef Naci Özgüç yönetimindeki “Antalya Devlet Senfoni Orkestrası” eşlik edecek. Sanatçının suyun sakinliğini ve gücünü müzikle bir araya getirdiği eser ; üç farklı bölümden oluşuyor.  Eserin ilk bölümü olan “Mavi Su” dans eden, caz yapan, hüzünlenen, derinleşen sonsuz büyük denizi, ikinci bölümü olan “Siyah Su” gece vakti ay ışığı altında baykuş ve kurbağa seslerinin duyulduğu ormanda bir gölü,  son bölüm olan  “Yeşil Su” ise akarsuları anlatıyor. Konserin ikinci yarısında ise yine Say besteleri yer alıyor. Sanatçının “ İlk Şarkılar” adını verdiği on farklı eser izleyici ile buluşurken, Say’ın piyanosuna solist Serenad Bağcan eşlik edecek. Fazıl Say’ın güçlü performansıyla gerçekleşecek açılış konserleri 08 Kasım Cuma ve 09 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

Boganyi &  Boldoczki  “Piyano ve Trompet’in muhteşem uyumu “

Açılış konserlerinin ardından, Gergely Boganyi ve Gabor Boldoczki ikilisi festivalde sanatseverlerin karşısında olacak.Jenerasyonunun en  parlak isimleri arasında yer alan Macar piyanist Gergely Boganyi ve trompetin dahi ismi Gabor Boldozcki ‘nin birlikte sahne alacağı gecede ikili sanatseverler için;  Wilhelm Brandt, F.Chopin , Oskar Böhme , Standley Friedman , R.Wagner, F. Liszt , Georger Enescu  ve  Frigyes Hidas ‘ın eserlerinden oluşan özel bir repertuvar seslendirecek.  Piyano ve trompetin çekici ve ahenkli uyumunun izleyenleri büyüleyeceği bu muhteşem konser , 12  Kasım Salı günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Meral Güneyman  ile “Tango, Milonga, Vals & Flamenko”

Festivalde sahne alacak isimlerden biri olan Meral Güneyman; izleyicilere Tango , Milonga , Vals ve Flamenko ile eğlenceli bir gece yaşatacak.Türkiye’nin yetiştirdiği önemli virtüözler arasında yer alan ve müzikal yorumuyla dünya çapında beğeni toplayan Güneyman konserde, Igor Stravinsky, Astor Piazzola , Pablo Ziegler , Eric Satie, Maurice Ravel ,  Isaac Albeniz ve L. Godowsky’nin eserlerini yorumlayacak.Aynı zamanda barok müzikten neo klasiğe , sembolizmden  on iki ton eserlere kadar uzanan zengin repertuvarı ile de dikkat çeken Güneyman,  14 Kasım Perşembe günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin karşısında olacak.

Ferhan & Ferzan Önder ve Borusan Quartet ile “ Edirne’den Kars’a “…

Festivalin bu yılki konukları arasında piyanonun yetenekli ikizleri Ferhan & Ferzan Önder ve Borusan Quartet yer alıyor.Viyana’da yaşayan ve  11 Eylül saldırılarından sonra batının doğuya olan bakışına müzikle yön vermek için çıkardıkları “1001 Gece“ albümleriyle tüm dünyada dikkatleri üzerinde toplamayı başaran Önder kardeşler, bu konserde de izleyiciyi şaşırtmayı başaracak. Konserin en büyük sürprizi ise; daha önce festivalde de sahne alan ve tüm dünyada klasik müzik komedyeni ve keman sanatçısı olarak bilinen Aleksey Igudesman’ın bestelediği “Edirne’den Kars”’a adlı eserin seslendirilecek olması… Yaylı çalgılar dörtlüsü ve dört el piyano için bestelenen bu eserde Önder kardeşlere ; Esen Kıvrak (keman), Olgu Kızılay (keman) , Efdal Altun (viyola) ve Çağ Erçağ’dan (viyolonsel) oluşan Borusan Quartet eşlik edecek.Konser 16 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

Genç Yetenekler  festival sahnesinde…

Festival bu yılda Türkiye’nin genç ve başarılı yeteneklerini sahnesinde ağırlamaya devam ediyor. Türkiye’deki birçok sanatçıyı yetiştiren ve 2006 yılında hayata veda eden piyanist Kâmuran Gündemir anısına her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Genç Yetenekler“ konserinde, genç piyanistler güçlü performanslarıyla sanatseverlerin karşısında olacak.  Bu sene sahne alacak genç solistler ise;  Varvara Kutuzova,İzem Gürer,Elif Işıl Karakaş ve Beste Tanağardıgil….  Festivalin genç yetenekleri , 17 Kasım  Pazar günü saat 14:30 ’da Antalya Kültür Merkezi’nde  sahne alacaklar.

Vladimir Spivakov & Moskova Virtüözleri geleneği bozuyor

Antalya Piyano Festivali’nin daimi orkestrası olan ve her yıl festivalin kapanış konserini gerçekleştiren Moskova Virtüözleri, bu yıl geleneği bozarak festivalin en hareketli döneminde sanatseverlerle buluşuyor. Sanat kalitesi ile iddialı bir isme sahip olan ve dünyanın en önemli toplulukları arasında gösterilen Moskova Virtüözleri’ni, şef Vladimir Spivakov yönetecek. Sanatseverlerin heyecanla beklediği gecede şef Spivakov orkestra şefliğinin yanı sıra Vivaldi’nin keman konçertosunu yorumlayarak izleyicileri kemanıyla da büyüleyecek. Konserde solist olarak  J. Haydn ve W. A Mozart yorumlarıyla beğeni toplayan  piyanist Ma Sin A sahne alacak. Moskova Virtüözleri konseri, 18 Kasım Pazartesi günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Heyecanlı yorumu ve farklı tarzıyla İsviçreli piyanist“Werner Bärtschi” Festivalde sahne alacak isimlerden biri olan İsviçreli piyanist ve besteci Werner Bärtschi; izleyicisine  heyecan veren,  kendine özgü yorumu ile dikkat çekiyor.  Farklı tarzlarda bestelediği kırkın üzerinde eseri bulunan sanatçının repertuvarında;  rönesans döneminden çağdaş müziğe kadar oldukça geniş sayılabilecek aralıkta eserler yer alıyor. 20 Kasım Çarşamba günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşek konserde sanatçı ; Beethoven , Franz Liszt ve Othmar Schoeck gibi bestecilerin eserlerin yanı sıra kendi bestelerini de yorumlayacak.

Billboard Logo

Billboard Logo

 “Andante Gecesi “ nde Kheops Ensemble ve bir Dünya  prömiyeri

Klasik müzik dergisi ‘Andante’ adına yapılan gecede, bu yıl oldukça keyifli bir grup olan “Kheops Ensemble “ sahne alacak. Klasik ve çağdaş eserleri,  caz ve dünya müziği ile harmanlayarak izleyiciyi keyifli bir müzik yolculuğuna çıkaran Kheops Ensemble ‘ın sahne alacağı  gecede;Antalya Piyano Festivali’nin siparişi üzerine Muhiddin Dürrüoğlu tarafından bestelenen “ Anadolu’dan Sahneler “isimli eserin dünya prömiyeri yapılacak. Konserde ayrıca  Beethoven, Fazıl Say ,G.Gershwin ve Nino Rota’nın eserleri de yorumlanacak. 2006 yılında kurulan ve dünyanın farklı sahnelerinde izleyici ile buluşan grup; Muhiddin Dürrüoğlu ( piyano), Ronald Van Spaendonck (klarinet)  ve Marie Hallynck (cello) ‘dan oluşuyor. “Andante Gecesi “ 22 Kasım Cuma günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

Aziza Mustafa Zadeh  Caz  Trio’dan  muhteşem gece

Festivalin heyecanla beklenen konserlerinden biri de ünlü piyanist , besteci ve şarkıcı Aziza Mustafa Zadeh  Caz Trio’nun sahne alacağı gece… Fusion ve caz türündeki eserleriyle tüm dünyada büyük ilgi gören  Zadeh ;  piyanosuyla unutulmaz bir gece yaşatırken , güçlü sesiyle de dinleyenleri büyüleyecek. Aşık Veysel’in” Uzun İnce Bir Yoldayım” adlı eserini de yorumlayan  Azeri sanatçıya , bu harika konserde Ralf Cetto (bas)  ve Simon Zimbardo ( vurmalılar) eşlik edecek.  24 Kasım Pazar günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konser, festivalin kaçırılmaması gereken konserleri arasında yer alıyor.

İtalyan piyanist  “ Andrea Lucchesini” ‘de festivalde …

İtalyan piyanist Andrea Lucchesini , festivalin en renkli gecelerinden birine imza atacak.  Genç yaşta Milano’daki La Scala Tiyatrosu’ndaki performansı ile “ Dino  Ciani “ ödülünü kazanan ve ardından uluslararası üne kavuşan Lucchesini ;  İtalyan besteci Domenico Scarletti ve Luciano Berio’nun eserlerindeki kusursuz yorumuyla dikkat çekiyor.  Dünyaca ünlü şeflerle çalışan ve Avrupa’nın birçok sahnesinde konserler veren Lucchesini’nin performansı, 26 Kasım Salı günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

Sahnede İspanyol rüzgarı esecek “Suite Espanola”

Bir piyanist,bir flamenko şarkıcısı ve izleyicinin nefesini tutarak izleyeceği enfes bir İspanyol gecesi …. Rosa Torres Pardo ( piyano) ve Rocio Marquez Limon ‘dan ( vokal) oluşan  “Suite Espanola” izleyicilere unutulmaz bir gece yaşatacak. Enrique Granados , Isaac Albéniz, Federico  García Lorca ve Manuel de Falla’nın özgür müziğinden esinlenen aynı zamanda geçmişin köklerini arayan tınıları birleştiren ikili ; müzikleriyle izleyenlere   eski ve yeninin ruhunu birarada sunuyor. Müziğin her iki dünyasına da  keşif yolculuğuna çıkaran ikili, etkileyici sahneleriyle 28 Kasım Perşembe saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

Festival Grammy Ödüllü “Michel Camilo” ile son buluyor

Festival bu yıl dünyaca ünlü latin caz piyanisti ve besteci  Michel Camilo’nun vereceği muhteşem konser ile son buluyor.  Kapanış konserinde Camilo’nun yeni bestesi olan  “Piyano Konçertosu No: 1”  ‘in Türkiye prömiyeri yapılacak. Camilo aynı zamanda konserde G. Gershwin’in Rhapsody in Blue adlı eserini de yorumlayacak. Dünyanın farklı sahnelerinde verdiği konserlerin yanı sıra  “Amo Tu Cama Rica “ ve “Los Peores Años de Nuestra Vida “ gibi filmlerin müziğine de imza atan Michel Camilo;   Türkiye’de ilk kez bir orkestrayla birlikte sahne alacak. Gecede sanatçıya şef Gürer Aykal yönetimindeki  Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşlik edecek. 30 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek bu keyifli caz gecesinin ardından festival seyircisine veda edecek.

Halk Konserleri

Halk konserleri devam ediyor

“Şehirde Müzik Var” sloganıyla yola çıkan festival, 14. yılında da halkla buluşmaya devam ediyor. Şehrin uzak bölgelerinde yaşayan ve konserlere gelme şansı olmayanlar, Antalya’nın farklı noktalarında gerçekleşecek ücretsiz halk konserleriyle festivali takip edebilecekler. İlçelere kadar uzanan bir programla hazırlanan festivalde bu yıl ücretsiz olarak düzenlenecek üç halk konseri yer alıyor. Konserlerden ilki festivalin sanat yönetmeni olan Fazıl Say konseri… Say, 9 Kasım’da Manavgat’ta izleyicilerle buluşacak. Meral Güneyman 13 Kasım’da Kepez’de, Ferhan & Ferzan Önder ise 15 Kasım’da Akdeniz Üniversitesi’nde bir konser verecek.

Workshop‘lar

Sanatçılar festival boyunca öğrencilerle

Festival bu yıl da sanatçıları ve öğrencileri farklı atölye çalışmaları ile bir araya getirmeye devam ediyor. Sanat kalitesi kadar atölye çalışmalarıyla da eğitim alanında güç kazanan festivalde, bu yıl çalışmalar daha da arttırıldı. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen sanatçıların gerçekleştireceği atölye çalışmalarında, öğrenciler sanatçılarla çalışma olanağı yakalayacak. Festival boyunca devam edecek olan atölye çalışmaları Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı, Antalya Koleji ve ATSO Güzel Sanatlar Lisesi’nde gerçekleşecek.

Şehir  piyanoları her yerde…

İlk olarak geçtiğimiz yıl  şehrin farklı noktalarına yerleştirilen ve Antalyalı sanatseverler tarafından büyük ilgi gören “ piyanolar” bu yıl da şehre renk katmaya devam ediyor. Şehirdeki herkesin klasik müzikle tanışmasını ve sınırsızca piyano çalmasını amaçlayan etkinlik kapsamında;  tramvay,  alışveriş merkezleri  ve havaalanı gibi birçok yere piyanolar konulacak. Şehirdeki piyanolar ile birlikte festival 14. yaşında da Antalya’nın her bölgesine müziği taşıyacak.

Söyleşi & Sergi

Sanatseverler festivalde klasik müzik üzerine sohbet edebilecekler. Etkinliklerde  Uzman Müzikolog Ersin Antep ise “ Bayburt’ta Zulüm Efsanesi ve Bizim Müzik Tarihçemizden Kesitler “ başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek. Ayrıca M. Mesut Özderin’in resim koleksiyonunun yer aldığı sergi festival süresince AKM fuayede sanatseverler ile buluşacak.

08 Kasım-30 Kasım  tarihleri arasında Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek 14. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin biletleri 30 Eylül tarihinde yurtiçinde ve yurtdışında Biletix’te satışta.

Festival biletleri Biletix gişelerinden ya da www.biletix.com adresinden alınabilir.

Festivalin Bilet Fiyatları

Balkon    : 35 TL

Salon      : 50 TL

Kombine : 275TL (Tüm etkinlikleri kapsar)

www.antalyapiyanofestivali.com

http://www.facebook.com/AntalyaPianoFestival
http://twitter.com/antalyapianofes

 

Afiş

Afiş

FESTİVAL PROGRAMI

Fazıl Say / Water /İlk Şarkılar

Naci Özgüç / Şef

Fazıl Say / Piyano

SerenadBağcan / Solist

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası

08–09 Kasım 2013 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

GergelyBoganyi&GaborBoldoczki

GergelyBoganyi / Piyano

GaborBoldoczki / Trompet

12 Kasım 2013 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Meral Güneyman

“Tango- Milonga- Vals & Flamenko “

Meral Güneyman  / Piyano

14 Kasım 2013  / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Ferhan-Ferzan Önder & Borusan Quartet

Ferhan & Ferzan Önder  / Piyano

Borusan Quartet

16 Kasım 2013 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Genç Yetenekler Konseri

VarvaraKutuzova / Piyano

İzem Gürer /Piyano

Beste Tanağardıgil / Piyano

Elif Işıl Karakaş / Piyano

17 Kasım 2013 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 14.30

Vladimir Spivakov& Moskova Virtüözleri

Vladimir Spivakov / Şef – Keman

Ma Sin A / Piyano

Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası

18 Kasım 2013 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Werner Bärtschi

Werner Bärtschi / Piyano

20 Kasım 2013 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

KheopsEnsemble

“Andante Gecesi”

Muhiddin Dürrüoğlu  / Piyano

Ronald Van Spaendonck /Klarinet

Marie Hallynck /Viyolonsel

22 Kasım 2013 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Aziza Mustafa Zadeh Trio

Aziza Mustafa Zadeh / Piyano -Vokal

RalfCetto / Bas

SimonZimbardo / Vurmalılar

24 Kasım 2013 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Andrea Lucchesini

Andrea Lucchesini / Piyano

26 Kasım  2013 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Suite Espanola

RosaTorresPardo / Piyano

RocioMarquez Limon / Vokal

28 Kasım  2013 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Michel Camilo & Gürer Aykal

Gürer Aykal / Şef

Michel Camilo / Piyano

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası

30 Kasım 2013 / Antalya Kültür Merkezi – Saat: 20.00

Halk Konserleri

Fazıl Say Manavgat’ta

09  Kasım 2013 / Manavgat Belediyesi Gençlik Merkezi Konferans Salonu –  Saat:14.00

Meral Güneyman Kepez’de

13  Kasım 2013 / Kepez Yenimahalle Semt Evi / Kepez –  Saat:14.00

Ferhan & Ferzan Önder Akdeniz Üniversitesi’nde

15  Kasım 2013 / Akdeniz Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi – Saat:14.00

Atölyeler

Naci Özgüç

08 Kasım 2013 / ATSO Güzel Sanatlar Lisesi –  Saat:14.00

GaborBoldoczki

12 Kasım 2013 / A.Ü. Devlet Konservatuvarı –  Saat:10.00

GergelyBoganyi

12 Kasım 2013 / A.Ü. Devlet Konservatuvarı –  Saat:11.00

Borusan Quartet

15 Kasım 2013 / Antalya Koleji  –  Saat:14.00

Werner Bärtschi

21 Kasım 2013 / A.Ü. Devlet Konservatuvarı –  Saat:14.00

Muhiddin Dürrüoğlu

22 Kasım 2013 / A.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi –  Saat:11.00

Ronald Van Spaendonck

22 Kasım 2013 / ATSO Güzel Sanatlar Lisesi –  Saat:11.00

Marie Hallynck

22 Kasım 2013 / A.Ü. Devlet Konservatuvarı –  Saat:11.00

Andrea Lucchesini

26 Kasım 2013 / A.Ü. Devlet Konservatuvarı –  Saat:14.00

Gürer Aykal

28 Kasım 2013 / Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı – Saat:14.00

Söyleşi

Ersin Antep /Uzman Müzikolog – Müzik Yazarı

“Bayburt’ta “Zulüm” Efsanesi ve Bizim Müzik tarihçemizden Kesitler”

29 Kasım 2013 / A.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi –  Saat:14.00

Sergi

M.Mesut Özderin Koleksiyon

Fikret Otyam Ertuğrul Ateş

Mustafa AyazAdnan Turani

Zahit Büyükişleyen Ekrem Kahraman

Hüseyin Bilişik Habip Aydoğdu

Vedat ÖrsAlbina Onay

MarekBrozozowskiHasan Pekmezci

08-30  Kasım 2013 / Antalya Kültür Merkezi Fuaye