Aspendos büyüsü İzmir’in Turandot’u ile başladı

Turandot Aspendos

Turandot Aspendos

19. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, bu yıl 30. kuruluş yılını kutlayan İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği G. Puccini’nin Turandot Operası ile başladı.  Aspendos Antik Tiyatrosu’nda gerçekleşen açılış gecesine sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.  Festivalin açılış konuşmasını yapan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve  Genel Sanat Yönetmeni Prof. Rengim Gökmen , Antalya’nın tanıtım ve marka değerine önemli bir katkı sağlayan festivalin turizmciler tarafından daha gerçekçi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Eseri sahneye koyan Aytaç Manizade , başarılı rejisiyle dikkat çekerken , İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından “Birgül Su Ariç” seslendirdiği “Liu” karakteriyle seyirciden büyük alkış aldı.  Tasarımı Gülay Korkut’a ait olan  kostümler ise beğeni topladı.

 İzmir Operası 30 yaşında

Aspendos Festivali’nin açılış eseri olan Turandot’u sahnelemekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü Aytül Büyüksaraç  “Aspendos’ta  19 yıl önce sahnelenen ilk eser olan Turandot’u , İzmir Operamızın  30. Kuruluş yıldönümünde sahneliyor olmak özel bir duygu “ dedi. Festivalin bu yılki yeniliklerinden biri de alt yazı sisteminin getirilmiş olmasıydı. Sahnenin kenarlarına yerleştirilen sistemle  Aspendos’taki temsilleri Türkçe ve İngilizce çevirileriyle izleme fırsatı sunan yenilik, izleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı.

Sanatçılardan güçlü performans

Gecede orkestrayı T. Gagliardo Varas yönetti. Eserde dekor tasarımı Çağda Çitkaya , kostüm tasarımı Gülay Korkut , koreografi Uğur Seyrek , ışık tasarımı ise Müfit Özbek imzasını taşıyor. İzmir Devlet Opera ve Balesi korosu şefliği görevi ise Alessandro Cedrone ve Ali Hoca’ya ait. Çin Prensesi Turandot’u seslendiren Kazak soprano Gülzat Daurbayeva sesi ve oyunculuğu ile  dikkat çekerken , “Calaf “ rolüyle sahne alan İtalyan tenor Rubens Pelizzari ise güçlü performansı ile beğeni topladı. İzmir Operası’nın solistleri Fırat Yalçınkaya “ Altoum” , Tevfik Rodos “ Timur “, Birgül Su Ariç “ Liu”, Murat Duyan “Ping” , Oğuz Çimen “ Pang” , Serkan Taylan “ Pong “, Gökhan Varkan” Mandarin”  ve Murat Direk ise “Pers Prensi”’rolüyle izleyici karşısındaydı. Gecede ayrıca Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin çocuk korosu da sahne aldı. Bale sanatçıları danslarıyla beğeni topladı.

Turandot Aspendos

Turandot Aspendos

19. ASPENDOS ULUSLARARASI OPERA VE BALE FESTİVALİ PROGRAMI

14 Haziran 2012 – Turandot  ( Opera) / İzmir Devlet Opera ve Balesi

20 Haziran 2012 –  Rigoletto ( Opera)  /  Estonya Ulusal Operası

25 Haziran 2012-   Prens Igor ( Opera)  /  Ekaterinburg Devlet Akademik Opera ve Balesi

27 Haziran 2012-   Aşk ve Ölüm ( Bale ) / Ekaterinburg Devlet Akademik Opera ve Balesi

30 Haziran 2012 – La Traviata ( Opera) /  Güney Kore Daegu Operası  – Antalya Devlet  Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu

4 Temmuz 2012- Zorba ( Bale ) / Mersin ve Samsun Devlet Opera ve Balesi

3 Eylül 2012 – Madam Butterfly ( Opera)  / Çin Pekin Operası – Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası

6 Eylül 2012- Lucia Di Lammermoor ( Opera ) / Antalya Devlet Opera ve Balesi

10 Eylül 2012- Kuğu Gölü ( Bale) – Türk Devlet Opera ve Bale Toplulukları

15 Eylül 2012 – Tannhauser ( Opera ) Ankara Devlet Opera ve Balesi