Avishai Cohen ile Bir Gece

Avishai Cohen

Avishai Cohen

Gerçek bir sanatçı, içinden geleni alıp müzik ile bize konuşan, çevresine ışık saçan ve etrafındaki sevgiyi işleyip müziği ile tekrar bize döndüren bir müzisyen. Bence hepsi dün gece 3. defa izleme imkânı yakaladığım Avishai Cohen’in özellikleri arasında.

Müzik insanoğlunun en önemli, en keyifli ve en öğretici etkinliği. Büyüleyici kültürleri anlama, yorumlama, bunun uzantısı ile süzülen müzikler ile ruhların konuşması hepsi adeta sanal alemde geçen bir dünya. Oysa bu evren müzisyen ile müziksever arasındaki boş görünen alanın doluluğu. Bunu bazı sanatçılar doldurabilirken diğerleri ne yazık ki boşluğa boşluk katıyor. Bu katkı elbette çift taraflı da olabiliyor. Bu nedenle müzik hedeflerini, kültürel vizyonunu, sanatsal içeriğini, melodik yapısını, aynı amaç ve kafadaki insanların bir araya gelip dinlediği sorumlu konserlerin keyfi bir başka oluyor. Herkesin odağı müzik zira.

Böylesi bir sanat,  bir ressam, bir heykeltıraş, gibi yoğun bir bilgi birikimi, yaratıcı bir hayal gücü, sınırsız bir merak, var olanı sorgulayıcı bir yaklaşım, özgür bir ruh gerektiriyor. Avishai Cohen’de dün gece bize günümüzün en iyi caz basçılarından biri olduğunu bu özelliklerini göstererek sergiledi. Zamanın ve mekânın derinliklerine ve ötesine ritmik bir yolculuk yaptırdı. Daha önce var olmayan, alışılmışın dışı, farklı olanın farkına vardırıcı, zenginleştirici, vizyon değiştirici, inovasyonu tetikleyici müzikler ortaya koydu yüreğiyle, kafasıyla ve aşkıyla.

Avishai Cohen

Avishai Cohen

Her ne kadar dün gece tamamıyla sessizlik içerisinde konser izleme imkanı yakalayamamış olsak bile yine de eskilere kıyasla sessiz bir ortamda konser dinledik. Seyircinin çift basçıya olan ilgisi, sıcaklığı ve hayranlığı tüm Babylon’u sarmaladı. Beklenende çok daha etkin, çarpıcı ve uzun bir konser oldu. Karşılıklı bir etkileşim varlığı aşikardı.

Avishai’ın ise ilk defa bu kadar övgü dolu konuşma yapmasıda ne kadar etkilendiğinin güzel bir göstergesiydi. Belli ki hem İstanbul, hem de Babylon onu fazlasıyla etkilemiş. Ama bu sürpriz olmamalı zira kusursuz bir formül için tüm malzeme var ortada, yeterki bunu bir araya getirebilme yetisi olsun.

Bol alkış, bol teşekkür, bol sevgi ve muhteşemmüzik aklımda kalanlar…

Ufak Bir Not: Tüm yasaklara rağmen hala üst katta arka karanlık köşelerde sigara içen sevgili insanoğlu size de şapka çıkartıyorum. Vurdumduymazlığınız ve umursamazlığınız ve özellikle saygısızlığınız için…