Avishai Cohen ile bir gece

Avishai Cohen ile bir gece KONSER

Gerçek bir sanatçı, içinden geleni alıp müzik ile bize konuşan, çevresine ışık saçan ve etrafındaki sevgiyi işleyip müziği ile tekrar bize döndüren bir müzisyen. Bence hepsi dün gece 3. defa izleme imkânı yakaladığım Avishai Cohen’in özellikleri arasında.

Müzik insanoğlunun en önemli, en keyifli ve en öğretici etkinliği. Büyüleyici kültürleri anlama, yorumlama, bunun uzantısı ile süzülen müzikler ile ruhların konuşması hepsi adeta sanal alemde geçen bir dünya. Oysa bu evren müzisyen ile müziksever arasındaki boş görünen alanın doluluğu. Bunu bazı sanatçılar doldurabilirken diğerleri ne yazık ki boşluğa boşluk katıyor. Bu katkı elbette çift taraflı da olabiliyor. Bu nedenle müzik hedeflerini, kültürel vizyonunu, sanatsal içeriğini, melodik yapısını, aynı amaç ve kafadaki insanların bir araya gelip dinlediği sorumlu konserlerin keyfi bir başka oluyor. Herkesin odağı müzik zira.

Böylesi bir sanat,  bir ressam, bir heykeltıraş, gibi yoğun bir bilgi birikimi, yaratıcı bir hayal gücü, sınırsız bir merak, var olanı sorgulayıcı bir yaklaşım, özgür bir ruh gerektiriyor. Avishai Cohen’de dün gece bize günümüzün en iyi caz basçılarından biri olduğunu bu özelliklerini göstererek sergiledi. Zamanın ve mekânın derinliklerine ve ötesine ritmik bir yolculuk yaptırdı. Daha önce var olmayan, alışılmışın dışı, farklı olanın farkına vardırıcı, zenginleştirici, vizyon değiştirici, inovasyonu tetikleyici müzikler ortaya koydu yüreğiyle, kafasıyla ve aşkıyla.

Her ne kadar dün gece tamamıyla sessizlik içerisinde konser izleme imkanı yakalayamamış olsak bile yine de eskilere kıyasla sessiz bir ortamda konser dinledik. Seyircinin çift basçıya olan ilgisi, sıcaklığı ve hayranlığı tüm Babylon’u sarmaladı. Beklenende çok daha etkin, çarpıcı ve uzun bir konser oldu. Karşılıklı bir etkileşim varlığı aşikardı.

Avishai’ın ise ilk defa bu kadar övgü dolu konuşma yapmasıda ne kadar etkilendiğinin güzel bir göstergesiydi. Belli ki hem İstanbul, hem de Babylon onu fazlasıyla etkilemiş. Ama bu sürpriz olmamalı zira kusursuz bir formül için tüm malzeme var ortada, yeterki bunu bir araya getirebilme yetisi olsun.

Bol alkış, bol teşekkür, bol sevgi ve muhteşemmüzik aklımda kalanlar…

Ufak Bir Not: Tüm yasaklara rağmen hala üst katta arka karanlık köşelerde sigara içen sevgili insanoğlu size de şapka çıkartıyorum. Vurdumduymazlığınız ve umursamazlığınız ve özellikle saygısızlığınız için…

En Son Yazılar

A Cry For Revolution

A Cry For Revolution

Los Ruphay was the first band to sign to ARC Music in 1976 with a vinyl called ‘Folklore of Bolivia’, which is still selling today. The band performs extensively throughout Europe, continuing to perform, record and educate audiences about their Andean home through music and songs.

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Iranian classical musicians have a two-fold task as they learn their craft: they must learn the old melodies handed down over the generations, called ‘radifs’, and, through the process of skilful improvisations, transform them into something new.

Anandi Bhattacharya

Anandi Bhattacharya

Being the daughter of the great Hindustani slide guitarist Pandit Debashish Bhattacharya, Anandi has been surrounded by music since birth and recalls how having ‘breathed in music from every room in the house was a blessing’.

AMMAR 808 – Maghreb United

AMMAR 808 – Maghreb United

The future is right now. We have driverless cars, robots taking over jobs, and commercial space travel is on the event horizon. Somehow, humanity has slipped into a science fiction life. But you can’t have a future without a past, something AMMAR 808 knows very well.

Simon Renard De St. André

Simon Renard De St. André

Vanitas temasının pek çok örneği var ama ben bu yazımda 1613’de ilk nefesini alan Fransız Simon Renard de St. André (1613 –1677) adlı ressamın 1650’de resmettiği eserini ele alacağım. Pek çok Vanitas temalı eser veren ressamın en önemli amacı özellikle zenginliğin ve yaşamın faniliğini vurgulamak.

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

Miles Davis 46 yıllık müzik kariyeri boyunca ritim galaksisi içerisinde şekilden şekle girdi. Yolunu kendi buldu ve bu macerayı sonuna kadar yaşadı ve daha önemlisi yaşattı.

Henri Matisse Müzik

Henri Matisse Müzik

Matisse’in yaptığı tüm tablolara bakarsak ana tema insan beynine ulaşılabilir olan sempatik çağrı, duygudaşlık ve sinir sistemine dokunana insan figürü.

Jan Kupecky

Jan Kupecky

Flüt Milattan Önce 9.yüzyıla kadar tarihlendirilebilen bir çalgı aleti. İlk izlerine Çin’de rastlanan bu enstrüman zamanla orta çağlarda Avrupa’ya yayıldı.

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Öncelikle Apollo’yu ele alırsak kendisi tanrı olarak müziğin kozmik anlamını temsil ediyor. Eski Yunan’da kullanılan bir lir türü olan Kithara ile genellikle resmedilen Apollo daha sonraki Barok ve Rönesans dönemlerinde modern yaylı çalgılar ile özleştirildiği de gözlenmiştir.

Müzisyenlerin Kavgası

Müzisyenlerin Kavgası

Fransız ressam Georges de La Tour (1593-1652) bu tablonun ilhamını gerçek hayattan almış. Akşam sokaklardaki müzisyenlerin yaşantısından bir kesit var karşımızda.

Avishai Cohen ile bir gece

Avishai Cohen ile bir gece

20 Aralık 2013'deki Avishai Cohen Konser izlenimler...

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Muhalefet hep vardır, olacaktır ve olmalıdır. Hakkıyla yapılan muhalefet ise her zaman alkışlanır.

Johannes Vermeer

Johannes Vermeer

Delftli Johannes Vermeer’in (1632-1675) günümüze kadar sağ kalan 36 eserinin 12 tanesinde müzikal tema veya bir müzik enstrümanı resmetmiş değerli bir ressam.

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau’un annesi “Yılan Oynatıcısı” olarak bilinen bu tabloyu yapmasında sanatçıya ilham verdi. Oğlundan Hindistan’a yapmış olduğu seyahatin anılarını yaşatması için bir tablo yapmasını istedi.

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

Bir müziksever olarak Klasik Müziğin nasıl vazgeçilmez bir tarz olduğunu bilirim. Klasik Müzik dinlemeyen bir ruh bence tam hakkı ile müziksever olamaz, olduğunu iddia ederse kendi ruhu ile çelişir.

JAN STEEN

JAN STEEN

1626-1679 yılları arasında yaşayan Jan Steen’in pek çok tablosu adeta bir komedi sahnesinden çıkmışçasına resmedilmiş. Konularını özenle seçen ressam dönemsel bir hikâyenin tiyatro biçiminde, hicivlerle ve bazen striptiz ile sunulduğu parodileri konu alan çok fazla esere imza atmış.

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Müzik, Klee için bir avuntu vaadi ve geleceği vaat eden bir sanat formuydu. Her ne adar Klee’ye göre müziğin altın çağı tarih sayfalarında kalmış olsa bile o bu inancını asla yitirmedi.

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Dönemim popüler enstrümanları harpiscord, klavsen ve benzerleri ile piyano arasındaki en belirgin farklılığı aynı tuşta hem sert hem de yumuşak ritim çalınabilmesi. Veya İtalyanlarının dediği gibi “piano e il forte”.