Balkan Beat Box: Blue Eyed Black Boy

[singlepic id=327 w=320 h=240 float=left]Çılgın, kuvvetli, enerji dozajı yüksek Dünya Ritimleri ile herkesi dansa davet eden Balkan Beat Box (BBB) yeni çalışması “Blue Eyed Black Boy” karşımızda. Geçtiğimiz iki yılı yoğun bir şekilde festival, turne ve bol konser ile geçiren ekip, şu ana kadar olabilecek en kuvvetli ve ayakları yere basan üretimleri ile tekrar Dünya Müziği platformunda. Çekirdek kadrosu Tamir Muskat, Ori Kaplan ve Tomer Yosef’den oluşan BBB, en son albümü “Nu Med”den beri yoğun bir şekilde toparladığı ve parça parça kaydettiği ritimleri bir çatı altında en sonunda birleştirdi.

[singlepic id=328 w=320 h=240 float=right]Avrupa’nın başlıca şehirlerinde kaydedilen albüm, yine bu coğrafyanın ses sentezini yansıtıyor. Özellikle Viyana, Belgrat şehirlerinin ön planda olduğu çalışma süreci aynı zamanda Ori’nin anakenti Tel Aviv’de de gerçekleştirilmiş. Bu yolculuk ise tüm albüm boyunca müziksel olarak işlenmiş durumda.  “Blue Eyed Black Boy” da BBB daha bir derinliklere dalıp, çarpıcı ritimlere sokuluyor. Yine asiliklerini besleyen rock temaları gündemde bu da daha keskin politik duyarlılığı kamçılıyor. Global müziksel stilleri,  tepindiren dans müziği başarıyla birleştiren ekip, “Nu Med” kadar olmasa bile yine yapacağını yapmış.

‘Move It’ olarak adlandırılan ilk parça BBB’nin kendisi ile özleşen klasik müziksel imzasını taşıyor. Tabla etrafına yapılandırılan vurmalı çalgılar, üzerinde süzülen orta dereceli Doğu Avrupa nefeslileri Tomer’in sözleri ile birleşerek ortaya çarpıcı bir açılış sergiliyor. Takip eden albüme adını veren ‘Blue Eyed Black Boy’ adlı parça BBB’nın daha bir zapt edilmiş halini dinleyen ile paylaşıyor. Siyahî çocuğun mavi gözlerinde görülen sorumlu, ırksal temalı, zıpır ritimlerle bezenmiş ancak asla belirlenen çıtanın dışına çıkmayan bir ritim şöleni.

Kaygısız bir havaya büründürülen “Blue Eyed Black Boy”un enerjisini ‘Marcha de la Vida’, ‘Balcumbia’ ve fesat bir yapıya sahip olan kapanışı yapan ‘War Again’ gibi parçalar ile yaşıyor. Genel beğeni kriterlerini çoktan aşan bu üçlü, kıpır kıpır ruhlarını yeni üretimlerinde dinleyene sunmaktan öte yaşatmasını da beceriyor. Canlı konserlerdeki enerji fışkırması aynen CD’ye basılmış ve kulağınıza aktarılmış. Karşımızda günümüze kadar gelen en oturaklı, yaptığının sınırları içerisinde kalan, aydın ve bir o kadar kendimden emin bir çalışma var. Ses skalası yüksek, kültür işlemesi her köşede olan, maceraperest, politikaya bol bol bandırılmış güncel bir müzik ziyafeti.

BALKAN BEAT BOX Shadow Animation – Dir.: Otto Bulut from Otto Bulut on Vimeo.