Batı Avrupa’nın En Eski Enstrümanı

Söz Konusu Enstrümanın Bulunan Parçası

Söz Konusu Enstrümanın Bulunan Parçası

Arkeologlara göre İskoçya’nın Skye adacığında yer alan bir mağarada bulunan ufak, yanık ve kırık, işlenmiş bir tahta parçası Batı Avrupa’nın belki de ilk en eski enstrümanının kanıtı. Bu tahta kalıntısının muhtemelen 2.300 yıllık olduğu ve bir lir enstrümanına ait olduğu düşünülmekte. Müzik tarihçilerine göre bu kitaplardaki bilgileri değiştirecek nitelikte. Buna göre Batı Avrupa’da var olan müzik 1.000 yıl geri itilmiş durumda. Bu dönem ise Avrupa’nın en karanlık tarihi dönemi olarak bilinmekte.

Elbette sadece müzik tarihi değişmeyecek, bu kadar eskilere dayanan bir müzik enstrümanı aynı zamanda şiir ve şarkı tarihini de bin yıl kadar arkaya atıyor.

Dünyada var olan en eski lir enstrümanı Irak’ta bulundu ve 5.000 yıl öncesine kadar tarihleniyor. Bu bulunan enstrümanlar hâlihazırda gelişmiş ve oldukça ileri düzeyde olan çalgılar olmasından dolayı gerçek tarihinin bir kaç bin yıl daha geri olduğu düşünülmekte ama hala kanıtlanamadı. Ancak Avrupa’da bu tarih çok daha yakın idi.

Yeni bulunan parça ile Avrupa karanlık çağlarda aşkın, romantizmin ve müziğin varlığını bir nebze kanıtlıyor oluyor. Malum bu konuda oldukça kötümser bir hava içeresindeler normalde. Hadi bakalım bu mevcut tarihte değişecek mi, malum bir antik mekânda tek değişen şey tarihtir zira gelecek aynıdır. İşte karşınızda batı Avrupa’nın en eski enstrümanı.