Ben Shahn Composition For Clarinets and Tin Horn

composition-for-clarinets-and-tin-horn

composition-for-clarinets-and-tin-horn

Ben Shahn 1898’de Litvanyalı bir aileye doğan değerli bir sanatçı. 1906 yılında ailesi ile Amerika’ya göç etti ve hayatının sonuna kadarda orada yaşadı. Sanatçı en çok sosyalist içerikli çalışmaları ile tanındı. Özellikle solcu görüşleri erken yaşta başladığı sanat kariyerinde önemli bir unsurdu. Bu ay ele alacağımız eser Ben Shahn’ın 1951 yılında tamamladığı “Composition For Clarinets and Tin Horn” adlı eseri.

Tekne düdük tablonun oda noktasında olmasa bile en dikkat çeken içerik olarak ön planda.Gördüğümüz dört tam ve yarım klarnet gibi tüm heybetiyle dimdik duruyor. Eski Amerikan alaylarında kullanılan çok renkli enstrümanlar gibi ciddi klarnet beşlisi arasında hayatın renkliliğini ve belki de vurdumduymazlığını yansıtıyor. Üzerindeki motifler ile haylazlığı ve renk şölenini bizlere aktarıyor.Üzerinde yer alan palyaço yüzü beklenenin aksine hüzün dolu ve klarnetlerin arkasında yer alan ana figürümüzün eksik yüzünü tamamlıyor. Ellerini sıkıntıyla yumruk yapmış olan figürün tek başındalığını veya hüznünü bütünlüyor. Shanh bu eserinde baş konumda olan insan figürünü sadece kolları ve elleri ile resmederek bir gizemi sürdürüyor. Bu figüre bir kişilik vermekten kaçınıyor ve bizlerin hayal gücünü kullanmamızı umuyor. Belki bu figür yıpranmış, istediğini elde edememiş bir müzisyen, belki de enstrümanları sahibi olan bir müzisyen kadar başarılı olamayan bir başka müzisyen. Belki de kendi müziği içerisinde kısılıp kalmış ve kalıplarını yıkamayan bir sanatçı.Hayal kurmak serbest.

Oysa dik olarak sıralanmış klarnetler hapishane demirlerini yansıtıyor olabilir. İçinde hapsedilmiş, tükenmiş bir müzisyen. Çıkış yok, belki de düdük bir ışık. Her biri kendi bireyselliği içinde sıralanmış, özgün perde konfigürasyonu atmosferi altında tüm mantığın durduğu, öyküsel anlatımın ırak ve noksan olduğu bir dünya. Ama yine de umut var zira müziğin gücü bir ocağın ateşi gibi soldan üçüncü klarnetin ağızlığında tütüyor ama bunu figür daha görmüyor…

Söz konusu eser Detroit, Institute Of Arts’da sergilenmekte…

Söz konusu yazım Andante’nin 2015-Haziran sayısında yayımlanmıştır …