Bilja Krstic ve Bistrik Orchestra Sıcak Balkan Ritimleri

Bilja Krstic
Bilja Krstic

Son dönemlerde Dünya Müziği klasmanına giren albümlerin arka arkaya ülkemizde piyasaya sürülmesi ayrı bir keyif ve heyecan. Bu durum müzik severlerin yavaş yavaş bu tür müziğe ilgi göstermeleri ile doğru orantılı. Ne de olsa kitlesel, kalıplaşmış ve bağlayıcı sınırlara sıkıştırılmış müzik bir noktadan sonra nefes aldırmaz oluyor ve doğal olarak dinleyenleri başka arayışlara sürüklüyor. Sınırlar ve kültürler arasında köprüler kuran, bazen tamamen bu sınırları aşan çalışmalar, doğal olarak ön plana çıkıyor. Sonuçta doğal olarak insan yapısında “oradakine” karşı bir özel ilgi doğuyor, bu kaçınılmaz. Zaten Dünya Müziği’nin büyüsü ve gücü burada yatıyor. İşte Bilja Krstic & Bistrik Orchestra adlı topluluğun üçüncü ve son albümü “Tarpos” böyle bir çalışma. Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de AK Müzik sayesinde piyasaya çıkan bu albüm, son dönemlerde raflarda yerini alan en başarılı çalışmalardan biri.

Bilja Krstic ve Bistrik Orkestrası

Bilja Krstic ve Bistrik Orkestrası

Geleneksel müzik tüm Balkan bölgesinde her zaman ayrıcalıklı bir özellik sergilemiştir. Detaylı araştırmalar sonucu bu müziğin köklerinin antik Yunanlılara kadar uzandığı da söylenmekte. Yüz yıllar boyunca Doğu ve Batı’dan etkilenen bu müzik türü yüzyıllar boyunca özelliğinden pek fazla bir şey kaybetmemiş çünkü özünde yatan melodiler ve ritimler sayesinden geleneksel folklor kültüründen pek uzaklaşmamış. Elbette zaman içerisinde bu geleneksel normlar, çağdaş melodiler ile kesişimler göstermiştir ancak çekirdeğinde hep özüne sadık kalmıştır ve fazla bozulmamıştır. İşte Bilja Krstic ve Bistrik Orchestra adlı topluluk bu geleneksel melodilere, zamanında sayısız anlatılan öykülere yeni ve taze bir çehre vererek günümüz müzik severlerin karşısına çıkıyor.

Folklorun bir ulusun ölmekte olan en büyük sanatsal mirası olduğuna inanan ekip, bundan dolayı bu ezgilerin çok dikkatli bir şekilde yaşatılmasını hedefliyor. Günümüzde neredeyse her kültürün elinin başka bir kültürün cebinde olmasından dolayı ekip, orijinal olanı korumayı kendine görev bilmiş. Böylece geleneksel folk ezgilerini tam bir orkestral yapı bünyesinde birleştiren ekip, bu son albümlerinde hikâye anlatan parçalara yeni bir anlam ve yön vermiş. Albümde yer alan parçalar hüzün, mutluluk, aşk, umut, trajedi ve maneviyat hikâyeleri içeriyor ve bunların hepsi grubun başarılı katkıları ile özgün bir yapısını koruyor. Sırbistan, Doğu Bosna Hersek, Kuzey-Doğu Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Yunan ve Türk ezgilerinin bir arada toplandığı “Tarpos” dinleyeni bir bahar günü ayva kokan bir çayıra götürüyor. Balkanların tüm atmosferi ve yoğunluğu bir çatı altında toplanmış adeta.

Bilja Krstic & Bistrik Orchestra: Handmade from Martian Fish on Vimeo.

Albümde yer alan on iki parçanın hepsi geleneksel melodiler ve sözler üzerine orijinalliklerine fazla müdahale edilmeden yeniden yapılandırılmış. Adeta parçalar çok usta müzikologlar tarafından restore edilmiş gibi. Tüm Balkan bölgesinin geleneksel müziğini yansıtan albüm, Osmanlı döneminde zengin bir Osmanlının Jana adlı bir Bulgar kıza olan tutkusunu anlatan ‘Jana and the Turk’ parçası ile açılıyor. Benzer bir hikâye Güneydoğu Sırbistan’dan gelen ‘The Star Flickered’ adlı ikinci parçada anlatılıyor. Dinleyeni ayva ve elma bahçelerine sürükleyen, üçlü vokal için yazılan Doğu Sırbistan bestesi ‘Quinces and Apples’ bu müziksel zenginliği ile üçüncü sırada yerini alıyor. Daha sonra sırasıyla

Tarpos Albüm Kapağı

Tarpos Albüm Kapağı

Güneydoğu Sırbistan’da bir düğün melodisine, Moldova’da yaşayan Macar Cangos kabilesine, oradan Koruyucu Melek gününde söylenen bir Kosova ezgisine, Yunanistan’ın Sifnos adasından gelen bir aşk şarkısına, Boşnak Musevilerin melodilerine ve son olarak yine Batı Makedonya, Doğu Bosna Hersek ve Doğu Sırbistan’dan gelen aşk melodilerine uzanıyorsunuz. Tek kelime ile Balkan melodilerin toplandığı bir müzik şöleni.

İki yıl boyunca yoğun ve itinalı çalışma ile Voja Aralica yönetiminde kaydedilen “Tarpos” albümünün asıl mimarı ise, bir zamanlar Yugoslavya’nın en meşhur pop sanatçı olan Bilja Krstic. Sanatçının kusursuz vokalleri albümün tamamlayıcı unsuru. Genç yaşta Balkan bölgesindeki tüm yok olmaya yüz tutan folklor parçalarını toplamaya başlayan sanatçı, bunları Bistrik Orchestra ile birlikte son beş yıldan beri dünya müziği tutkunları ile paylaşıyor. Her besteyi itinayla ve kendine hitap ediş sırasıyla seçen sanatçı, tüm müziksel bilgisini bu çalışmalara aktarıyor. Ortaya çıkan albümler (“Bistrik”-2001 / “Zapisi”-2003) ise kaçırılmaması gereken kalitede.

Bilja Krstic & Bistrik Orchestra tarafından yapılan müzik bir köprü, geleneksel etnik ezgilerin doğaçlama ve modern müzik ile bütünleşmesi. Amaçları geleneksek folklor ezgilerini çağdaş müziğe tercüme etmek, yüreklerde unutulan duyguları tekrar uyandırmak ve bunlara ilelebet sahip çıkmak. Sırbistan’dan uzun zamanda beri çıkan en başarılı albüm olan “Tarpos” samimi ve kucaklayıcı yapısı ile sıcak Balkan ezgilerini ayağınıza kadar getiriyor…