Bir mekan, Bir Konser…

Elfland Albüm kapağı

Elfland Albüm kapağı

İlk defa Borusan Müzik Evi’ne (BME) adımımı attım; yeni olana özgü ve kısa ömürlü kendine has koku beni sarmaladı. Daha sonra, konser gecelerinde ne yapılması gerektiği hakkında pek tecrübeli olmayan, ama inanılmaz ilgili ve yardımsever görevlinin güleryüzü karşılama komitesinde yerini aldı. Yaklaşık 50 dakika sonra izleyeceğimiz Trio Elf’in hala hazırlıklarının 3. katta sürdüğünü ve zaten konserlere ancak 30 dakika önce alınacağını izah etti, bilgisayar ekranında mekanın görsellerini paylaşırken. Soğuktan kaçmanın kısa yaşanan mutluluğundan sonra yine İstiklal’i adımlarımla buluşturdum.

Neyse, sonra konser saatine 25 dakika kala tekrar BME’ye geri döndüm ve aynı güleryüzlü görevliye biletimi ikiye ayırmak üzere teslim ettim. Modern izlenim verilmek için oldukça efor sarf edilen, temiz ve yıpranmamış merdivenleri tırmanarak 3. kata ulaştım – her ne kadar kullanmasam bile daha sonra asansör olduğunu fark ettim. Bu arada 2. katta ileri dönemlerde bir sergi açılacağına dair de ipuçları her yerde idi.

Beni asıl ilgilendiren, konser mekanına gelince; 11 masadan, her masada 4 adet yumuşak tabanlı kırmızı sandalyeden oluşan bir düzen ile karşılaştım. Samimiyeti çok hoşuma gitti, hemen içimdeki beğeni (facebook ilike ikonu gibi bir uygulama) ikonunu tıkladım. Mekanın yüksek tavanlı olması, temiz ve nefes alınabilecek aralıklar ile düzenlenmiş olması içimi ısıttı. Her mekanın kendine özgü sloganı olması gerektiği modasına BME’de uyup ‘Listen To Your Eyes’ motosunu salonun sol tarafına çarprazlama olarak yerleştrmiş. Mekanın bir de üst balkon katı var – koltuksuz parter misali- yüksek pleksi korkuluklar ile pek hoş görünüyordu. İçimden bu mekanda bol ve güzel konserler izleyeceğiz  dalgalanmasını sakinleştirmek keyif verdi – malum Mart ayında Hauschka ve Nik Bartsch’s Ronin konserleri var. Belli ki BME samimi konserler için kurgulanmış. Tebrikler…

Listen To Your Eyes

Listen To Your Eyes

İki önerim olacak: BME’ni sanal alemde ve sosyal medya da ‘daha bir  etkin’ görmek isterim. Diğer benzer kurumlara kıyasla  bunu göz ardı etmemeleri gerekir. Şu an belki de daha yeni ve hatta acemi olduklarından dolayı bu kulvarda eksik kaldıklarını gözlemledim. İkinci önerim ise sandalyelerin bacak uçlarına susturucu yerleştirmek.

Gelelim konserimize…

Konuklarımız Münih’ten gelen Trio Elf. Lale’den ilk aldığım 2006 tarihli ¨Elf¨albümlerinden beri Gerwin Eisenbauer, Walter Lang ve Sven Faller’ı severek takip etmekteyim. Yaptıkları çarpraz caz harmanlamaları oldum olası beni etkiledi. İlk defa konser vermek üzere ülkemize gelen bu üçlü, tam zamanında konsere başlayarak ayrıca takdirimi topladı (burada BME’nin de konserlere başlama politikasının dakiklik üzerine kurgulandığına şahit oldum, sürdürülebilir olması dileklerimle).

trio_elf

trio_elf

Trio Elf, yaklaşık 60 kişilik kalabalığı, bizim dünyamıza hoşgeldiğiniz demek için en son albümlerinde yer alan, en son parçaları ‘Elfland’  ile ağırladı. Parça aralarında Lang, Eisenbauer ve Faller dönüşümlü olarak mikrofonu alıp konuşmaları beni ayrıca keyiflendirdi. Üçlünün aralarındaki sıcak denge her anlamda kendini göstermekten çekinmiyor. Belli ki kimse kimsenin üstü değil, kimse ön planda değil ve herkesin katkısı haklarıyla birlikte eşit.

Trio Elf ile tüm albümlerinden gelen parçalar ile yaklaşık 1 saat 40 dakikalık oldukça keyifli bir konser izledim. Seyirciler arasında Ferit Odman ve Kerem Görsev’de vardı. Konser süresince Brezilya’dan Münih’e, Amerika’dan Hırvatistan’a süzüldük ve her parçanın, kitapçıklarda vakıf olamadığımız, öyküsüne şahit olduk. Yorum parçaları adeta kendi besteleriymiş gibi yansıtabilen Trio Elf ile Kraftwerk, Blink 182, Bach, The Beatles ve Milton Nascimento grup ve sanatçıları yaşadık.

Trio Elf’in ilk dikkat çeken özelliği mütevazi olmaları ki bu özellikleri konser süresi ve hatta imza faslı boyunca hiç kaybolmadı. Üçlünün kendi arasında ahenk ise burnumuzun dibinde olan sahneden taşıp hepimizi kucakladı.

Son kelam…

Arka masamda oturan hanımefendi! Herhalde konsere geldiğinizin farkında değildiniz. Bir buçuk saat susmamanızdan dolayı sizleri de tebrik ediyorum.

Trio Elf @ Borusan Müzik Evi

Trio Elf @ Borusan Müzik Evi

Trio Elf @ Borusan Müzik Evi

Trio Elf @ Borusan Müzik Evi