Biraz Samimiyet

Prince

Prince

Samimiyetsiz bir dünyada yaşıyoruz. Değerli bir müzisyen diğer diyarlara göç edince onu bilen bilmeyen herkes bir twitter veya facebook ağıtı yakıyor. Ben fiilen kendi çevremde biliyor ve görüyorum ki göç eden ile arasında hiçbir bağ olmamış ta ki ekranına ölüm haberi düşene kadar. Buna en bariz David Bowie göçünde şahit oldum. Açık konuşmak gerekirse ben bir DB fanatiği değildim hiçbir zaman da olmadım. Müziği bana bir şekilde dokunmadı. Göç ettiğinde de sadece üzüntü belirtimi ifade ettim, sonra geri çekilip yazılanları okudum. Yani bir adamla yemek yemedikleri kaldı. Her şeyini her anını her köşesini hatim indirmişler ama bunu ancak söz konusu ruh, ruhaniyet aleminde kalıcı villasına göç ettikten sonra paylaşmaya karar vermişler. Kasalarındaki cevherleri ancak çıkartma zamanı geldi desene. Biraz samimiyet…

Ancak bu defa dün akşam benim de çok değer verdiğim ilk dinlediğim anımı daha dün gibi hatırladığım Prince göç sırasında yerini aldı. Yine indi kalktı sanal dünya, her kurguda, çaprazlama ve paralellikte. Biliyorum ve inanıyorum ki yürekten yazanların çoğu gerçekten onunla bir şekilde yol bağı kurmuşlar ama bazıları var ki ben fiilen biliyorum hayatları Prince’e teğet geçtiğini. Ama bakıyorum onunla hayatlarını indirmişler ve kaldırmışlar. Vay be…

Öte yandan müzik siteleri hemen Prince arşivlerini marşlamaya başlıyor, en üste raptiyeliyorlar. Nedir bu samimiyetsizlik. Ama ilgi var diyeceksiniz, olsun varsın ama tembellik yapmayalım en azından siteye girip arama yaptırın. Torrent sitelerine bakıyorum, Prince’in her şeyi şu an hiç olmadığı kadar ayyuka çıkmış durumda. Bir gün mutfakta tıngırdattığı ritim bile neredeyse yeni bir albüm gibi lanse ediliyor. Bana samimiyetsiz geliyor.

Bir site “meraklılara cevabımız var; Prince arkada bir kasa dolusu müzik bıraktı.” Pes, bir bekle de en azından Prince ruhaniyet mahallesindeki ebedi mekanına yerleşsin daha seferi.

Öte yandan bir de ben şurada onu izlemiştim, ben onu görmüştüm, ben onu bilirim, ben ben benciler var. Bunlar özel günlerde mantar gibi patlarlar ama sonra sönüp giderler. Ta ki yeni bir mevsimsel çiftleşme dönemine kadar.

Anlayacağınız göçmeler olacak ve 2016 bu konuda çok iddialı. Ama biraz samimiyet istemek çok mu zor.

NOT: Bu arada Prince’in müziğine ne kadar sahip çıktığını ve bu sanal dünyada bile oldukça ipin ucunu sıkı tuttuğunu göreceksiniz. Bu konuda okumalık bir makale.