Bob Marley ve Dokuz Tırı Vırı

Bob Marley
Bob Marley

Bob Marley’nin “Exodus” adlı albümü – kısa süreliğine – 20. Yüzyılın en iyi albümü olarak lanse edildi.

1999 bu tür şeylerde her zaman kelamı dikkate alınan Time dergisi Bob Marley’nin “Exodus” adlı albümünü “Yüzyılın en iyi albümü” olarak deklere etti. Ancak bu fikirleri pek uzun sürmedi zira 2006’da karar değiştirip yüzyılın en iyi 100 albümünü sıraladı ancak gelin görün ki bu listede “Exodus”tan eser bile yoktu. Listenin hakkını yemeyelim zira Marley’den “Legend” listede yeralıyordu onun haricinde birkaç marley bestesinin yer aldığı “The Harder They Come” adlı albüm.

Bob Marley Delaware’de yaşadı? Evet Amerika – Delaware.

Her ne kadar Jamaika’da birkaç popüler ska parçasına imza atmış olsa bile Bob Marley yaşam sıkıntısı çekiyordu. Bunu gidermek için Wilmington, Delaware’de yaşayan annesinin yanına on aylığına yerleşti. Burada Chrysler otomobil fabrikasında çalıştı.

Hiçbir Bob Marley parçası ve/veya albümü Grammy ödülü kazanmadı ama sanatçı kendi adına bir Grammy sahibi oldu.

Tüm zamanların en çok satan ve beğenilen dünya sanatçısı olmasına rağmen Bob Marley hiçbir çalışması için Grammy Ödülü kazanmadı. Ancak 2001’de Ömür Boyu Başarı Grammy Ödülü ile taçlandırıldı. Anlayacağınız sanatçı yaşamı boyunca Grammy yüzü görmedi. Oysa oğulları Ziggy Marley ve Stephen Marley beşer adet Grammy kazanırken, diğer oğlu Damian üç tane kucakladı. Bob marley’in Wailers ekip arkadaşlarından Peter Tosh bir ve Bunny Wailer üç tane Grammy sahip oldu.

Bob Marley vejetaryendi.

Rastafarian inançlarından dolayı Bob Marley sıkı bir diyete tabiydi. Bob Markey’nin inançlarına göre bu diyetin adı Ital idi, açıkçası bir tür Koşer ve helal yemek kavramı gibi bir şey. Ital’in en büyük farkı kişiler tarafından çok rahat ve geniş bir şekilde yorumlanabilmesi ki Marley kendi yemek sirkülâsyonu olarak Ital’i vejetaryenlik olarak yorumladı ve bunu son nefesine kadar katı bir şekilde uyguladı.

Bob Marley’nin 11 yoksa 13 çocuğumu var?

Baba olma konusunda, müziği kadar verimli olan Bob Marley’nin yedi kadından dokuz tane biyolojik çocuğu olduğu biliniyor (göz ardı edilmeyecek kayıtlarda bu rakam 11 olarak belirtilmekte). Onun haricinde 2 çocuğu da evlatlık aldığı bilinmekte. Sz konusu çocukların yedisi de dünya çapında tanınan sanatçı oldu. Bunlar: Sharon, Cedella, Ziggy, Stephen, Julian, Ky-Mani, ve Damian.

‘No Woman, No Cry’ Bob Marley’in Eseri mi?

Her ne kadar söz konusu ‘No Woman, No Cry’ parçası Bob Marley’nin en bilindik parçası olsa bile, parçanın bestecisi kendisi değil. Eğer elinizdeki CD’nin kitapçığına bakarsanız söz konusu parça “Vincent Ford” adında birisinin bestesi olduğu belirtilmekte. Ford Kingston’da bir çorba dükkânı işleten ve Bob Marley’in en yakın arkadaşlarından biri ve parçanın bestecisi olarak Bob Marley tarafından bol miktarda desteklendiği bilinmekte. Elbette günümüzde ‘No Woman, No Cry’ parçanın geliri kime gittiği öyle ortalık konusu değil ama umuyorum ki Bob Marley’in hayatı boyunca yaptığı bu destek hala sürüyordur.

Bob Marley

Bob Marley

BM araba olarak BMW’mu kullandı?

Bob Marley yaşamı boyunca en az bir defa bir BMW’ya sahip oldu. Her imkanda medyaya bu arabanın lüks olmasının umurunda olmadığını ifade etti. Zira onun için BMW’nun bir başka manevi özelliği vardı. Gelin görün ki BMW aslında birebir Bob Markey & The Wailers’ın kısaltması. Bob marley bu rastlantıya hep hayret ettiğini vurgulamaktan da kendini alıkoymadı.

Bob Marley ayak başparmağının kesilmesine dini inançlarından dolayı karşı çıktı.

Bob marley’in hayata gözlerini yunmasının nedeni melanoma adlı tüm vücuduna yayılan cilt kanseri oldu. Hastalığın çıkış noktası olarak sanatçının ayak başparmağı tespit edildi ve doktorlar tarafından tedavinin başarısı açısından hemen kesilmek istendi ancak sanatçı dini inançlarından dolayı buna şiddetli karşı çıktı.

Diğer Dünyaya Bob Marley gitarı ve diğer özel eşyaları ile mi uğurlandı? Sanatçı çocukluk yıllarının geçtiği Nine Mile, St. Ann Parish, Jamaika’da bir yer altı odasına gömüldü. Gömülürken yanında Gibson Les Paul gitarı, bir futbol topu (hem izleyici hem de oyuncu olarak bu spora taptığı herkes tarafından bilinir), bir İncil (çünkü Rastafarian inancı tüm temel referanslarını bu kutsal kitaptan almakta) ve son olarak bir içimlik sarılı ot (Marley marihuananın dinsel kuvvetine inanıyordu).

Bob Marley sets by rastamanlv