Brad Mehldau ve Vefa

Brad Mehldau Üçlüsü

Brad Mehldau Üçlüsü

Zamanımızın en saygı gören piyanistlerinden biri olan Brad Mehldau, sürdürülebilir mükemmel üretimlerine devam ediyor. Orijinal ve eşsiz albüm üretme alışkanlığına giren piyanist ve iki yoldaşı bu defa “ode” ile karşımızda. İlham kaynağı yeteneğini geliştirdiği klasik müzik ile gelişirken aynı zamanda caz ve ötesinden beslenmeye devam ediyor.

“Art of The Trio” üretimleri ve bunlar içerisinde sokulduğu popüler müzik araştırma serüveni ile ün kazanan piyanist burada tekrar üçlü oluşuma geri dönüyor.

Övgü, vefa veya ağıt diye çevirdiğimiz bu albüm “Ode” on bir parçadan oluşuyor. Her üç sanatçının da formu en üst düzeyde. Tüm parçaların kompozisyonu Mehldau’ya ait. Hepsi özgün ve tamamıyla üçlü için yazılmış eserler. Bilinen bazı üçlü ekiplerin öncüsü gibi Mehldau burada bir lider sıfatından uzak aksine bir ortak çalan konumunda. Arkadaşlarına ne yapmaları gerektiğini deklere etmeden olabilecek en doğal halleri ile birbirlerini işleyip akmaların sağlıyor. Özellikle kendi bestelediği eserlerde bunu yapabilmek – emin olun ki kolay bir şey değil –   müzikteki demokratik hareketin en bariz örneği.

Ode Albüm Kapağı

Ode Albüm Kapağı

Ballard’ın içten içe yanan bateri ritimleri, saksafoncu Michael Brecker’a selam veren, derin ‘M.B.’ parçası ile açılışı yapıyor. Albüme adını veren ikinci parça ise ağıtlar için yazılmış bir ağıt niteliğinde. ‘Dream Sketch’ adından da anlaşılacağı üzere bir rüyanın eskizi. Mehldau bir gün kalkıp gördüğü rüyayı daha kahvesini içmeden kâğıda aktarmış. Bunun uzun emekler sonraki en son hali ile albüme aktarılmış. ‘Twiggy’ ise Mehldau’nun eşi ile yaşadığı heyecan ve coşkunun müziğe aktarılmış hali. Mehldau’nun açıklamasına göre sevgi ve coşkuya olan bir ağıt. ‘Kurt Vibe’ ise Mehldau’nun ilham perilerinden biri olan gitarist Kurt Rosenwinkel için bestelenmiş bir parça. Burada Kurt’un derin gitar ritimleri Grenadier’in bas vuruşları ile hayata geçiriliyor. Her zamanki gibi Mehldau’nun derin keskinliği odak noktası. ‘Stan the Man’ adlı çalışma ise baterist Ballard ve Mehldau’nun can dost olan ikinci kişilikleri. Normal hayatta yapamadıklarını bu ikinci kişilikleri ile tatmin eden sanatçılar, hayali dostlarına selam yolluyor. 1969 tarihli Easy Rider filmini hepimiz hatırlarız, söz konusu filmde Jack Nicholson’un karakterine selam yollayan bir sonraki parça ‘Eulogy for George Hanson’. Onuncu sırada yer alan parça ise bir çizgi film karakterine yollanan kocaman selam. ‘Aquaman’ çocukken Mehldau’nun en sevdiği süper kahraman olduğunu bu parça sayesinde öğreniyoruz. Bir çizgi film karakterine selam yollayan sanatçının yeri benim kitabımda her zaman farklı olmuştur. Son olarak ‘Days of dilbert Delaney’ piyanistin baba olması ve çocuğunu tanımasına adanmış bir eser.

Baş mimar Mehldau olarak hissedilse bile, aslında her parça bir üçlü emeği ile hayata geçirilmiş ve tek tek işlenmiş. Dinlemesi her caz sever için keyifli olacağına inandığım bir albüm.

“Ode” Parça Listesi

01 M.B. 7:46
02 Ode 6:20
03 26 7:50
04 Dream Sketch 7:25
05 Bee Blues 6:42
06 Twiggy 5:42
07 Kurt Vibe 4:54
08 Stan the Man 5:24
09 WWyatt’s Eulogy for George Hanson 9:23
10 Aquaman 4:49
11 Days of Dilbert Delaney