Bu firma hâlâ kaset üretiyor

Renkli Renkli Kasetlere Gelll

Renkli Renkli Kasetlere Gelll

Çok keyifli bir haber okudum ve heyecanlandım. Hâlâ kaset üreten bir firma haberiniz var mıydı? Walkman’in vazgeçilmez yoldaşı kaset; pil yemesin diye, kalem ile başa veya sona sarılan o eşsiz ünite. Karışık kasetin dayanılmaz cazibesi, renkleri ve markaları. Benim anıma kazınan en önemli unsurlardan biri. Benim için müziğin algısında ilk ortaya çıkan anılardan biri. Plak kadar önemli ve bazen şirin. Analog kayıtların hamlığı, hantallığı ve heyecanı.

Uzun zaman önce “sizlere ömür” dediğimiz bir formatı. Hatta şu an yeryüzünde dolaşan genç neslin belki de fiilen hayatında hiçbir zaman elinde tutmadığı bir format. Ancak bir eskici rafında görmüş olabilirler.

Amerika Springfield’de yer alan National Audio Company hâlâ bu formata olan inancını sürdürüyor. Bu firma hâlâ kaset üretiyor. Hatta açıldığı yıl olan 1969’dan beri en iyi kaset cirosunu geçtiğimiz yıl yapmış. Cidden şaşılası bir durum. İster inatçılık deyin ister salaklık firma kaset formatına olan inancını hiç kaybetmemiş ve en kötü dönemlerde bile bu formatı az da olsa üretmiş.

Dünyada en çok ses kayıt kasetleri üreten bir elin parmağı kadar az olan firmaların arasında yer alıyor NAC. 2014’de yaklaşık 20 milyon üzerinde kaset üretmişler, bu yıl şimdiden bu sayı %20’lerin üzerindeymiş. Şirketin yöneticisine göre bu hızlı artışı tetikleyen en önemli unsurlardan biri eskiye olan ilgiye geri dönüş. Retro akımına olan yoğun ilgi başlıca nedenlerden biri. Malum şu kalın hantal, attığınızda adam öldürebilen ağırlıkta olan ipodlara olan son dönemlerdeki ilgi gibi. Elinde kaset tutma nostaljisi veya hayatında ilk defa kaset kavrama heyecanı.

NAC isimli firmanın satışlarının %70’i Sony, Universal gibi firmalarda yer alan sanatçıların ve ayrıca alternatif grupların kasetlerini basmak üzerine kurulu. İşin geri kalan %30’u ise boş pek çok amaç için kaset basmak. Özellikle son dönemlerdeki alternatif gruplar analog sesi kaydetmek için kasete karşı bir yoğun ilgi içerisindeymiş.

Firma bu kasetleri üretmek için hala 1970’den kalma makinaları kullanıyor. Malum bu makinaların yenileri uzun bir zamandan beri tedavülden kalktı.

Bllomberg’de yayınlanan ilham alınan haber için tıklayın.