Cem Yıldız Dünyayı Dinliyorum Programımda

Cem Yıldız

Cem Yıldız

Bu Pazar güzel ve özel bir konuğum daha olacak. Kendisini Açık Radyo’ya davet ettim, yoğun programları arasında beni kırmayıp geldi.  Tanıştık, kıkırdadık, sohbet ettik, müzik paylaştık ve eğlendik…

Stüdyoyu bu defa Cem Yıldız ile paylaştım. Bağlamasından dökümen, kulaklarımıza süzülen keyifli ritimler eşliğinde ilk günlerinden, Orient Expressions dönemine ve solo kariyerini kapsayan samimi sohbet ettik.

Programı dinlemek isterseniz bu pazar (11 eylül 2011)  saat 12.00-13.00 arasında radyo frekansınız 94,9 olması gerek (sadece İstanbul maalesef), şehir dışı için canlı yayın www.acikradyo.com sitesinden takip edilebilir.

Cem Yıldız’ı tanımak, bilgi tazelemek isterseniz, şöyle bir giriş yapabiliriz:

İlk, orta ve lise eğitimini Erzincan’da tamamladıktan sonra 1987’de İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarına girdi. Mezun olduktan sonra bir dönem kendi kurduğu müzik dershanesinde ve çesitli yerlerde solfej, nota ve bağlama dersleri verdi. Aynı dönemde birçok sanatçıya hem sahne hem albüm çalışmalarında eşlik etti. 1997- 1999 yıllari arasında Zülfü Livaneli, 1999 -2004 yılları arasında Şükriye Tutkun, 2004-2006 yılları arasında ise Yıldız Tilbe’ye sahne performanslarında bağlama sanatçısı olarak eşlik etti. Ayrıca 1999 yılından bu yana Stüdyo Müzisyenliği yapmaktadır. 1999 – 2000 yılları arasında “Halimiz Ahvalimiz” isimli 8 albümden oluşan Türk Halk Müziği koro albüm çalışmasına hem korist hem de bağlama sanatçısı olarak katkıda bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenen “Sultan Gelin” adlı müzikalde misafir sanatçı olarak bağlama ile eşlik etti.

2004 yılında “Orient Expressions” adlı etnik-elektronik müzik yapan grup albümleri çıktı. Türkiye ve Avrupa’da birçok festival ve organizasyonlarda grup olarak konserler verdi. 2008 yılının son aylarında Orient Expressions’ın son albümü “Kırık Kalpler Albümü” ve 2010 yılında; proje tasarımı Cem Yıldız’a ait olan, Fransız müzisyen Jean Pierre Smadj ve Özbek müzisyen Rustam Mahmudzade’nin katkıları ile yayınladığı “HÜ” albümü ile konser programlarına, ayrıca birçok dizi ve film müzikleri ile çalışmalarına devam etmektedir.

Diskografi

. 2010 Cem Yıldız 6 Smadj & Rustam Mahmudzade – HÜ

. 2008 Orient Expressions – Kırık Kalpler Albümü

. 2007 Cem Yıldız – Aşk İmkansız

. 2006 Sabahat Akkiraz & Orient Expressions – Külliyat

. 2004 Orient Expressions – Divan

Hü