Chk Chk Chk – Thr!!!er

chk-chk-chk-thriller

chk-chk-chk-thriller

Google dilinde Chk Chk Chk olarak okunan üç ünlemden adını alan !!!, on altı yıllık kariyeri boyunca beş albüme imza attı.  Orijinal bir doğaçlama yeteneğine sahip olan grup, kanımca ilk defa bu kadar etkin bir albüm ile karşımızda. “Thr!!!er” taze, kıpır kıpır parçalarıyla dinleyeni an itibarıyla yakalamaya odaklanmış.

Sacramento çıkışlı olup artık Brooklyn’de yaşayan grup, özellikle disko punk ezgileri ile tanınıyor. Bu yeni çalışmasında doksanların house tınılarına sokulmakta. Saygın Warp Records etiketi ile çıkan albüm, 2010’da yayınladıkları “Strange Weather, Isn’t It?”den sonra gelen ilk özgün üretimleri ve kıyaslanmayacak kadar farklı. Hiç şüphesiz bu üç yıl, altı kişilik ekibe fazlasıyla yaramış. Hakkıyla zamanlarını doğru enerji ile doldurmuş.

Böyle bir müzik oluşumu için bence “Thr!!!er” olabilecek en güzel albüm isimlerinden biri. Özellikle üç ünlem işareti albümün yapısına fazlasıyla uyuyor. Altılının bu beşinci stüdyo çalışması ve ilk defa konserlerindeki heyecanı yakalamaktan uzak, stüdyoya odaklanmış bir çalışma var karşımızda. Ritimler kulağınıza girince bir solucan gibi dönüp dönüp duruyor ve beyninize ulaşınca cidden çarpıcı bir etki yaratıyor.

Thr!!!er olumluluk ile can atan bir çalışma. Zıplayan bas ritimleri, sentezlenmiş vurmalılar ve inatçı tınılar. Bariz kulüp atmosferinden ilham alan albüm, hiç şüphesiz bunu Berlin’de kaydedilmiş olmasına borçlu. Grup, albüm kayıtlarından imkan buldukça kulüplerde takılıp olabilecek her tınıyı absorbe etmeye çalışmış. “Thr!!!er”ın en büyük özelliği, dinleyeni dans ettirmesi. Bu albüm, adeta kendi dünyanızdaki dans pistinde sizi tepindirmek için bir araya getirilmiş.

Albüm oldukça kısa, neden daha uzun değil dediğiniz kaliteli çalışmalardan biri. Adeta her parça uzun uzun çalışılıp, kusursuzluğa ulaştığına kanaat getirilince albümde yerini almış. Birbirinden güzel, etkin ve kavrayıcı dokuz özgün parça.

Albümün yapımcısı Jim Eno, kendisi aynı zamanda Spoon’un bateristi, bu albümde grubun önceki çalışmalarında birden bire gelip geçen heyecanı kavrayıp, kusursuz bir şekilde tazammun etmeyi başarmış. Grup hiç olmadığı kadar konsantre ve odaklanmış durumda.

Albümden çıkan ilk 45’lik ‘Slyd’ kesinlikle, akıllarda dans pisti varken kurgulanmış. Tekrar eden, şevkli kadın vokalleri etkin bir funk/house tınısı sunuyor. Bu yıl dans edebileceğiniz en hoş kıpır kıpır bas ritimlerine kucak açıyor. Albüm boyunca bol miktarda karma indie-funk-disko ekseninde süzülmeler var. Albümün açılış parçası ‘Even When The Water’s Cold’ anında dinleyeni, mükemmel ritimsel etkileşimi ile, hoş bir atmosferin içerisine sokuyor. ‘Station (Meet Me At The)’ parçası ise aklınıza takıp çıkmamak üzere bestelenmiş bir parça.

Albümü tek kusuru çok kısa olması. Dinleyeni hemen içine alıyor ve bittiğini fark etmeden tükürüyor. Ne olduğunu anlamadan hemen tekrar butonuna basma hissiyatı yaratıyor. Sanki birkaç parça daha olması gerektiği izlenimi veriyor, oysa içeriği dokuz parça ile amaçladığı heyecanı, gerilimi ve titreme etkisini fazlasıyla yerine getiriyor.

Benim için bu yılın en iyileri arasında yer alabilecek bir çalışma olmuş “Thr!!!er”…

Parça Listesi:

01. Even When the Water’s Cold
02. Get That Rhythm Right
03. One Girl/One Boy
04. Fine Fine Fine
05. Slyd
06. Californyeah
07. Except Death
08. Careful
09. Station (Meet Me at The)