Client: Meçhul Müşteriler

Gizemciliğin üzerine bu kadar düşen bir grup (ikili) uzun zamandan beri müzik arenasında görünmüyordu. Gizemi iyi kullanan ikili merakları körükledi ve kendilerine bir yer edinmek için 2002 yılının başlarında kolları sıvadılar. Şahıslarına “Müşteri A” ve “Müşteri B” olarak hitap edilmesinden hoşlanan bu ikilinin en büyük destekçisi Depeche Mode’un sessiz elemanı Andy Fletcher oldu . “Client”, Andy Fletcher’ın Mute işbirliği ile kurmuş olduğu Toast Hawaii şirketinin ilk müşterisi olmuştu. Pek umut bağlanmayan bu birleşim negatif gözleri hayrete düşürdü. 2003 başlarında gelen, kendi isimleri ile aynı adı taşıyan ilk albümleri müzik camiasında özlenen, seksi, kışkırtıcı, elektro pop kuşağını tekrar canlandırdı. Doğru bir zamanlama ile Client, kayıp synth pop günlerinin en kuvvetli temsilcilerinden bir tanesi olmaya aday olduklarını gösterdi. Bizi tekrar ilk “Human League” dönemlerini anımsamamızı sağladı.

Öncelikle gizem perdesini biraz aralayalım… Müşteri A, Technique’den tanıdığımız Kate Holmes ve Müşteri B ise Dubstar’dan tanıdığımız ve aynı zamanda Client’ın ön sesi olan Sarah Blackwood. Kendilerine Müşteri A ve B olarak hitap edilmesini istemelerinin en büyük nedeni, diğer gruplarla yapmış oldukları müzik ile şu anki üretimlerinin kıyaslanmaması . Bundan dolayı belki hiçbir albüm veya single kapağında kendi yüzlerini göstermiyorlar. Bunun nedeni ise yanlış bir imaj sergilemek istemeyişleri. Kendilerinin genç kız yerine kadın olarak algılanmamalarını amaçlıyorlarmış. En büyük esin kaynakları ise “Klimt”, “Oscar Wilde” ve “Aubrey Beardsley” gibi sanatçılardan olmuş.

İlk çıkarttıkları single “Price of Love” hoş bir melodi ile desteklenmiş cansız, robotik bir akımı temsil ediyordu ve oldukça beğenildi. İkinci single’ları “Rock and Roll Machine” ise pop paralelliğine daha dikey bir melodi ile ikilinin haşin yönünü bize sergilemişti. Beklenenden daha fazla bir ilgi ile karşılasan ikili, kendilerini 2003 ve 2004 yıllarının büyük kısmı dünyanın belli başlı merkezlerinde konser verirken buldu. Bu furyadan nasibini alan İstanbul’da ikiliyi biri Park Orman’da diğeri Babylon’da olmak üzere iki defa ağırlama zevkine vardı. Elbette Babylon’daki performans ikilinin bizim gözümüzde pozitif puanlar topladığı gece oldu.

Sade hissiz elektronik pop melodileri ile oynayan grup, donuk ifadeleri ve hırçın sözleri ile kendilerine bu kısa zaman sarfından ufakta olsa bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı. Yoğun geçen iki yıldan sonra ikili şimdi yeni albümleri “City” ile karşımızdalar. Bu albüm ilk ürünlerine kıyasla çok daha büyük bir alana yayılmış durumda. Çoğu parçalar elektronik uçlarda dolaşmakta ancak müzik olarak daha dinamik, melodiler daha saldırgan ve vuruşlar daha sert. Ama ne olursa olsun elektroniğe sadakatleri devam etmekte. İlk albüme kıyasla programcılık ise bir üst kademede. Elbette ikilinin umursamaz, donuk ve birazcıkta seks serpiştirilmiş kişilikleri belirgin bir şekilde albümün temelini oluşturmakta devam ediyor.

“City”nin bir diğer özelliği ise Depeche Mode’dan tanıdığımız Martin L. Gore, The Libertines’dan bildiğimiz Peter Dorherty ve Carl Barat gibi isimlerin destekte bulunmuş olmaları.

Albümde ilk turunu yaptıktan sonra öne çıkan parçalar ise; “Overdrive”: karanlık, ağır tempolu Depeche Mode havasında, zaten arka vokallerde Marin L. Gore var. “Don’t Call Me Baby”: Hareketliliği ve melodisi ile “Override”in zıt ikizi. “The Chill Of October”: Biraz “Dubstar” günlerine gönderme yapan orkestral bir parça. “It’s Rock and Roll”: tam bir 80’li elektronik synth parçası. Diğer dikkat çeken parçalar ise albümden çıkan ilk single “In It For The Money”, “Radio” ve “Pornography”. “City” albümü ikilinin doğru yolda, kararlı ve bilinçli bir şekilde ilerlediklerinin bir ürünü. Genel anlamda değerlendirilmesi gerekirse 10 üstünden 7 verilebilir.

“City” ülkemizde de ay başı EMI/Kent etiketi ile satışa çıktı. Bilindik ve özlenen bir tadı farklı bir sunuş ile hazmetmek isteyenlere tavsiye edilir…

Diskografi

  • Price Of Love (Single) 24 Mart 2003
  • Rock And Roll Machine (Single) 23 Haziran 2003
  • Client (Albüm) 07 Temmuz 2003
  • Here And Now (Single) 08 Aralık 2003
  • In It For The Money (Single) 14 Haziran 2004
  • City (Albüm) 20 Eylül 2004