Dengue fever ve Cannibal Courtship

Cannibal-Courtship-General-Photo-2-credit-Lauren-Dukoff-Hi

Cannibal-Courtship-General-Photo-2-credit-Lauren-Dukoff-Hi

Beş Amerikalı erkek ve aslen Kamboçyalı olan kadın sanatçıdan oluşan Dengue Fever, kaotik bir ortamdaki uyumu temsil ediyor. 1997’de Kamboçya’ya gidip bir tomar yerel müzik kaseti ile geri dönen Ethan Holtzman tarafından kurulan ekip Kamboçya popüler ile Batı Rock müziği arasında müzik yelpazesi sunuyor.

Dinlediğimiz müzik kulaklarımıza yakın ama bir o kadar da yeni. Ekibin çaldığı parçalar aslında Kamboçya’nın kaybolmuş olan pop müziğine bir ağıt. 1970’lere kadar en doruk anlarını yaşayan bu tarz ne yazık ki Kamboçya’da gerilla savaşıyla iktidarı ele geçirerek 1975-79 arasında ülkeyi yöneten radikal komünist hareket Kızıl Khmerler’ler başa geçene kadar var oldu. Bu yok olmaya yüz tutmuş kültürü yaşatmak için ise ekip Kamboçya yaşayan Sanatlar organizasyonu ile çok yakın temasta bulunmakta. Söz konusu organizasyon ekibe ulaşılması neredeyse imkânsız olan Khmer sanatlarını bulup, paylaşmakta.

Dengue-Fever-kapak

Dengue-Fever-kapak

Dördüncü çalışmanın adı “Cannibal Courtship” ve Dengue Fever’ın şu ana kadar ürettiği en çok İngilizce sözlere sahip albüm. Bunun başlıca nedeni 2000’de Los angeles’a kesin yerleşen solistleri Chhom Nimol’un İngilizcesini ilerletmesinden kaynaklandığı aşikâr. Bu defa şarkıcının komünist rejim sırasında yaşadığı sıkıntılar Dengue fever’ın sözlerine işlemiş durumda. Özellikle Seun Kuti ve Egypt 80 ile verdikleri canlı performanslar sonrası konserlerine daha bir önem veren ekip eskisine kıyasla daha iyi bir canlı grup olduğunu da söylemekten çekinmiyor.

“Cannibal Courtship” en son üretimleri 2008 tarihli “Venus on Earth”te sonraki ekip adımı yansıtıyor. Bu süreçte müzik firmalarına değiştiren Dengue Fever, belki de daha büyük bir bütçe ile daha profesyonel bir çalışım ile karşımızda. Albümde yine çekirdekte Kamboçya’nın rock’n’roll ve popüler müziği ekseninde alternatif rock temaları dönüyor. Bu defa araya bir de Etiyopya’dan ithal edilmiş olan caz ritimleri serpiştirilmiş. Bu yeni çalışmalarındaki müziği ise daha önce hiç duymadığımız bir terim olan Afro-beatles olarak ifade ediyor.

Dikkat çeken parçalar ise hiç şüphesiz ‘uku’, ‘Only A Friend’ ve ‘Mr Bubbles’.