Erkin Koray ve Meçhul

Erkin Koray: Mechul (Singles and Rarities)

Erkin Koray: Mechul (Singles and Rarities)

Diyebiliriz ki biz Erkin Koray’a sahip çıkıyoruz, bağrımıza basıyoruz ve hep el üstünde tutuyoruz.  Herkes her şey diyebilir. Ben bunların çoğunun gerçek olmadığına inanıyorum.  Her zaman olduğu gibi, laf kalabalığı. Açık konuşmak gerekirse ben de bir Erkin Koray fanatiği hayatımın hiçbir evresinde olmadım, ama saygım ve sevgim hep sonsuz oldu! “Zira o,” diyerek neler yaptığını tek tek yazmayacağım çünkü biliyoruz veya bildiğimizi zannediyoruz.

Ancak şu bir gerçek ki, dışarıdakiler bu tür konulara daha vakıf. Geçen yıl Sublime Frequencies’den bir yapımcının İstanbul’a geldiğini ve Arkaoda’da DJ-Set yaptığını biliyoruz. İşte bu bey geldiğinde boş durmayıp aynı zamanda Erkin Koray ile de görüşüp şu an kaleme aldığım Plak üzerine çalışmaları başlattı. Daha sonra firma Erkin Koray’ı Amerika’ya davet etti ve kayıtları gerçekleştirdi. Amaç Erkin Koray’ın bir defa yayınlanıp daha sonra ikinci bir şans verilmeyen bestelerini tekrar basmaktı.

Sublime Frequencies, Erkin Koray’ı bir asi olarak nitelendiriyor. Türk Anadolu Rock müziğinin en cafcaflı dönemlerinde bile hakkıyla bağırlara basılmayan bu sanatçının hala günümüzde hak ettiği konumda olmadığını iddia ediyorlar. Yanlış anlaşılmasın bunu iddia edenler dışarıdakiler yani aynı toprağa basan ve havayı soluyan bizler değil. Bu kadar olaya sahiplenme varken bizlerin de saygı göstermekten başka seçeneği olmamalı. Bizim müzik firmalarının yapması gerekeni ne yazık ki Seattle merkezli bir müzik firması yapıyor ve bunu da hakkını vererek yapıyor. Değer bilmeyenin kendi kültürüne başkaları sahip çıkar. Ortada bir abartı ibare varsayımı olabilir ancak ben bu konuda çok hassasım, bizim olanı bizler sahip çıkmazken başkalarının sahip çıkması benim ağrıma gidiyor. Bu günümüzde Fazıl Say gibi sanatçılarımızın hala başına gelen en bariz örneklerden biri.

Değişim ve yenilikçi Erkin Koray Türk enstrümanları ile evli olan bir sanatçımız.  Anadolu Rock tarzı dediğimiz müziğin yaratıcısı. Ülkemizdeki müzik ile asiliğin en kuvvetli izdüşümü. Bu koleksiyonda “ah şu güzel günler” nostaljisi yok, zira o günler kötüydü, aynen bugün olduğu gibi. İşte bundan dolayı müzik ritimleri ve sözleri ile ayrı bir ağırlığa sahip. Daha önceden tekrar yayınlanmayan 45’liklerden kurgulanan “Meçhul”, Erkin Koray’ın 70’lerdeki çalışmalarından örnekler sunuyor. Albümün kapağı ise albenisi ile her müzikseverin dikkatini çekecek özelliklere sahip. Erkin Koray’ın ilk defa genel kitle tarafından fark edildiği o masum rock dönemi. Söz konusu zamanda var olan ses kayıt sistemlerini göz önünde bulundurursak “Meçhul ”un kalitesi tartışılmaz derecede iyi.

Erkin Koray ve Sublime Frequencies bir araya gelip sanatçının 1970-1977 yılları arasında çıkan, öyle kolay bulunamayacak parçalarını toplamış. Tamamıyla Erkin Koray’ın kendi kişisel koleksiyonunda çıkan bu besteler aynı zamanda sanatçının özel fotoğrafları ile de süslenmiş.

Her parçanın ayrı bir nostaljik yapısı var ama özellikle beni 1977 üretimi ‘Olmayınca Olmuyor’ bestesi ayrı etkiliyor. Erkin Koray’ın elektrik bağlamasının gitarın yerini alışı ve bu görevi daha  başarılı yapıyor olması oldukça etkileyici. Parçadaki aşama aşama ileri atılmalar, fok ritimlerinin gücüyle inanılmaz kavrayıcı ve modern.

Gönül çok şey ister ama bu konuda en çok istediği şey belki de bir yerli müzik firmasının Sublime Frequencies’in yaptığını yapması. Hala değer bilmiyor muyuz yoksa!