Erkin Koray Ve Meçhul

Erkin Koray Ve Meçhul KARALAMALAR

Erkin Koray: Mechul (Singles and Rarities)

Diyebiliriz ki biz Erkin Koray’a sahip çıkıyoruz, bağrımıza basıyoruz ve hep el üstünde tutuyoruz.  Herkes her şey diyebilir. Ben bunların çoğunun gerçek olmadığına inanıyorum.  Her zaman olduğu gibi, laf kalabalığı. Açık konuşmak gerekirse ben de bir Erkin Koray fanatiği hayatımın hiçbir evresinde olmadım, ama saygım ve sevgim hep sonsuz oldu! “Zira o,” diyerek neler yaptığını tek tek yazmayacağım çünkü biliyoruz veya bildiğimizi zannediyoruz.

Ancak şu bir gerçek ki, dışarıdakiler bu tür konulara daha vakıf. Geçen yıl Sublime Frequencies’den bir yapımcının İstanbul’a geldiğini ve Arkaoda’da DJ-Set yaptığını biliyoruz. İşte bu bey geldiğinde boş durmayıp aynı zamanda Erkin Koray ile de görüşüp şu an kaleme aldığım Plak üzerine çalışmaları başlattı. Daha sonra firma Erkin Koray’ı Amerika’ya davet etti ve kayıtları gerçekleştirdi. Amaç Erkin Koray’ın bir defa yayınlanıp daha sonra ikinci bir şans verilmeyen bestelerini tekrar basmaktı.

Sublime Frequencies, Erkin Koray’ı bir asi olarak nitelendiriyor. Türk Anadolu Rock müziğinin en cafcaflı dönemlerinde bile hakkıyla bağırlara basılmayan bu sanatçının hala günümüzde hak ettiği konumda olmadığını iddia ediyorlar. Yanlış anlaşılmasın bunu iddia edenler dışarıdakiler yani aynı toprağa basan ve havayı soluyan bizler değil. Bu kadar olaya sahiplenme varken bizlerin de saygı göstermekten başka seçeneği olmamalı. Bizim müzik firmalarının yapması gerekeni ne yazık ki Seattle merkezli bir müzik firması yapıyor ve bunu da hakkını vererek yapıyor. Değer bilmeyenin kendi kültürüne başkaları sahip çıkar. Ortada bir abartı ibare varsayımı olabilir ancak ben bu konuda çok hassasım, bizim olanı bizler sahip çıkmazken başkalarının sahip çıkması benim ağrıma gidiyor. Bu günümüzde Fazıl Say gibi sanatçılarımızın hala başına gelen en bariz örneklerden biri.

Değişim ve yenilikçi Erkin Koray Türk enstrümanları ile evli olan bir sanatçımız.  Anadolu Rock tarzı dediğimiz müziğin yaratıcısı. Ülkemizdeki müzik ile asiliğin en kuvvetli izdüşümü. Bu koleksiyonda “ah şu güzel günler” nostaljisi yok, zira o günler kötüydü, aynen bugün olduğu gibi. İşte bundan dolayı müzik ritimleri ve sözleri ile ayrı bir ağırlığa sahip. Daha önceden tekrar yayınlanmayan 45’liklerden kurgulanan “Meçhul”, Erkin Koray’ın 70’lerdeki çalışmalarından örnekler sunuyor. Albümün kapağı ise albenisi ile her müzikseverin dikkatini çekecek özelliklere sahip. Erkin Koray’ın ilk defa genel kitle tarafından fark edildiği o masum rock dönemi. Söz konusu zamanda var olan ses kayıt sistemlerini göz önünde bulundurursak “Meçhul ”un kalitesi tartışılmaz derecede iyi.

Erkin Koray ve Sublime Frequencies bir araya gelip sanatçının 1970-1977 yılları arasında çıkan, öyle kolay bulunamayacak parçalarını toplamış. Tamamıyla Erkin Koray’ın kendi kişisel koleksiyonunda çıkan bu besteler aynı zamanda sanatçının özel fotoğrafları ile de süslenmiş.

Her parçanın ayrı bir nostaljik yapısı var ama özellikle beni 1977 üretimi ‘Olmayınca Olmuyor’ bestesi ayrı etkiliyor. Erkin Koray’ın elektrik bağlamasının gitarın yerini alışı ve bu görevi daha  başarılı yapıyor olması oldukça etkileyici. Parçadaki aşama aşama ileri atılmalar, fok ritimlerinin gücüyle inanılmaz kavrayıcı ve modern.

Gönül çok şey ister ama bu konuda en çok istediği şey belki de bir yerli müzik firmasının Sublime Frequencies’in yaptığını yapması. Hala değer bilmiyor muyuz yoksa!

 • Mechul – 1970
 • Ve…  –  1970
 • Kendim Ettim Kendim Buldum – 1970
 • Gün Doğmuyor – 1970
 • Goca Dünya – 1974
 • Krallar – 1974
 • Cumbür Cemaat – 1976
 • Hadi Hadi Ordan  – 1977
 • Düşünüş – 1977
 • Olmayınca Olmuyor – 1977
 • Sevdigim – 1976

En Son Yazılar

A Cry For Revolution

A Cry For Revolution

Los Ruphay was the first band to sign to ARC Music in 1976 with a vinyl called ‘Folklore of Bolivia’, which is still selling today. The band performs extensively throughout Europe, continuing to perform, record and educate audiences about their Andean home through music and songs.

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Iranian classical musicians have a two-fold task as they learn their craft: they must learn the old melodies handed down over the generations, called ‘radifs’, and, through the process of skilful improvisations, transform them into something new.

Anandi Bhattacharya

Anandi Bhattacharya

Being the daughter of the great Hindustani slide guitarist Pandit Debashish Bhattacharya, Anandi has been surrounded by music since birth and recalls how having ‘breathed in music from every room in the house was a blessing’.

AMMAR 808 – Maghreb United

AMMAR 808 – Maghreb United

The future is right now. We have driverless cars, robots taking over jobs, and commercial space travel is on the event horizon. Somehow, humanity has slipped into a science fiction life. But you can’t have a future without a past, something AMMAR 808 knows very well.

Simon Renard De St. André

Simon Renard De St. André

Vanitas temasının pek çok örneği var ama ben bu yazımda 1613’de ilk nefesini alan Fransız Simon Renard de St. André (1613 –1677) adlı ressamın 1650’de resmettiği eserini ele alacağım. Pek çok Vanitas temalı eser veren ressamın en önemli amacı özellikle zenginliğin ve yaşamın faniliğini vurgulamak.

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

Miles Davis 46 yıllık müzik kariyeri boyunca ritim galaksisi içerisinde şekilden şekle girdi. Yolunu kendi buldu ve bu macerayı sonuna kadar yaşadı ve daha önemlisi yaşattı.

Henri Matisse Müzik

Henri Matisse Müzik

Matisse’in yaptığı tüm tablolara bakarsak ana tema insan beynine ulaşılabilir olan sempatik çağrı, duygudaşlık ve sinir sistemine dokunana insan figürü.

Jan Kupecky

Jan Kupecky

Flüt Milattan Önce 9.yüzyıla kadar tarihlendirilebilen bir çalgı aleti. İlk izlerine Çin’de rastlanan bu enstrüman zamanla orta çağlarda Avrupa’ya yayıldı.

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Öncelikle Apollo’yu ele alırsak kendisi tanrı olarak müziğin kozmik anlamını temsil ediyor. Eski Yunan’da kullanılan bir lir türü olan Kithara ile genellikle resmedilen Apollo daha sonraki Barok ve Rönesans dönemlerinde modern yaylı çalgılar ile özleştirildiği de gözlenmiştir.

Müzisyenlerin Kavgası

Müzisyenlerin Kavgası

Fransız ressam Georges de La Tour (1593-1652) bu tablonun ilhamını gerçek hayattan almış. Akşam sokaklardaki müzisyenlerin yaşantısından bir kesit var karşımızda.

Avishai Cohen ile bir gece

Avishai Cohen ile bir gece

20 Aralık 2013'deki Avishai Cohen Konser izlenimler...

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Muhalefet hep vardır, olacaktır ve olmalıdır. Hakkıyla yapılan muhalefet ise her zaman alkışlanır.

Johannes Vermeer

Johannes Vermeer

Delftli Johannes Vermeer’in (1632-1675) günümüze kadar sağ kalan 36 eserinin 12 tanesinde müzikal tema veya bir müzik enstrümanı resmetmiş değerli bir ressam.

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau’un annesi “Yılan Oynatıcısı” olarak bilinen bu tabloyu yapmasında sanatçıya ilham verdi. Oğlundan Hindistan’a yapmış olduğu seyahatin anılarını yaşatması için bir tablo yapmasını istedi.

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

Bir müziksever olarak Klasik Müziğin nasıl vazgeçilmez bir tarz olduğunu bilirim. Klasik Müzik dinlemeyen bir ruh bence tam hakkı ile müziksever olamaz, olduğunu iddia ederse kendi ruhu ile çelişir.

JAN STEEN

JAN STEEN

1626-1679 yılları arasında yaşayan Jan Steen’in pek çok tablosu adeta bir komedi sahnesinden çıkmışçasına resmedilmiş. Konularını özenle seçen ressam dönemsel bir hikâyenin tiyatro biçiminde, hicivlerle ve bazen striptiz ile sunulduğu parodileri konu alan çok fazla esere imza atmış.

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Müzik, Klee için bir avuntu vaadi ve geleceği vaat eden bir sanat formuydu. Her ne adar Klee’ye göre müziğin altın çağı tarih sayfalarında kalmış olsa bile o bu inancını asla yitirmedi.

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Dönemim popüler enstrümanları harpiscord, klavsen ve benzerleri ile piyano arasındaki en belirgin farklılığı aynı tuşta hem sert hem de yumuşak ritim çalınabilmesi. Veya İtalyanlarının dediği gibi “piano e il forte”.