Esbjörn Svensson Trio ve son…

E.S.T "301" albüm kapağı

E.S.T "301" albüm kapağı

2007’de aramızdan ayrılan piyanist Esbjörn Svensson’un trajik ölümünden sonra E.S.T kariyerini noktalamadı. Her ne kadar fiziksel olarak devam etme imkânı olmasa bile uygulamada hayatını sürdürdü ve biz hayranlarına önce 2008’de “Leucocyte”  adlı en son kayıtlarını verdi. Bunun bir nokta olduğunu kabullenmişken üç ay önce tweeter’a düşen bir haber ile yüreklerimiz şenlendi. ACT Müsic’in bizlere bir sürprizi vardı ve E.S.T’den daha önce basılmamış kayıtlardan oluşan bir albüm daha yoldaydı. Ama bu artık son olacaktı, gerçek ile yüzleşme zamanı E.S.T bu yeni albümleri “301” bir ile inanılmaz başarılı kariyerlerini uygulamada da nihayete erdiriyordu.

Svensson’un hayat ile bağı koptuktan sonra geri kalan Berglund ve Öström (ki her ikisi de kendi projeleri ile üretimler verdi) E.S.T’nin arka planda olup, pek fazla bilinmeyen dördüncü üyesi Ake Linton’u (ses mühendisi) yanlarına alarak “301”i inşa etmeye koyuldu. Bu albümde yer alanlar E.S.T’den geri kalanlar, son kırıntılar. Adını Sydney’deki kayıt yaptıkları stüdyodan alan albüm deneyüstücülük sularına sokulan üçlünün müziksel serüvenini gergin ve çalkantılı bir ilişki ile dinleyenlere taşıyor. E.S.T’nin yaratıcı ilhamı, melodilerin derinliklerine sokulup, onları var olan tüm doğaçlama yetenekleri ile yoğurmakta yatıyor. Böyle uygulamalar genellikle vurdumduymazlık temaları içermesi beklenirken, “301”de yakalanan arınma, soyut müziğin kapsamlı ve kavrayıcı olmasını sağlıyor.

Derin elektronik yansımalar ve belirsiz rock vurgusu, melodik kıvrak piyano tınısının berraklaşmasına; dolgun bas vuruşlarının beyaz bir siluete sokulmasına; Öström’un bateri ritimlerinin ise her şeyi toparlayan bir çerçeve konumuna taşıyor.

Svensson’un ruhlar âlemine göç etmesinden önce, E.S.T kusursuz denecek, duydu yüklü ve kuvvetli bir müzik yapıyordu ancak “301” seansı esrarengiz bir şekilde adeta kendi ağıtını bize aktarır gibi.

1. Behind The Stars – 03:44 (Svensson, Esbjörn / Berglund, Dan / Öström, Magnus)
2. Inner City, City Lights – 11:48 (Svensson, Esbjörn / Berglund, Dan / Öström, Magnus)
3. The Left Lane – 13:37 (Svensson, Esbjörn / Berglund, Dan / Öström, Magnus)
4. Houston, The 5th – 03:34 (Svensson, Esbjörn / Berglund, Dan / Öström, Magnus)
5. Three Falling Free Part I – 05:49 (Svensson, Esbjörn / Berglund, Dan / Öström, Magnus)
6. Three Falling Free Part II – 14:30 (Svensson, Esbjörn / Berglund, Dan / Öström, Magnus)
7. The Childhood Dream – 08:02 (Svensson, Esbjörn / Berglund, Dan / Öström, Magnus)
Grup
Esbjörn Svensson / piyano, elektronikler, tranzistör radyo
Dan Berglund / çift bas, elektronik, elektronik
Magnus Öström / davul, elektronik, seslerProdüksiyon e.s.t.
Kayıt Tarihi 2007 Ocak, Studio 301, Sydney, AvustralyaTüm besteler Esbjörn Svensson, Dan Berglund ve Magnus Öström