Fazıl Say’ın yeni eseri “Der Panther”in dünya prömiyeri Almanya’da

der-panther

der-panther

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, Dortmund Konser Salonunun 10. yılı onuruna ünlü şair Rainer Maria Rilke’nin, “Der Panther”  adlı şiirini besteledi. Lirik soprano ve orkestra için yazılmış olan eser, 7 Eylül’de WDR Senfoni Orkestrası, soprano Christiane Oelze ve şef Pablos Heras-Casado ile dünya prömiyerini yapacak.

… O daimi parmaklıklardan öyle bıktı ki, 

hiçbir şey barındıramıyordu bakışı. 

Sanki binlerce parmaklık vardı. 

Ve parmaklıkların ötesinde dünya yoktu…

Rilke’nin ünlü şiiri, hapsedilmenin umutsuzluğu ve değiştirilemeyen durumların insanı sürüklediği edilgenlik hissi üzerine eğiliyor. Alman şiirinin en bilinen eserlerinden “Der Panther” yazıldığı 1902 yılından bu yana, bir çok sanatçı tarafından da yorumlanmıştı. Say, şiirdeki sembolleri, orkestranın yarattığı akustik renklerle çözümlüyor.

Programda, Fazıl Say’ın ilk senfonisi “Istanbul”un ilk bölümü olan Nostalji de yer alıyor. “İstanbul”, Say’ın birçok sezon boyunca “Artist in Residence” olarak bulunduğu genç konser salonunun temel taşlarından biri olarak kabul ediliyor. İstanbul Senfonisi iki yıl önce WDR Senfoni Orkestrası ile birlikte aynı salonda dünya prömiyerini gerçekleştirmişti.