Freemuse 2010 Ödülü Sahibi: Ferhat Tunç ve Masha Vahdat

Ferhat Tunç ve Mahsa Vahdat Ödülleriyle
Ferhat Tunç ve Mahsa Vahdat Ödülleriyle

İranlı şarkıcı Mahsa Vahdat ve Türk-Kürt şarkıcı ve aktivist Ferhat Tunç ortaklaşa 2010 Freemuse Ödülünü kazandı. Her iki sanatçı ödüllerini 25 Mart’ta Londra’da özel bir tören ile kucakladı.

İranlı Mahsa Vahdat ve Türkiye’den Ferhat Tunç bir çok Freemuse kurumu tarafından çok yakından tanınmakta. Onlar müzik ve ifade özgürlüğünün güçlü savunucuları olup bu ödüle layık görüldü.

Merkezi Danimarka’da bulunan Freemuse, Küba’dan Endonezya’ya, Ortadoğu’dan, Batı Afrika’ya, Beyaz Rusya’dan, Çin’e, Türkiye ve Zimbabwe’ye kadar dünyanın dört bir tarafında, sanat ve müzik alandaki sansürcü uygulamaları, dolayısıyla müziksel ifade özgürlüğünü gündemleştiren ve birçok ülkede gerçekleştirdiği konferanslarla bu konuları tartıştıran, önemli bir uluslar arası kurum. Freemuse’a bağlı olarak sansür, yasak, baskı ve tehditlerin hedefi olmuş çok sayıda muhalif  sanatçı ve müzisyen çalışmalar yürütüyor.

www.freemuse.org

Ferhat Tunç kimdir?

1964 yılında Tunceli’de (Dersim) doğan Ferhat Tunç, lise eğitiminden sonra, 1979 yılında Almanya’ya ailesinin yanına yerleşti. 1982 yılında Frankfurt’ta Amerikalı müzisyen Darnel Sumers’la tanıştı ve ondan değişik kültürel motiflerin müziğe aktarılması ve müzikte çok seslilik konularında eğitim aldı. Mainz Üniversitesi’ne bağlı bir müzik okulunda kısa bir eğitim alan ve bu arada “Kızılırmak” adlı ilk albümünü çıkaran Ferhat Tunç, 1985’te Türkiye’ye döndü ve “Vurgunum Hasretine” albümünü çıkardı. Sanatçı o tarihten bu yana Türkiye’de müzik yaşantısını sürdürmektedir.

www.ferhattunc.net

Masha Vahdat kimdir?

Masha Vahdat Dünya Müziği gündemine ilk defa Norveç’in en prestijli müzik şirketi KKV’nin toparladığı “Axis of Evil” adlı, İran, Irak, Filistin, Afganistan, Kuzey Kore, Suriye ve Küba’dan gelen ninnilerin bir araya getirildiği çalışmada karşımıza çıktı. Mahsa Vahdat ile güzel bir ahenk yakalayan müzik şirketi direktörü Erik Hillestad, bu birlikteliği irdeleyip sürdürmeye karar verdi. Bunun ilk meyvesi “Songs From The Persian Garden” adı altında gerçekleşti. Albüm, İtalyan Konsolosluğunun İran’daki yazlık binasında gizli bir konserin bin bir zorluklarla elde edilen kaydının üretimi. Gizli diyorum zira İran’da hala kadın solistlerin karma bir seyirci önünde performans gerçekleştirmeleri yasak. Albüm beklenenin üstünde olumlu eleştiriler ile kucaklandı ve bir anda kardeşler konser vermek üzere yurtdışına davet edildi. İranlı kadınların sesi gibi bir öncü misyona soyunan Masha Vahdat kardeşi ile birlikte 2008 sonunda çıkan “I Am Eve” adlı çalışmalarıyla yine 11. yüz yıl şiirlerine uzanarak Dünya Müziği severleri memnun etmeyi başardı.

www.mahsavahdat.com

Freemuse Ödülü
Freemuse Ödülü