Global Ritmin Kesişme Noktası: Afro Celt Sound System

Afro Celt Sound System

Afro Celt Sound System

Blues, reggae, caz, pop, rock, klasik müzik türleri genel anlamda hep gündemde olan ve takip edilen popüler müzik çatısı altında toplanmakta. Ancak fazla bilinmeyen ve acımasızca göz ardı edilen dünya müziği kategorisi vardır ki aslında sanatsal ve içerik olarak çoğu müzik türünden daha derin ve eskidir. Başta Afrika (özellikle Mali, Etiyopya ve Fas), Hindistan, Çin, Kuzey Avrupa olmak üzere, dünyanın her kısmında yükselen bu müzik türü, oldukça zengin bir ses sentezine haizdir. Her ülkenin kendi geleneklerini ön plana çıkartacak şekilde çapraz kültürel melodileri, müzik kökenleri ile birleştiren akım, gün geçtikçe artan bir ilgi ile izlenmekte. Global ritim çatısı altında toplanan bu tür müzikleri icra eden sayısız oluşum bulunmakta. Bunlardan sadece bir tanesi olan Afro Celts Sound System (Afrika-Kelt Ses Sistemi) grubu on yıldan beri geleneksel batı Afrika müziği ile İrlanda folklor müziğini, modern dans melodileri ile birleştirip, eşsiz bir çapraz müziksel karışım sunmakta.

Afro Celt Sound System – My Secret Bliss (Wintermute Remix) by Wintermute

1995 yılında çıkarttıkları ilk albümleri Volume 1: Sound Magic ile klişe, modası geçmiş müzik bariyerlerini yıkan grup, farklı kültürlerin müzik ile nasıl bütünleşebileceğini tüm dünyaya gösterdi. Anında ileri gelen etnik müzik festivallerinin- özellikle WOMAD Festivali -World Of Music and Dance (Dünya Müzik ve Dans Festivali) – vazgeçilmez bir parçası olan grup, bu yolda ilerlemeye çalışan diğer grupların önünü açmıştır. Bir dünya müziği konsepti üzerine yoğunlaşan grup, farklılıkları yok sayarak, müziği tek bir bütün olarak kutlamakta. Hiçbir şekilde mülayim veya çekingen olmayan grup, yaptığı çalışmalar ile var olan müzik köklerine gökkuşağı zenginliği sunmayı başardı. EMI/KENT etiketi ile ülkemizde de çıkan beşinci çalışmaları Volume V: Anatomic, yıllardan beri dünya müzisyenleri arasında süregelen saygın işbirliğini devam ettirmekte.

Afro Celt Sound System

Afro Celt Sound System

Batının sınır tanımayan stüdyo imkânları çerçevesinde, modern elektronik müziği, İrlanda flütleri, vurmalı çalgılar, Afrika’nın Koras ‘ı (21 telli b atı Afrika’ya ait arp ‘ a benzeyen, dikey çalınan bir enstrüman), klasik İskoç gaydası, Yunan buzukisi, İrlanda Uilleann’ı (sağ kolun basıncı ile oturarak çalınan, içine üflenmeyen İrlanda gaydası) ve Nyatiti’ni (Batı Kenya’da Lou kabilesi tarafından kullanılan 8 telli lir) gibi geleneksel enstrümanlar ile birleştiren grup, keyif veren bir sentez oluşturmakta. Simon Emmerson öncülüğünde, 1992 yılında bu maceraya atılan grubun amacı, İrlanda Kelt ( İrlanda ve Galyalıların aslını meydana getiren Hint Avrupa asıllı kavim) m üziği ile Afrika müziği arasında bir köprü oluşturmaktı. Bunu saygın bir şekilde gerçekleştiren grup, zamanla müzik yelpazelerini tüm dünyaya açmaya başladı.

Kültürel alışverişe önem veren grup, her albümünde tüm dünyadan elit müzisyenlerle çalışmayı bir ilke edinmiş. Yeni albümünde de bu özelliğini koruyor. Yaklaşık bir saat uzunluğunda olan Volume V: Anatomic albümünde, dünyadan 14 müzisyene ev sahipliği yapan grup, bu birleşim sonucunda dokuz eşsiz parça kaydetmiş. Programlamayı arka plana atıp, söz yazmak, performans ve kişisel üretimi ön plana çıkartan ekip, bu sayede müzik bariyerlerini yıkıp, müziksel ve kültürel farklılıkları birleştiren organik bir yapı oluşturmuş. Bu sağlam oluşum, 1994 soykırımından kurtulan Ruanda’lı sanatçı Dorothee Munyaneza ‘nin alışkın olmadığımız vokallerinin süslediği albümün ilk parçası When I Still Needed You ile anında fark ediyorsunuz. Dünya çapında 13 milyon albüm satan Afro Celts Sound System ‘ın bünyesinde her zaman olan İrlandalı Kelt tenor Iarla O’Lionaird ile düet yapan Özbekistanlı sanatçı Sevara Nazarkhan (daha fazla bilgi için www.sevaranazarkhan.com ) My Secret Bliss parçası ile dinleyeni baştan çıkarıcı, coşkulu bir romantik bir atmosfere sürüklüyor. İki farklı konuşma dilinin tek bir müzik diline dönüşmesini dinlemek ayrı bir zevk. Albüm boyunca müziğin ne kadar ihtimamla işlendiğini hissediyorsunuz. Adını Kuzey Kaliforniya’nın çöl bölgesinden alan ve on dakika sınırını geçen Mojave parçası, sert ritimleri ile Emer Mayock ‘un nefes kesen Uillean’ı eşliğinde sizi yakanızdan yakalayıp gizemli bir çölün üstünde yumuşak tınılarla uçuruyor. Albüm Sené (Working The Land) – vokallerde N’Faly Kouyate – parçası ile Afrika soyuna dalıp, Beautiful Rain elektronik baladı ile devam ediyor. Mother parçasının kusursuz programlanması Dorothee Munyaneza ‘nin sesine, nefesli çalgılara, el davullarına ve akustik gitarlara mükemmel bir alan yaratmakta. Böylece albümün en keyif verici parçası ön plana çıkıyor. Bu parça, dinleyeni bir yere ait olma duygusunu vuruyor. Avrupa’nın Asya ile buluşmasının müziksel ifadesi olan Dhol Dogs parçası, yırtıcı programlama ve senfonik yapısı ile albümün kesişim noktası. Bir saatlik serüvene son noktayı koyan Drake parçası, yoğun akustik sesi ile elektronik bir şenliğe dönüşüyor ve albümü tekrar dinleme hırsı ile size veda ediyor

Afro Celt Sound Systems from Anima3D on Vimeo.

Günün sonunda Volume V: Anatomic, grubun eşsiz yapısına uygun, taze ses dokularından oluşan bir evrensel müzik portalı. Başından sonuna kadar dinlerken size haz veren, belki hayatınızda ilk defa duyacağınız bir dünya müzik sergisi. Afro Celt Sound System on yıl önce çıktığı yeni ufuklar macerasına ara vermeden devam ediyor ve bu süreç içinde olgun ve farklı müziklere aç olan ruhları gemisine alıyor.