Huong Thanh – Nguyen Lé: Kırılgan Güzellik

Huong_Thanh_Nguyen_Le_6_by_Nathalie_Roze
Fragile Beauty

“Fragile Beauty” ilk defa şarkıcı Huong Thanh ve gitarist Nguyen Lé’nin-her ikisi de Vietnam doğumlu ama Paris’te yaşıyor – fiilen baştan sona çalıştıkları bir albüm. Bundan önce karşılıklı kendi solo çalışmalarında üç defa bir araya gelen sanatçılar bu doğal sürecin sonucu “Fragile Beauty”de hünerlerini birleştirdi. Akıllıca düzenlenmiş geleneksel parçaların yanı sıra yeni yazılan besteler zamansızlığı ve Vietnam müziğinin çağdaş evrimini yansıtıyor albüm.

Bu albümdeki müziği dünya müziği, dünya cazı veya kendi tanımınıza uyan her hangi bir klasmana sokabilirsiniz zira içeriği çok geniş, tek kelimeyle albümün adını yaşatıyor Narin Güzellik. Yumuşak caz gitar tınısı, iğne uçlu keskin Vietnam vokalleri, tüm açılar ve şölensel ritmik prizma albümün hamurunu oluşturan temel unsur. Huong Thanh şarkı söylüyor ve Nguyen Le gitarıyla onu takip ediyor, müziksel patikalar çizilip, yaşatılıyor ve bu süreç albümün sonuna kadar devam ediyor. “Fragile Beauty” bir müzik birlikteliğinin en güzel özelliklerini ahenk içerisinde, yumuşaktan keskine uzanan bir dalgalanma ile dinleyenlere aktarıyor.

Nguyen_Le_Huong_Thanh_13_by_Nathalie_Roze
Nguyen Le & Huong Thanh (c) NathalieRoze

Uzak Doğu, Batı, Oryantal ve Afro-beat ezgileri arasında süzülen albüm tam bir enstrüman ordusunun ortaya çıkarttığı müziksel harmanlama. Yaklaşık otuz enstrümanın kullanıldığı albümde her enstrüman kendine verilen süreç içerisinde rolünü başarıyla tamamlıyor ama en önemli enstrüman hiç şüphesiz Thang’ın kendi sesi. Karim Zaid’in vurmalıları ‘The Swallows Bridge’ adlı parçanın ortalarında basçı Etienne Mbapp ile bası ile buluşup hassasiyet ve nadir bir güzellik yaşatıyor. Bestelerin kültürel geçmişine rağmen tüm dünyaya yayılmış enstrümanların var oluşu albümü global bir kişiliğe büründürüyor.

Bu tür müzik birliktelikleri eskiden beri samimi ve sıcak karşılanmıştır ancak ilk dinleyişte Fragile Beauty iki üç tonun farklı yönlerden gelip aynı ritimsel masada buluşması biraz yadırgansa bile bu albümün içine girdikçe hemen yön değiştiriyor. Melodilerin vokaller ile birlikte farklı yönlere çekilmesi heyecan verici bir ortam sağlıyor. Bu durum özellikle Yeni Vietnam tiyatrosunun en meşhur sanatçılarından biri olan Cai Luong’un kızı olan Thanh’ın gitarsız olarak sadece vokelleri ile süslediği parça ‘The Pavillion of Crystallizes Azu’ kendisini ifşa ediyor. Farklılık ancak bu kadar uyum sağlayabilir ve güzelliğe gebe olur.

Bu dinlediğimiz kurnaz albümlerden biri, ilk başta sağ gösterip sonra sol vuran türden. Thang’ın kristal kadar berrak olan vokalleri ritimlerin vurgularından, melodilerine, vuruşlardan yansımalara albümün geleneksel yönüne sahip çıkarken Nguyen Le Hendrix mirasıyla modern aranjmanları, caz yenilikçiliğini ve avangart stilini getiriyor. Birleşik yapılandırma ortaya organik ve şu ana kadar çıkan en olgun çalışmayı çıkartıyor. Vietnam şiirinde sık sık rastlanan Budizm’den esinlenen resimlerden ilham alan albümün ana teması dünyanın geçiciliği ve varlığın narinliği. Albüm narin bir açılış yapan ‘Drifting On The Water’ile dinleyenleri karşılıyor, Huong Thanh burada yerinde caz altyapısı ile narin sesini fısıldıyor. Daha sonraki parçalarda hassas işlevsel kombinasyonlar dinleyeni albümün derinliklerine çekmeyi başarıyor. Albümde hüküm arada sırada elektronik makyaj ile süslenen yavaş parçaların elinde. Güney Vietnam’dan gelen bir yaşlı balıkçının konu edildiği ‘Go Cong Blues’ bunun en güzel örneklerinden biri. Albümle aynı ada sahip olan parça ise ses dolgunluğunu ustaca işlenen tutku ve istikrarla yansıtıyor. Güzellik gerçekten geçici bir kavram olabilir ancak bu albümdeki güzellik bir nebze olsu bunun ölümsüz olabileceğinin göstergesi.

Nguyen_Le_Huong_Thanh_8_by_Nathalie_Roze
Nguyen Le & Huong Thanh By Nathalie Roze

İşin özünde “Fragile Beauty” kusursuz bir dünya Müziği örneği, özellikle Uzak Doğu müziğine ilgi duyan ve açık zihniyetli caz severler için.

Parça Listesi

1. Drifting On The Water – 03:48 (Lê, Nguyên)
2. Weaving & Awaiting – 05:58 (Lê, Nguyên)
3. Faithfulness – 03:39 (Lê, Nguyên / Huong, Thanh / Miyazaki, Mieko)
4. Plantation Song – 04:22 (Lê, Nguyên / Van Hong, Nguyên)
5. The Five Calls Of The Night – 05:03 (Lê, Nguyên)
6. Fragile Beauty – 05:12 (Lê, Nguyên)
7. Rowing The Sampan – 03:17 (Lê, Nguyên)
8. The Pavilion Of Cristallized Azure – 04:54 (Lê, Nguyên / Huong, Thanh / Mieko Miyazaki)
9. At Dusk, From The West Balcony – 04:18 (Lê, Nguyên / Thanh, Huong / Van Hong, Nguyên)
10. Go Cong Blues – 03:57 (Garcia Fons, Renaud / Thanh, Huong / Van Hong, Nguyên)
11. The Swallows’ Bridge – 06:23 (Lê, Nguyên / Van Hong, Nguyên)
12. Tales Of The Mountain – 07:18 (Lê, Nguyên / Thanh, Huong)

Katkıda Bulunanlar:
Huong Thanh – vocals
Nguyên Lê – electric & acoustic guitar, synthesizer, computer
Mieko Miyazaki – koto
Hao Nhiên Pham – monocorde (dàn bau), 16-strings zither (dàn tranh), sao, meo bamboo flutes
Nguyên Van-Hong – backing vocals
Paolo Fresu – trumpet, fluegelhorn
Stéphane Guillaume – soprano sax, flutes
Renaud Garcia-Fons – pizz & arco acoustic 5-string bass
Etienne Mbappé – fretless bass
Alex Tran – percussions
Francis Lassus – percussions
Illya Amar – bamboo balafon (trung)
Dominique Borker – piano


Huong Thanh & Nguyen Le – Fragile Beauty
Yükleyen jazzmusprod. – Yüksek çözünürlüklü video keyfini yaÅ�ayın!