Iamus ve Sanal Senfoni

Hello World Notaları

Hello World Notaları

Her ne kadar bilgisayarların yaratıcısı insan olsa bile, yapabildikleri bazı uygulamalar konusunda hala bizleri ikna etmeye çalışmakta. Bilgisayar insanın yapabileceklerini bir kutu içerisine yerleştirip geleceğe açıldığı bir cihaz ve elbette yapabildikleri bazı işlemler akılları durdurabilecek nitelikte. Oysa bunun baş mimarı aslında biziz ve o kadar da şaşırmamamız gerekir.

Örneğin bilgisayarın müzik yapması bizleri o kadar hayrete düşürmüyor oysa bence düşürmeli. Bunun sanki bilgisayarın doğasında olduğunu kabul eden zihniyetler var. İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog olan ve aynı zamanda bilgisayar biliminin kurucusu sayılan Alan Mathison Turing eminim şu an geldiğimiz konumu en çılgın rüyasında bile hayal edememiştir. Özellikle Iamus (Yunan mitolojisine göre Poseidon’un kızı Evadne’nın oğlu) adlı bir bilgisayarın kendi başına müzikal veya orkestra bestesi yapabileceğini.

Malaga Üniversitesinde yaratılan bir bilgisayar kümesi olan Iamus’un asıl amacı çağdaş klasik müzik bestelemek. Yaratıcıları Francisco Vico ve piyanist-besteci Gustavo Diaz-Jerez’e göre, Iamus’un ilk bestelediği eser Opus One. Her ne kadar eser 15 Ekim 2010’da bestelenmiş olsa bile, dinleyici karşısına ilk defa tam bir yıl sonra 15 Ekim 2011’de çıktı. Adı Opus One yerine Hello World (Merhaba Dünya) olarak değiştirilen beste, böylece onu yaratan ırkın ilk defa huzurunda klasik müzik sanatçılar tarafından icra edildi. Iamus’un bu ilk bestesini 4 Mart 2012’de ‘Nasciturus’ adlı ikinci eseri takip etti.

Iamus kendi müziğini evrimleştiriyor ve müzisyenlerin çalabilecekleri şekilde besteliyor.  Genel akışı, vuruşları ve ritim yerleştirmesini tamamıyla insansız bir ortamda kendi halinde kurgulayan Iamus, enselerini ağırlıkta klasik enstrümanlar için besteliyor, böylece ilk çağdaş klasik müziği insanlar için besteleyen makine olarak tarihe geçti. En son eseri ‘Colossus’ 12 Haziran 2012 tarihinde seyirci ile buluştu. Biraz karamsar müzik olarak nitelendirilen besteler, bazı dinleyicileri duygusal boyutta çok etkilerken bazılarını ise tamamıyla rahatsız etti. Zannedersem bir bilgisayar tarafından bestelenen eseri dinlemeye daha insan olarak hazır olmayanlar var aramızda.

Yakın gelecekte Londra Senfoni Orkestrası ile birlikte kaydedilen tamamıyla Iamus ’un bestelerine ait olan bir albüm piyasaya çıkacak. Söz konusu albümün adının “Transits into an Abyss” olması muhtemel. Bu da tarihe tamamıyla bir bilgisayar tarafından bestelenen ve tam bir orkestra tarafından icra edilen albüm olarak geçecek.