Idrissa Soumaoro – Djitoumou

Idrissa Soumaoro - "Djitoumou"

Idrissa Soumaoro - "Djitoumou"

“Djitoumou” Malili Idrissa Soumaoro’nun 7 yıl sonra gelen, altmış yaşının üzerindeki sanatçının sadece ikinci albümü. Solo kariyerine başlamadan önce müziğini Manfila Kanté ve Salif Keita gibi sanatçılarlarla omuz omuza vererek “Les Ambassadeurs” adlı grup ile dinleyicileri ile buluşturdu. Mali’nin günümüzdeki en meşhur ikilisi Amadou & Mariam’den Amadou Bagayoko’nun müzik hocası olan ve Nehrin Blues adamı (artık aramızda olmayan) with Ali Farka Touré ile ritimler paylaşan Soumaoro Afrika’nın en meşhur parçası olarak tarihe geçen ‘Ancien Combattant’ (Savaş Gazisi) bestesini yapmasından dolayı tüm kıtada tanınıyor. Ancak söz konusu parçası tescillettirmediğinden dolayı maddi anlamda kendisine yaramadığını söylememiz gerek zira şu an parça herkes ve her yerde rahatlıkla kullanılmakta.

Müzik yapmaktansa kör çocuklara müzik eğitimi vermeyi tercih eden sanatçı böylece müzisyen kariyerinden daha yüce bir mesele için feragat etmek zorunda kaldı. İşte bundan dolayı sanatçı ülkesinin en üst nişanı ile taçlandırılmış durumda.

Wrasse Records için 2003’de bir albüm kaydeden sanatçı bu çalışması ile aynı yıl Fransız Radyosu “Decouverte” (Keşif) ödülü ile ödüllendirildi. Böylece biraz olsun Mali sınırları dışında tanınma imkanı yakaladı. Ancak sanatçı bunu eğitim verme tutkusunun arkasına gizledi zira yeni albümü ancak 7 yıl sonra bir bedene büründü.

“Djitoumou” yeni vizyonlara gebe, yaratıcı bir çalışma. Mandingo blues ritimlerinden Kongo rumba stillerine başarıyla uzanıp buradan Arap müziğine, folk ve country tarzlarına göz kırpıyor. Efsanevi Ibrahima Sylla yönetiminde Bamako’daki Bogolan stüdyosunda kaydedilen albüm rahmetli Ali Farka Toure ve Kandla Kouyate gibi ağır toplarla ortaklaşa çalışmalar içeriyor. Zengin ve karizmatik tenor vokalleri ile şarkı söyleyen sanatçı aynı zamanda kamele n’goni çalıyor. Albümdeki tüm bestelerin kendisine ait olduğunu da belirtmekte yarar var.

Idrissa Soumaoro belli ki müzik kariyerine ihtiyacı olmayan bir sanatçı ancak Mali geleneksel müziği dinleyen bizler için yedi yıl aradan sonra geri dönmüş olması şükranla karşılanacak.

Idrissa Soumaoro

Idrissa Soumaoro