II.ULUSLARARASI MİSTİK SANAT FESTİVALİ

Mistik Sanat Festivali; aslında bir “seni çok iyi anlıyorum” görsel şovu, farklılıkları kabullenmenin, hoşgörünün sanatsal bir sunumu. Mistik Sanat Festivali; farklı olunsa da aslında evrensel dilin sanat olduğunu yansıtan bir proje.

Sanatın ve aşkın kollarına kendini teslim etmek isteyenler için; sanatın ve aşkın şehri İstanbul’da; farklılıkları kabullenmek adına; Yaradanın, yaratılan tarafından yeniden yorumuyla ve yeniden aşkla sanata… II. Uluslararası Mistik Sanat Festivali’ne…

İlkini Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz festivalin ikincisini baharla karşılıyoruz. 20-25 Mayıs 2010 tarihleri arasında yine Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’da Sultanahmet’te dünyanın farklı renklerini buluşturup, evrensel dil sanat üzerinden tüm İstanbul’a sesleneceğiz.

II. Uluslar arası Mistik Sanat Festivali , Sultanahmet’te farklı  etkinliklerle devam edecek. Aya İrinide konserler ve fotoğraf sergisi, Eminönü Halk Eğitim Merkezinde film gösterimleri ve tiyatro temsili, Yerebatan Sarnıcında şiir dinletisi ,Kızlarağası  Medresesinde mistik kitap fuarı gerçekleştirilecek.

II. Uluslar arası Mistik Sanat Festivali, İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü  tarafından gerçekleştirilecek.

Farid Farjad- İstanbul’un Ruhu. by dursuncaptain

20-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival; Aya İrini’de 20 Mayıs’ta   saat 20:00 ‘de ; dünyanın en iyi keman virtüözlerinden kemanı ağlatan adam olarak bilinen Farid Farjad konseriyle başlayacak.

Yasmin Levy – Porque by babak_evil

23 Mayıs’ta yine Aya İrini’de saat : 20-00’da bu kez de mistik gösterileriyle Japonya’dan gelen Japon Monklar (Shichiseikai), mistik gösteri yapacaklar.  Jodo Budist mezhebinin merkezi olan Chionin tapınağının seremonileri, ritüelleri ve shomyo’sunu (Budist sutra okunması)  sunmaktadır. Topluluk  Budist  Mantra’nın sesi ve Hint müziğinin bir parçası olarak ortaya çıktı ve ilk olarak Kobe’de sahne aldı. 2000 yılında Japon Vakfı tarafından  İngiltere’ye  gönderildi.  Bu turnede yalnız  Londra’da değil, diğer şehirlerde de yoğun  ilgi gördü.

Aynı  gün yine Aya İrini’de ; saat 21-30’da Kardeş Türküler konser verecek. Kardeş Türküler, Anadolu, Trakya ve Mezopotamya halk şarkılarını, kendi kültürel bağlamlarını dikkate alarak, orijinal dilleriyle yorumlamaya çalışırken, çok kültürlü  bir coğrafyada kardeşlik içinde bir arada yaşama umudunu dile getiriyor.

25 Mayıs tarihinde ; Aya İrini bu kez de saat 18:30 ‘da Nassima Chabane konserine ev sahipliği yapacak. Ardından ; 20:00’da Lusavoriç  Ermeni Korosu ve aynı gün 21:30’da festivalin kapanış sanatçısı  olan Yasmin Levy konser verecek. Bir duyduğunuzda bir daha asla unutmayacağınız ses olan Yasmin Levy, Latin ve Sefarad müziğinden Endülüs flamenkosuna; Türk ezgilerinden Arap melodilerine kadar  pek çok unsuru müziğinde kullanmaktadır. Çello, viyolonsel ve piyano gibi batı müziği enstrümanları yanında ud gibi doğu müziği enstrümanlarını da şarkılarında kullanmıştır.

Tüm etkinlikler ücretsizdir. Fakat LCV Zorunludur.

LCV Tel: 0212 274 24 62 / Deniz Türkmen (Etkinlikleri izleyebilmek için LCV yaptırılması gerekmektedir.)

Açılış, Aya İrini, 20 Mayıs 2010, 19.30

Farid Farjad Konseri, Aya İrini, 20 Mayıs 2010, 20.30
Film Gösterimleri, Eminönü Halk Eğitim Merkezi, 21-25 Mayıs 2010, 15.00 – 17.00
Tiyatro (İbrahim Ethem), Eminönü Halk Eğitim Merkezi, 22 Mayıs 2010, 20.30
Monklar (Shichiseikai) Konseri, Aya İrini, 23 Mayıs 2010, 20.00
Kardeş Türküler, Aya İrini, 23 Mayıs 2010, 21.30
Mistik Şiir Akşamı, Yerebatan Sarnıcı, 24 Mayıs 2010, 20.30
Nassima Chabane Konseri, Aya İrini, 25 Mayıs 2010, 18.30
Lusavoriç Ermeni Korosu Konseri, Aya İrini, 25 Mayıs 2010, 20.00
Yasmin Levy Konseri, Aya İrini, 25 Mayıs 2010, 21.30
Kitap Sergisi, Kızlarağası Medresesi -Türkiye Yazarlar Birliği, 11.00-19.00

Farklılıkları kabullenmenin ve hoşgörünün sanatsal sunumu, “Seni çok iyi anlıyorum”un görsel şovu Uluslararası Mistik Sanat Festivali’nin II.si başlıyor.

İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı’nın desteklediği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün düzenlediği, festivali İBB Kültür A.Ş. organize ediyor. 20–25 Mayıs 2010 tarihleri arasında Aya İrini, Yerebatan Sarnıcı, Eminönü Halk Eğitim Merkezi ve Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleşecek festival kapsamında; konserler, film gösterimleri, sergiler, tiyatro temsili ve şiir dinletisi düzenlenecek.

Kemanı ağlatan adam Farid Farjad’ın eşsiz performansıyla 20 Mayıs akşamı saat 20.30’da Aya İrini’de başlayacak olan festivalde; Sefarad müziğinin vazgeçilmez sesi, Endülüs divası Yasmin Levy; Budist mezhebinin merkezi olan Chionin Tapınağı’nın ritüelleri, “shomyo”su (Budist sutra okunması) ile Japonya’dan gelen Monklar (Shichiseikai); “Mağribin kızı” aşkın ve sufizmin sesi Nassima Chabane; çoksesli koro eserleriyle Lusavoriç Ermeni Korosu ve Anadolu, Trakya ve Mezopotamya halk şarkılarını orijinal dilleriyle yorumlayacak olan Kardeş Türküler sahne alacak.

Mistisizm Beyaz Perdede
Festival kapsamında Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde mistik temalı filmler ücretsiz olarak izlenebilecek. 21 Mayıs’ta gösterilmeye başlanacak filmler 15.00 ve 17.00 seanslarında seyredilebilecek. Gülün Adı, Çamurlu Kuş, Oğlum Osman, Şeyda, Tutku (Hz. İsa’nın Çilesi), İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar festivalde izlenebilecek filmlerden bazıları.

Mistik Sarnıçta Mistik Bir Şiir Akşamı
Hayal Musiki Korosu’nun eşliğinde Yusuf Ziya Özkan, Harun Yöndem ve Sacit Onan mistik temalı şiirlerle, 24 Mayıs’ta, saat 20.00’de Yerebatan Sarnıcı’nda dinleyiciyle buluşacak. Şiir akşamında Mevlana’dan, Yunus’tan günümüze kadar birçok şairin eseri kronolojik bir sırayla sunulacak.

İbrahim Ethem Sahneleniyor!
Necip Fazıl Kısakürek’in ünlü eseri “İbrahim Ethem” 22 Mayıs akşamı saat 20.30 da Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelenecek. Menkıbeleri, kıssaları ve çarpıcı hayat hikâyesiyle tasavvuf dünyasının yakından tanıdığı İbrahim Ethem’in anlatıldığı piyes Erguvan Tiyatrosu Oyuncuları ile yıllar sonra yeniden seyirci karşısına çıkacak.

Görüntünün mistik yansıması
Rozita Kandiyoti ve Aleksi Petridi’nin ortaklaşa hazırladıkları “Mistik Yansımalar” adlı fotoğraf sergisi 20-25 Mayıs tarihleri arasında Aya İrini’de sergilenecek. Mistisizm Kandiyoti’nin objektifine sema ve semazenler olarak yansırken Petridi’nin eserlerinde ise soyut çalışmalar olarak karşımıza çıkıyor.

…ve Kitap
Kızlarağası Medresesi (Türkiye Yazarlar Birliği)’nde Mistik Temalı Kitaplar 20-25 Mayıs tarihleri ve 11.00-19.00 saatleri arasında görülebilir.