İstanbul Müzik Festivali Tam Hız Devam Ediyor…

muzik_logo

muzik_logo

FESTİVALDE ÜÇ FARKLI MEKÂNDA ÜÇ KONSER

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 40. İstanbul Müzik Festivali, 31 Mayıs’tan itibaren tam hız devam ediyor. 29 Haziran tarihine kadar klasik müziğin birçok yıldızını İstanbul’da ağırlayacak festival ilk haftasında şehrin farklı mekanlarında izleyicilerle buluşuyor.

7 Haziran Perşembe dünyanın en renkli saksofon dörtlüsü olarak ün yapan Amstel Quartet Hollanda Başkonsolosluğu’nun bahçesinde;  8 Haziran Cuma şef Hakan Şensoy yönetimindeki İstanbul Oda Orkestrası’nın sahne alacağı “Müziğin Kadın Kahramanları” başlıklı konser Süreyya Operası’nda; 9 Haziran Cumartesi ise Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın daimi şefi Saim Akçıl yönetimindeki konseri Aya İrini Müzesi’nde festival seyircisiyle buluşacak.

İstanbul Müzik Festivali’ndeki konserlerin biletleri Biletix satış sistemi, İKSV’den ve festival süresince Aya İrini Müzesi’nde yer alan gişeden alınabilir.

  • Amstel Quartet ile Hollanda Başkansolosluğu’nun Bahçesinde

     Mozart’tan Brahms’a Keyifli Bir Gece

     7 Haziran Perşembe, Hollanda Başkonsolosluğu Bahçesi

Dünyanın en renkli saksofon dörtlüsü olarak ün yapan Amstel Quartet, 7 Haziran Perşembe akşamı saat 21.00’de Hollanda Başkonsolosluğu’nun bahçesinde renkli bir programla ilk kez Festivalin konuğu olarak İstanbullu müzikseverlerle buluşacak. Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen konserde Amstel Quartet, düzenlemelerini kendileri yaptıkları Mozart, Ravel, Brahms, Pärt, Nyman, Barber ve Dun’un müziklerine uzanan yaratıcı bir seçki sunacak.

Bugüne kadar, Amsterdam Concertgebouw, Lüksemburg Filarmoni gibi yıldız topluluklarla ve Carnegie Hall gibi dünyanın önemli müzik merkezlerinde konserler veren Amstel Quartet’in aralarında Kersjes van de Groenekan,  Hollanda Almere Oda Müziği ve Concert Artists Guild Management’ın da bulunduğu birçok ödülü bulunuyor.  Konserin biletleri festival seyircilerinden büyük ilgi gördü ve günler öncesinden tükendi.

  • Müziğin Kadın Kahramanları Süreyya Operası’nda Buluşuyor

     8 Haziran Cuma, Süreyya Operası

İstanbul Müzik Festivali, 8 Haziran Cuma akşamı, bu yılki teması “Umut ve Kahramanlar” kapsamında çok özel bir konsere ev sahipliği yapacak. Saat 20.00’de Süreyya Operası’nda başlayacak “Müziğin Kadın Kahramanları” başlıklı konserde, tümüyle kadın müzisyenlerden oluşan kadrosuyla İstanbul Oda Orkestrası,  Hakan Şensoy yönetiminde, dünyadan ve ülkemizden müzikte öncü rol üstlenmiş kadın bestecilerin eserleri seslendirecek. Konserde Türk keman ekolünün uluslararası temsilcisi Cihat Aşkın’ın yanı sıra Cana Gürmen (piyano), Şehvar Beşiroğlu (kanun), Neva Özgen (kemençe), Sühendan Çetin (ney), Elif Tuğçe Korkmaz (tambur), Yaprak Sayar, Pervin Çakar (vokal) da solist olarak yer alacak.

Konserde, tümüyle kadın müzisyenlerden oluşan bir kadroyla yer alacak şef Hakan Şensoy yönetimindeki İstanbul Oda Orkestrası, Türk müziğinin kadın bestecileri Dilhayat Kalfa’dan Kevser Hanım’a, Batı müziğinin eşsiz klasik yapıtlarının bestecileri Clara Schumann’dan Lili Boulanger’ye uzanan kadın bestecilerin yapıtlarını seslendirecek. Solist ve eğitimci olarak saygın bir kariyere sahip Cihat Aşkın, bugüne kadar Cobos, Dmitriev, Yoel Levi, Shlomo Mintz ve Ida Händel gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaştı. Sanatçı, İstanbul Oda Orkestrası ve 2007’de kurduğu Aşkın Ensemble ile yurt içi ve yurt dışında düzenli turnelere çıkıyor.

  • Geleneksel Müziğin Usta İsimleri ve Tekfen Filarmoni Orkestrası’yla

    Aya İrini Müzesi’nde Bir Gece

     9 Haziran Cumartesi, Aya İrini Müzesi

Tekfen Filarmoni Orkestrası, daimi şefi Saim Akçıl yönetiminde, daimi solistleri udi Yurdal Tokcan, neyzen Ercan Irmak, kanuni Göksel Baktagir ve piyanist İlyaz Mirzayev, 9 Haziran Cumartesi akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde festival seyircisiyle buluşacak. Tekfen Vakfı’nın sponsorluğunda gerçekleştirilecek konserde geleneksel müziğin usta isimleri ve Tekfen Filarmoni Orkestrası, yerel öğelerle bezeli bir müzik ziyafeti sunacak.

Tekfen Filarmoni Orkestrası, 1992 yılında, farklı kültürler arasındaki ilişkileri geliştirmek, barış adına ortak bir dil yaratmak amacıyla, Saim Akçıl şefliğinde kuruldu. Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz bölgelerinden toplam 23 ülkenin seçkin müzisyenini bir araya getiren orkestra, klasik müzik repertuarının başyapıtlarının yanı sıra temsil ettiği coğrafyanın yerel müzik aletleri için bestelenen yapıtları da seslendiriyor. Seyircisine kaliteli bir müzik sunmanın yanı sıra temsil ettiği geniş coğrafyanın müzikal ve kültürel mirasına sahip çıkmayı görev edinerek özel projelere de imza atan Tekfen Filarmoni Orkestra’sında bulunan otantik çalgılar için özel olarak bestelenen eserler, Tekfen Filarmoni’nin kültürel mirası yaşatma konusunda gösterdiği titiz çabayı da gözler önüne seriyor.