Jan Kupecky

Jan Kupecky SANAT VE MÜZİK UNSURU

Flüt Milattan Önce 9.yüzyıla kadar tarihlendirilebilen bir çalgı aleti. İlk izlerine Çin’de rastlanan bu enstrüman zamanla orta çağlarda Avrupa’ya yayıldı. Özellikle şimdi Almanya olarak bildiğimiz coğrafyada. Uzun bir süre İtalyanlar flüte Flauto tedesco dediler, yani “Alman Flüt”. Elbette pek çok ressam tarafından da bu enstrüman hem bariz hem de arka planda resmedildi.

“Potrait of Court Musician Josef Lemberger” isimli tablosunda Çek ve Slovak ressam, Jan Kupecky, Barok döneminde yaşamış Josef Lemberger adlı bir saltanat müzisyenini resmediyor. 1710-1730 yılları arasında resmedildiğine inanılan resim şu an Nuremberg, Germanisches Ulusal Müzesinde sergileniyor. Kanvas üzerinde yağlı boya tekniği ile yapılan resim aslında bir porte çalışması. Burada yer alan müzisyen birebir izleyiciye bakarak tablonun odak noktası olarak ön plana çıkıyor. Burada resmedilen flüt, 1847’de Münihli çalgı yapımcısı ve Flütçü Theobald Böhm’ün son dokunuşlarıyla günümüzdeki formunu alan enstrümanın bir önceki örneklerinden biri. Lemberger’in çaldığı flütün 1660’da geliştirilen modelin bir uzantısı olduğunu söyleyebiliriz zira sağ elin serçe parmağı ile çalınan son delik bu dönemlere ait.

Bu resimde Lemberger izleyiciye bakarak gururlu bakışlar içerisinde flüt çalıyor. Sanatçının alt dudağı flüte dokunmuş şekilde loş bir ortamda, muhtemelen altıparmak delikli bir flüt çalıyor. Caravaggio, Reni ve Rembrandt’dan ilham alan ressam aynı kurgu içerisinde dönemin genel resim tekniklerini kullanmış. Bu tabloda resmedilen flüt, birbirine geçiştirilmiş üç parçadan oluşuyor. Üst kısım üfleme deliğinden veya ağızlıktan oluşuyor, gövde kısmı sert dokulu ağaçtan yapılmış ve üçüncü parçası ayak kısmından oluşuyor. Her parça birbirine değişik alaşımlı metaller ile birleştirilmiş. Burada resmedilen flüt özellikle ayrıştırılabilir olmasıyla dikkat çekiyor. Orta bölümün yerleştirilmesine istinaden müzisyen istenilen perdeye göre enstrümanını uyumlu hale getirebiliyor.

Ses genişliği üç oktavdan oluşan enstrüman bu tabloda sanatçıya eşlik eden önemli bir unsur. Sanatçı kırmızı kıyafeti ile asaleti temsil ediyor ve muhtemelen çalıştığı bir sarayın bahçesinden bizlere müziğini yolluyor.

En Son Yazılar

A Cry For Revolution

A Cry For Revolution

Los Ruphay was the first band to sign to ARC Music in 1976 with a vinyl called ‘Folklore of Bolivia’, which is still selling today. The band performs extensively throughout Europe, continuing to perform, record and educate audiences about their Andean home through music and songs.

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Iranian classical musicians have a two-fold task as they learn their craft: they must learn the old melodies handed down over the generations, called ‘radifs’, and, through the process of skilful improvisations, transform them into something new.

Anandi Bhattacharya

Anandi Bhattacharya

Being the daughter of the great Hindustani slide guitarist Pandit Debashish Bhattacharya, Anandi has been surrounded by music since birth and recalls how having ‘breathed in music from every room in the house was a blessing’.

AMMAR 808 – Maghreb United

AMMAR 808 – Maghreb United

The future is right now. We have driverless cars, robots taking over jobs, and commercial space travel is on the event horizon. Somehow, humanity has slipped into a science fiction life. But you can’t have a future without a past, something AMMAR 808 knows very well.

Simon Renard De St. André

Simon Renard De St. André

Vanitas temasının pek çok örneği var ama ben bu yazımda 1613’de ilk nefesini alan Fransız Simon Renard de St. André (1613 –1677) adlı ressamın 1650’de resmettiği eserini ele alacağım. Pek çok Vanitas temalı eser veren ressamın en önemli amacı özellikle zenginliğin ve yaşamın faniliğini vurgulamak.

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

Miles Davis 46 yıllık müzik kariyeri boyunca ritim galaksisi içerisinde şekilden şekle girdi. Yolunu kendi buldu ve bu macerayı sonuna kadar yaşadı ve daha önemlisi yaşattı.

Henri Matisse Müzik

Henri Matisse Müzik

Matisse’in yaptığı tüm tablolara bakarsak ana tema insan beynine ulaşılabilir olan sempatik çağrı, duygudaşlık ve sinir sistemine dokunana insan figürü.

Jan Kupecky

Jan Kupecky

Flüt Milattan Önce 9.yüzyıla kadar tarihlendirilebilen bir çalgı aleti. İlk izlerine Çin’de rastlanan bu enstrüman zamanla orta çağlarda Avrupa’ya yayıldı.

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Öncelikle Apollo’yu ele alırsak kendisi tanrı olarak müziğin kozmik anlamını temsil ediyor. Eski Yunan’da kullanılan bir lir türü olan Kithara ile genellikle resmedilen Apollo daha sonraki Barok ve Rönesans dönemlerinde modern yaylı çalgılar ile özleştirildiği de gözlenmiştir.

Müzisyenlerin Kavgası

Müzisyenlerin Kavgası

Fransız ressam Georges de La Tour (1593-1652) bu tablonun ilhamını gerçek hayattan almış. Akşam sokaklardaki müzisyenlerin yaşantısından bir kesit var karşımızda.

Avishai Cohen ile bir gece

Avishai Cohen ile bir gece

20 Aralık 2013'deki Avishai Cohen Konser izlenimler...

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Muhalefet hep vardır, olacaktır ve olmalıdır. Hakkıyla yapılan muhalefet ise her zaman alkışlanır.

Johannes Vermeer

Johannes Vermeer

Delftli Johannes Vermeer’in (1632-1675) günümüze kadar sağ kalan 36 eserinin 12 tanesinde müzikal tema veya bir müzik enstrümanı resmetmiş değerli bir ressam.

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau’un annesi “Yılan Oynatıcısı” olarak bilinen bu tabloyu yapmasında sanatçıya ilham verdi. Oğlundan Hindistan’a yapmış olduğu seyahatin anılarını yaşatması için bir tablo yapmasını istedi.

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

Bir müziksever olarak Klasik Müziğin nasıl vazgeçilmez bir tarz olduğunu bilirim. Klasik Müzik dinlemeyen bir ruh bence tam hakkı ile müziksever olamaz, olduğunu iddia ederse kendi ruhu ile çelişir.

JAN STEEN

JAN STEEN

1626-1679 yılları arasında yaşayan Jan Steen’in pek çok tablosu adeta bir komedi sahnesinden çıkmışçasına resmedilmiş. Konularını özenle seçen ressam dönemsel bir hikâyenin tiyatro biçiminde, hicivlerle ve bazen striptiz ile sunulduğu parodileri konu alan çok fazla esere imza atmış.

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Müzik, Klee için bir avuntu vaadi ve geleceği vaat eden bir sanat formuydu. Her ne adar Klee’ye göre müziğin altın çağı tarih sayfalarında kalmış olsa bile o bu inancını asla yitirmedi.

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Dönemim popüler enstrümanları harpiscord, klavsen ve benzerleri ile piyano arasındaki en belirgin farklılığı aynı tuşta hem sert hem de yumuşak ritim çalınabilmesi. Veya İtalyanlarının dediği gibi “piano e il forte”.