Kayhan Kalhor + Erdal Erzincan – The Wind

The Wind Albüm Kapağı (Foto: Ara Güler)
The Wind Albüm Kapağı (Foto: Ara Güler)

İran’ın dünyaca ünlü kemençe üstadı Kayhan Kalhor ile bağlama ustası Erdal Erzincan’ın 2004 yılında İstanbul’da kaydettikleri doğaçlama albüm “The Wind” 2006’da piyasaya sürüldü ve o zamanda beri dünya-etnik müziği ve caz severlerin arşivinde vazgeçilmez bir unsur.

“The Wind”, on iki enstrümantal eserden oluşuyor. Kalhor ve Erzincan kimisi çok bilinen türküleri temalarından bağımsız olarak doğaçlıyor. Bu yönüyle “The Wind” için İran ve Türkiye’ nin klasik ve folk müzikleri ekseninde bir nevi Doğu deneysel müziği. “The Wind”in duygusunu Kalhor ile Erzincan arasındaki müzikal empati ve sabrın sınırsızlığı veriyor. Müzik skalasını ise Kayhan Kalhor’un doğaçlama dehası ile Erdal Erzincan’ın özgün ve parlak icracılığı şekillendiriyor. Kalhor’u Erzincan’la buluşturan İstanbul ziyaretleri sırasında Kalhor’a yaptığı rehberlik ve Kalhor/Erzincan işbirliğine verdiği destek ile tanınan müzikolog Ulaş Özdemir, “The Wind”de divan sazına hayat vererek bu projeye müzisyen kimliğiyle de katkıda bulunuyor. Kayhan Kalhor ve Erdal Erzincan’ın bir hiçten yola çıkan müziklerinin buluştuğu “The Wind” her iki sanatçının, birbirlerinin yaptıklarını değiştirmeye kalkmadan, birbirlerine paylaştıkları müziğin farklı yönlerini sundukları heyecan verici bir albüm. Kalhor’un kemençesinden çıkan insan sesine yaklaşan tınılar ile Erzincan’ın neredeyse meditatif boyutlara vardırdığı şelpe tekniği yepyeni boşluklara doğru gözünü karartarak ilerliyor bir yandan su gibi akıp gidiyor.

A. K. Müzik, “The Wind”i özel bir kitapçıkla basarak Türkiye’de ilk kez bir ECM albümünün Türkçe içerikli bir kitapçıkla piyasaya girmesine öncülük etti. Diğer taraftan The Wind ile Erdal Erzincan, ECM etiketliyle kendisine ait albümü yayınlanan Türkiyeli ilk müzisyen oluyor.