Kim Takar Grammy Ödüllerini!!!

(C) Digitalmusicnews - GrammyWTF

(C) Digitalmusicnews - GrammyWTF

Ödül törenleri hiçbir zaman ilgimi çekmedi, özellikle de bu törenlerde verilen ödüller. Verilen değerlendirmeler neye göre, kime göre ve niçin gibi sorular hep aklımı kurcalar oldu. Zaten bir huzura eremediğimden de bu ödül dağıtılan şenlikleri pek sevemedim. Elbette sorumluluk çatısı altında bunu hakkıyla yapan kurumlar var ama yine de bana pek sıcak gelmiyor.

Özellikle Grammy Ödülleri oldum olası bana tamamıyla bir fabrikasyon üretim olarak gelmiştir. Samimiyetten uzak, zaman zaman için boş ve Kapitalizmin ağır yükü altında ezilen bir oluşum. Bir popülerlik abidesi, birbirini pohpohlama zinciri. Birkaç saatlik kendini teşhir ettiğin bir flaş bombardımanı, samimiyetsiz göstermelik gülüşler ve duruşlar ve anlık moda çöplüğü. Sığ sularda yüzen ve her an karaya oturabilecek bir kayıp ruhlar gemisi.

Geçtiğimiz yıllarda Grammy Ödülleri pek çok kategoriyi, baltalama uygun gördü. Kendilerinde gereksiz gördükleri bu kategoriler aslında belki de bu kurumun biraz olsun saygı görmesini sağlıyor idi. Şimdi tamamıyla bir popülist formül olup çıktı, sonucu olmayan…

Digitalmusicnews sayfasında okuduğum bir haberden iilham alarak, etnik müzik sever olarak bu kurumun verdiği ödüllere şöyle bir göz attım, kim ne zaman ne almış. Karşıma çokta sürpriz olmayan bir sonuç çıktı. Benim ve dünyanın etnik müzik kulvarında fazlasıyla değer verdiği pek çok sanatçı ne yazık ki bu listelerde yer bile almıyor. Sadece Ali Farka Touré ve bu yıl ödülü kucaklayan Tinariwen var. Ki Tinariwen, daha yeni bir oluşum. Peki, hepimizin öyle ya da böyle bildiği etnik müzik efsaneleri nerede?

İşte göz ardı edilen, Amerika’nın popülist mekanizmasında belki hiçbir zaman çark etmeyen veya etmeyecek olan etnik müzik sanatçıların listesi şöyle. Bazı isimler cidden pes dedirtecek nitelikte. Genel akım ve alternatif ikon kabul edilen sanatçıları (Björk, Queen, Janis Joplin, Patti Smith vb) listelemiyorum bile. O zaman madem durum böyle kim takar Grammy Ödüllerini…

 1. Fela Kuti
 2. Umm Kulthum (Ümmü Gülsüm)
 3. Oliver Mtukudzi
 4. Googoosh
 5. Mulatu Astatke
 6. Thomas Mapfumo
 7. Hugh Masekela
 8. Seu Jorge
 9. Salif Keita
 10. Kayhan Kalhor
 11. Asha Bhosle
 12. Bob Marley
 13. Manu Chao
 14. Hossam Ramzy
 15. Susheela Raman
 16. Nitin Sawhney
 17. Djelimady Tounkara
 18. Tony Allen

Eğlenmek isterseniz siz de kendi beğendiğiniz sanatçıları buradan aratabilirsiniz.