Kongo Bize Sesleniyor

[singlepic id=423 w=320 h=240 mode=watermark float=left]Bir albümde Kongo’nun eşsiz zengin Rumba ritimlerini toparlamak hiçte kolay bir şey değil ancak “The Rough Guide to Congo Gold” adlı toplama albüm başlığının hakkını veriyor. Vaat ettiği altın ritimleri hakkıyla veren bu albüm, eskiden bir ülkenin yerel müziğine ulaşmanın ne kadar zor olduğunu anımsamamızı sağlıyor. Günümüzde bu müziklere ulaşmak nispeten çok kolay hatta daha ileriye gidip tarzlar içerisinde ayrışımlara bile uzanabiliyoruz.

Dünya Müziği’nin son zamanlarda ön plana çıkması arz talep meselesini ve maalesef çoğul tüketime ortam sağlıyor. Talep arttıkça ortama isteksiz ve kalitesiz çalışmalar mecburen doğuyor. Bunlarda olabilecek kaliteli çalışmaların önünü nispeten engelliyor. Ancak bu konuda hiçbir şekilde kalitesinden taviz vermeyen World Music Network adlı Dünya Müziği öncüsü firma eğitimsel, müziğe aydınlanma ideolojisini sonuna kadar koruyor. Bu hedefe kilitlenen şirket ortaya hiç kuşkusuz günümüzün en başarılı Dünya Müziği toplama çalışmalarını sunuyor.

Wenso Kolosoy’un 1949 tarihli ‘Marie Louise’ adlı parçası ile dinleyeni karşılayan albüm, Kongo rumbasının takip eden yıllardaki sıcak ve samimi ilerlemesini başarıyla belgeliyor. Kongo müziğine önemli katkıda bulunmuş olan, temel taş diyebileceğimiz Tabu Ley, Sam Mangwana, Franco, Mbilia Bel, Madilu System, Dr. Nico, Papa Noel gibi sanatçıların eserlerinin yer aldığı albüm seyyar stüdyolarda kaydedilen akustik ritimlerden günümüz modern soukous ritimlerine kadar geniş bir yelpaze içeriyor. Daimi gitar ritimleri ve dalgalanan melodilerin oturaklığı ile 73 dakikalık bir sürdürülür akıcılığa sahip olan albüm ilk dinleyenler için Kongo Rumba’sına güzel bir giriş yapıyor. “The Rough Guide to West African Gold” adlı albümü toparlayan Martin Sinnock imzalı olan bu çalışma yine prodüktörün hassasiyetini yansıtıyor.

“The Rough Guide to Congo Gold” altın parçaların haricinde Kongo rumba tarzının altın dönemini olan 1961-1984 arasındaki müziksel gelişimi kronolojik olarak ele alıyor. Klasik rumba tanıma uyan en önemli unsurları – eşsiz tatlı armoniler, birbirine kenetlenen gitar ritimleri, savrulan borazanlar ve bulaşıcı ritimler – içeren albüm bir müzikolojik tez niteliğinde. Ritimlerin arasında kitapçıkta yer alan eşsiz bilgileri okuyunca her şey aklınıza daha bir işleniyor. Bu uzak diyarlardan gelen farklı ritimleri daha bir sahipleniyorsunuz.

1973 yılında Franco and OK Jazz ekibinin kaydettiği ‘Azda’ adlı parça kalitesi ile ön plana çıkıyor. Ekibin albümde yer alan bir diğer parçası ‘Mujinga’ Franco’nun gelmiş geçmiş en başarılı gitar figürü ile nefes kesiyor. 1961 tarihli ‘Adios Tete’ adlı parçada Tabu Ley Rochereau’nun neden Kongo’nun en başarılı şarkıcısı olarak ilan edildiğini fark ediyoruz. Bu eşsiz vokal albümün birkaç parçasında daha karşımıza çıkıyor. Dokuz dakikalık bir köpüren coşku olan ve dinleyen herkesin mutlak dikkatine çeken ‘Eswi Yo Wapi’ adlı parça da ise Mbilia Bel’in nasıl ustası Tabu Ley Rochereau’nun ününü elden aldığına şahit oluyoruz.

Malum Dünya Müziği kulvarı çok geniş ve bir yerden başlamakta fayda var zira adı üzerine bu yaşadığımız kürenin sesi, hepimizin ahengi, insanın ritmi. Bu tür çalışmalar ise en iyi başlama noktası. Her ülkenin genel bir müziksel atmosferini dinleyene sunan bu çalışmalar bir kapı, beğeninize göre içeri girip devam etmek sizin elinizde…

Congo Square Premiere from Amina Addy on Vimeo.