Kültürler Arası Doğaçlamalar

İSMET SIRAL YARATICI MÜZİK ATÖLYESİ AFİŞİ

İSMET SIRAL YARATICI MÜZİK ATÖLYESİ AFİŞİ

2010’yun ilk 6 ayı geride kaldı ve istanbul gibi bir kente ne yazık ki yakışır kültürel etkinlikler gerçekleşemedi. Evet arada sivrilen bazı etkinlikler olmadı değil ama İstanbul’nun hakkını veren bir zincirleme olmadı.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Müzik Yönetmenliği projeleri kapsamında, Kadıköy Gitarcafe’nin katkılarıyla Argos Kültür Sanat tarafından düzenlenen İsmet Sıral Yaratıcı Müzik Atölyesi’nin  (İsmet Sıral Creative Music Studio, ISCMS) Karl Berger, Trilok Gurtu, John Zorn, Ahmet ”Hacı” Tekbilek, Ömer Faruk Tekbilek, Ayşe Tütüncü, Oğuz Büyükberber, Erdem Helvacıoğlu gibi Türkiye ve dünyanın önde gelen müzisyenlerini birbirinden ilginç temalarda bir araya getiren konserler zinciri ise sitemize yazmaya hak kazanan bir etkinlik. Özellikle 7 Ağustos gecesi Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirilecek olan “Kültürler Arası Doğaçlamalar” tamda istediğimiz türden bir konser olacak gibi.

Afrika’dan, Hindistan’dan, Anadolu’dan ve Amerika’dan yıldız sanatçıların kendi kültürlerinin sesini müzik sofrasına taşıyacağı, Trilok Gurtu, Dawda Jobarteh, Ömer Faruk Tekbilek ve John Zorn gibi güçlü isimlerin liderliğindeki dört bölümden oluşan bu geniş kadrolu konserde, izleyiciler farklı ritmik ve armonik yapıların “dinleme ve anlama” esasına dayalı ortak zeminlerde buluşmasına tanıklık edecek.

Etkinliğin detayları aşağıda ve kanımca dünya müziği severlerin kaçırmaması gereken bir konser.

Tarih: 07.08.2010  21:30:00

Mekan: Sepetçiler Kasrı

Bilet fiyatları: Oturmalı 1. Kategori: 60 TL / Oturmalı 2. Kategori: 50 TL / Ayakta 40 TL / Ayakta Öğrenci 30 TL

Sanatçılar:

  • Türkiye: Ömer Faruk Tekbilek (ney), Ahmet “Hacı” Tekbilek (ney, bağlama, alto saksafon), Ahmet Özden (zurna), Volkan Çanakkaleli (davul), İzzet Kızıl (vurmalılar), Oğuz Büyükberber (bas klarnet, klarnet)
  • Gana ve Gambia: Dawda Jobarteh (kora), Nana Osibio (bas), Adam Rudolph (vurmalılar)
  • Hindistan: Trilok Gurtu (vurmalılar), Ravi Chary (sitar), Mukti Shri Mukku (kathak dansçısı)
  • ABD: John Zorn (saksafon), Marc Ribot (gitar), Greg Cohen (bas), Cyro Baptista (vurmalılar), Kenny Wollesen (vibrafon, davul)

Konser öncesi ısınma:) DJ Deform-E & Emre Gözgü ile 30 dakika


Trilok Gurtu
Yükleyen whatifeel. – Yüksek çözünürlüklü video keyfini yaÅ�ayın!