La Grand Concert

La Grand Concert

La Grand Concert

Rus kökenli Fransız sanatçı Nicolas de Staël, 5 Ocak 1914 tarihinde hayata gözlerini açtı ve 41 yıllık kısa hayatında çok önemli eserlere imza attı. Kolaj, illüstrasyon ve tekstil üzerlerine üretimler veren sanatçı, özellikle koyu renk boyama tarzı ve soyut çalışmaları ile tanınıyor. İntihar edene kadar ürettiği eserler arasında benim özellikle ilgimi çeken çalışması “Le Grand Concert” (Büyük Konser) oldu. Bu çalışmasındaki soyut ifadeler ve renk kullanımı bakan herkesi etkileyecek nitelikte. Özelikle kompozisyonun müzik üzerine kurgulanması bu ilgili kat kat arttırmakta.

Bu tamamlanamayan büyük kanvas, sanatçının intiharından önce üzerinde çalıştığı en son eser. Burada sanatçı iki büyük objeyi, bir piyano ve çift bas, koyu kırmızı bir arka fon üzerine dengeli bir şekilde yerleştirmiş. Adeta iki çalgı aleti arasındaki ahengi hissetmenizi sağlıyor. Edebi ilişki ve kavramsal tanımlamadan arınmış olan resim, De Staël’in tarzı ile birleşerek ortaya oldukça rafine bir konser sahnesi çıkartıyor. Gerçek bir konser sahnesinde yer alan gerçek enstrümanlar.

Tellerinden ve ses deliklerinden yoksun resmedilen çift bas Monet tarafından 1890 yıllarında resmedilen tahıl tomarını anımsatıyor. Staël’in burada çift bası özellikle mi böyle bıraktığı veya fiilen tasarımını tamamlayamadığını bilemeyeceğiz. Ancak şu duruşu bile çağdaş bir kompozisyon icra edildiğine dair izlenimler taşıyor veya gözlemciye anımsatıyor.

Resmin orta kısmında yer alan bej boşlukta ise orkestranın müzik ayaklarını görüyoruz. Belli ki Staël biten bir konseri bizlere resmediyor. İnsansız bu tabloda enstrümanlar ve müzik notalarını destekleyen ayaklar başrollerde. Sade dizim, yarım tonlardan oluşan bir atmosfer içerisinde konser sonrası var olan sessizliği de bizlere taşıyor.

Andante Dergisinde Basılı Hali

Andante Dergisinde Basılı Hali