“La Traviata “izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı Prömiyer gecesi

La Traviata

La Traviata

Dünya opera repertuvarının en popüler eserleri arasında yer alan La Traviata, rejisör Recep Ayyılmaz’ın prodüksiyonu ile Antalya’da ilk kez sahnelendi Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin sahneye taşıdığı eser, prömiyer gecesinde sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Giuseppe Verdi’nin bestelediği Francesco Maria Piave’nin librettosunu yazdığı eserde orkestrayı İtalyan Şef Gaetano Soliman yönetti. Prömiyer gecesinde  “Alfredo” karakterini  canlandıran Göksay Yaran, “Violetta” karakterini canlandıran Nurdan Aydın  ve  “ Germont” rolünü canlandıran Tamer Peker   performansları ile beğeni topladı. Geceye Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Çelebi Fıratlı ve Antalya protokolünün yanı sıra çok sayıda davetli ve sanatsever katıldı. Eser 18 Ekim Perşembe günü saat 20:00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde  yeniden sahnede olacak.

 Rejisör Ayyılmaz “  Eserde hiçbir kısıtlamaya gitmedim”

Alexandre Dumas Fils’in 1848 yılında yazdığı Kamelyalı Kadın romanını temel alan ve Paris çevresinde geçen eserin yeni prodüksiyonunda, rejisör Recep Ayyılmaz zaman ve mekan kavramı ile kısıtlı kalmamaya çalıştığını ifade etti. Rejisör Ayyılmaz ; “ La Traviata 18. yy ‘da geçiyor ancak ben eseri sahnelerken eserin her yönden çok net anlaşılmasını istedim. Dekor , kostüm , sahneleme, konu bunların hepsi seyirci tarafından rahat algılanmalı.  Bu nedenle hiçbir kısıtlamaya gitmedim.  Bu eserde de izleyiciler teatral yönü kuvvetli olan bir La Traviata ile karşılaşacaklar “ dedi. İtalyanca “Yoldan çıkmış kadın” anlamına gelen “La Traviata”;  Violetta ve Alfredo arasındaki sonu olmayan aşkı konu alıyor.

Sanatçılardan etkileyici performans

Antalya Operası’nda 2 perde olarak sahnelenen  eserde, orkestra şef yardımcısı Ömer Yöndem , koro şefi ise Caner Ruhselman…Koreografi Kürşat Kılıç, dekor ve kostüm Çağda Çitkaya , ışık ise Mustafa Eski imzasını taşıyor. Gecede, Arzu Aydoğdumu “ Annina” , Fatih Şanal “ Gastone” ,  Ebru Kaptan “ Flora” , Şafak Güç “ Dottore” ,  Aladdin Ataseven “ Marchese “, Tükel Acar “ Barone” , Metin Yakar “ Servo” , Zafer İşgören “Giuseppe “ ve  Yalçın Ünsal “ Komisyoner “ karakteriyle sahne aldı.