Lavta çalan Adam

Hendrick Ter Brugghen’in “A Man Playing Lute” (Lavta çalan Adam) adlı eseri

Hendrick Ter Brugghen’in “A Man Playing Lute” (Lavta çalan Adam) adlı eseri

Hendrick Ter Brugghen’in “A Man Playing Lute” (Lavta çalan Adam) adlı eseri 1624 yılına tarihlendiriliyor. Lavta çalan adamın üstündeki kıyafet ne yazık 17. Yüzyılda Hollanda’da müzisyenlerin giydikleri kıyafeti pek yansıtmıyor. Bu tür bilinçli tasvirler müzisyenleri normal halktan ayırmak için sanatçı tarafından özellikle kullanılan bir yöntem. Marjinal kişilikli olan müzisyenleri saygın dinleyici kitlesinden ayrıştırmanın da bir başka yöntemi diyebiliriz. Böylece müzisyenlerinde cesur ve tahmin edilemez karakterlerine de bir gönderme yapılıyor aslında. O zamanlarda da müzisyenlerin özgür ruhları bilinip benimsenen bir unsur idi.

Burada resmedilen müzisyen bariz bir şekilde vurgulanmış ve ön plana çıkartılmış. Özellikle ressamın kullandığı kuvvetli ışık müzisyenin tutku ile şarkı söylediğini gözlere taşıyor. Işığı bu şekilde kullanmak Caravaggio’yu takip eden Kuzeyli sanatçılarda oldukça dominant bir özelliktir.  Şarkı söyleyen sanatçı dönemin meşhur enstrümanı olan Lavta ile kendi sesine eşlik ediyor. Benzer bir tablo daha yapan Hendrick Ter Brugghen o tablonun arkasına şu cümleyi yazmıştır: “Lavta’nın tatlı ve dolgun tellerini çalıyorum / Böylece şehvetle şarkı söyleyip bunun kulağa hoş geldiğini biliyorum.”

Ressamın müziğe olan aşkı bu ve diğer tablolarında oldukça aşikar.  1624 yapımı bu tabloda lavta o kadar detaylı şekilde ve güzel bir açıyla resmedilmiş ki en ince ayrıntısına kadar görmeniz mümkün. Lavta’nın sapının ucunda yer alan on akort çıkıntısı ve akort mandalı çok güzel bir şekilde resmedilmiş. Tellerin belirginliği ve enstrümanın gözdesi detay yapılınca inanılmaz netlik ile resmedilmiş. Enstrümanın yüreği nispeten biraz iç bükey, muhtemelen teller tarafından oluşturulan gerginlikten dolayı.

Söz konusu tabloyu Londra‘ki Ulusal Galeride görebilirsiniz.

Söz konusu yazım: Andante Dergisi‘nin Eylül sayısında yayınlandı.