Lee Jae-hwa: The Art of the Geomungo Sanjo

Lee Jae-hwa

Lee Jae-hwa

Bu albümü dinlemeden önce sanjo müzik tarzına biraz aşina olmanızı öneririm. Kore’nin caz temalı enstrümantal müziği olarak tanımlanan sanjo, içerdiği sükunet ritimleri ile dinlemesi oldukça keyifli ama bir o kadarda farklılıklara açık olmayan kulakları zorlayacak nitelikte.

Açılış tipik olarak oldukça yavaş bir tempo ile başlıyor ve müzik ilerledikçe müteakip ritimler ile hızlanıyor, sona doğru ise sürekli değişen ritimler ile oldukça ivme kazanıyor. Orijinalinde 12 telli gayageum adlı yerel zihter enstrümanında çalınan sanjo tarzı bu albümde altı telli geomungo yerel enstrümanına göre yorumlanmış. Geomungo’nun kalın ipek telleri olup bir bambu penası ile çalınmakta. Bu aynı zamanda enstrümanın ahşap bedenine vurmasından dolayı vurmalı efekti de veriyor ve müziğe zenginlik katıyor.

Lee Jae-hwa

Lee Jae-hwa

Geomungo enstrümanı Kore’ye özgü bir yerel çalgı aleti, altıncı yüzyıldan kalan resimlerde bu enstrüman karşımıza çıkıyor. Oysa bazı tarihçilere göre bu enstrüman daha eskilere dayanmakta. Muhtemelen bu tez doğru. Modern dönemlerde bu enstrümanın en bilindik üstatlarından biri Han-Gap-deuk (1919-1987) idi. günümüzde bu unvanı hakkıyla öğrencisi Lee-Jae-hwa sürdürüyor. “Somut olmayan kültürel mraz” kapsamı içerisinde Lee-jae-hwa bu tarzın koruyucusu ve bir sonraki jenerasyona devreden sorumlu sanatçı olarak kabul görmekte.

Söz konusu albümde yer alan müzikler dinleyeni modern günlük yaşamdan soyutlayarak eski ve antik bir döneme taşıyor. Otantik atmosferi ile gizemliliğini koruyor ve müzikseverlere farklı bir algı imkânı sunuyor. Genellikle geomung’ya eşlik eden vurmalı çalgı bu albümde göz ardı edilip karşımızda prototip bir örnek tarz var. Sanatçı bu özgün tarzı olduğu gibi dinleyicilere ulaştırmayı hedeflemiş ve bundan dolayı da bazı sonra müdahil olan enstrümanlardan feragat etmiş. Bu müziğin kalitesinden ve hızından en ufacık bir kayna neden olmuyor aksine bu tarzı en ham ve özgün hali ile yaşama imkânı sunuyor. Bundan olsa gerek ki söz konusu albüm Fransa’da dağıtılan Musique du Monde ödülü ile yakın bir geçmişte ödüllendirildi.

Söz konusu albümün kitapçığını indirmek isterseniz booklet tıklamanızı rica ederim.