Matthew Dear ve Beams

Matthew Dear

Matthew Dear

Teksas doğumlu prodüktör ve besteci Matthew Dear ilk piyasaya çıktığında, müzik camiası onun minimal dans müziğini tekrar hayata geçirdiğini iddia etti. Bu kabullenme bazıları tarafından Matthew Dear’ın pop ritimleri ile bezenmiş mikro dans müziğinin yeni temsilcisi olarak görmelerine bile neden oldu. Ancak bu kabullenme kısa bir süre sonra hayata gözlerini yumdu. Zira Matthew Dear’ın yaptığı veya yapmaya çalıştığı çok daha farklı bir kurguydu. Evet, Matthew Dear pop hassasiyetine önem vererek müziğini işledi ancak her zaman hedefinde farklı ve yenilikçi bir yaklaşım vardı. Bunu kendi adına çıkarttığı beş albümde de fazlasıyla kanıtladı. En son albümü “Beams” bunun en güzel ve son halkasından biri.

Albüm ‘Her Fantasy’ adlı disko temalı parça ile açılıyor. Birliktelik, tantanalı ve göz alıcı  klavye ritimleri, parlak disko ezgileri, şen şakrak tınılar ile müzikal bir tabloya dönüşüyor. Altı dakikalık parça kendisini ritmik karanlık ‘Earhtforms’a bırakıyor. Zıplayan bir vurmalı nabız üzerine okunan derin sözler, Matthew Dear’ın elektronik rock’n’roll açılımı niteliğinde.

“Beams” albüm olarak Matthew Dear’ın bir önceki çalışmasına kıyasla daha bir açık ve aydınlık yansıtıyor. “Black City”den çok farklı bir yerde olmayan “Beams” adeta ikinci bölüm olarak sanatçının arşivinde yerini alıyor. Periyodik olarak tekrarlanan bas ritimleri üzerine serpiştirilen disko ritimleri nostaljik atmosferi benimserken aynı zamanda yeni bir pencereden bakmamızı sağlıyor.

matthew-dear-beams-albüm-kapağı

matthew-dear-beams-albüm-kapağı

Geniş bir müzik evrenine sahip olan Matthew Dear, evinde yer alan stüdyosunda bol miktarda deneyler gerçekleştirdiği aşikar. Bu müzikal palet içerisinden çıkarttığı özgün besteler ise “Beams” albümünde on bir kol olarak karşımıza çıkıyor. Ritmik formüller üzerine kurgulanan müziğin yanı sıra kaza sonucu çıkan ritimler de benimsenip bestelere işlenmiş. Garip olarak algılanabilecek müzik kesitleri akıllıca müziğe entegre edilip ortaya yaratıcı besteler çıkmış. Bu konuda en güzel örnek ‘Get The Ryhme Right’ adlı parçada sergilenmekte.

Katmer katmer melodik ritimler ile bezenmiş olan albüm dinlemesi oldukça keyifli. Her kulağın yakalayabileceği, kendine hitap eden besteler yer alıyor. Belli kalıplara sokulmaya çalışılan prodüktörlerin gerçek anlamda müziği bir yere taşıdıkları yine ortaya çıkıyor. “Beams” bunun yaşayan en son örneği.

Parça Listesi
01. Her Fantasy
02. Earthforms
03. Headcage
04. Fighting Is Futile
05. Up & Out
06. Overtime
07. Get The Rhyme Right
08. Ahead Of Myself
09. Do The Right Thing
10. Shake Me
11. Temptatio