Mayra Andrade: Küba’dan Gelen Yepyeni Ve Benzersiz Ses

2006 yılında yayınladığı “Navega” isimli albümüyle dikkatleri üzerine çeken Cape Verde’li sanatçının 4 yıl aradan sonra yayınladığı “Storia storia” CD’si Atlantik Okyanusu’nu aşarak Türkiye’de de yayınlanıyor!

[slideshow id=38]

Mayra Andrade 1985 yılında Küba’da dünyaya geldi. İlk yıllarını Cape Verde’de geçiren sanatçı 90’lı yıllarda başta Senegal, Angola ve Almanya olmak üzere çeşitli ülkelerde yaşadı. 6 yaşından itibaren Fransızca konuşabilen  sanatçı, 2000’li yıllarda farklı kültürlerin buluştuğu kozmopolit şehir Paris’e taşındı. Bu şehir Mayra’nın hayatında hem müzikal hem de kişisel anlamda çok büyük anlam ifade etmeye başladı.

Gitarla kendi bestelerini ve şarkı sözlerini yazan sanatçı ilk albümünün ardından verdiği konserlerle hayran kitlesini genişletti. Konserlerini tamamlamasıyla birlikte, 2008 yılının sonbaharında yeni albümü üzerine çalışmaya başlayan Mayra, onu çok iyi tanıyan müzisyen dostları ile kayıtlarını tamamladı.

Geleceğin Cesaria Evora ’sı olarak lanse edilen Andrade, “Storia storia” albümünde günlük yaşam, hayat ve aşk üzerine hikâyeler anlatıyor. Sosyopolitik mesajlarla dolu “Juana”’da  Cape Verde’li kadınların yaşadığı zorluklara, Berlin Duvarı’nın yıkılışına ve sıradan insanların geleceklerinin belirsizliğine değinirken, “Konsiensa”’da ise hayatta yerinde sayan bir insan olmamak için kendine yalvarıyor. Albümle aynı ismi taşıyan “Storia Storia”da Mayra’ya Brezilyalı bir çocuk korosu eşlik ediyor ve tüm renklerin bir arada yaşadığı çok kültürlü bir dünyada yaşadıkları için Tanrı’ya şükrediyorlar. “Seu” üç yıldır sanatçının kafasında dolanan çok güzel bir melodiden ortaya çıkıyor!

İÇERİK:

1.    Storia, storia
2.    Tchapu na bandera
3.    Seu
4.    Juana
5.    Konsiensia
6.    Odjus fitchadu
7.    Nha Damaxa
8.    Mon Carrousel
9.    Badiu si
10.    Morena, menine linda
11.    Palavra
12.    Turbulensa
13.    Lembransa


mayra andrade – tunuka
Yükleyen chiranne. – Video klipler, sanatçı röportajları, konserler ve çok daha fazlası.