Moritz von Oswald Üçlüsü

Moritz_von_Oswald_Trio

Moritz_von_Oswald_Trio

En karanlık ve derin ritimlere doğru yapılan bir müzikal macera var karşımızda. On yedi dakikayı aşan, açılışı yapan ‘Jam’ caz ezgileri ile bezenmiş bir tinsel oluşum, gerçek zaman üzerinde varoluşçuluğu dinleyenlere taşıyor. Dört parçadan oluşan albüm dipsiz bir ritim üzerine kurgulanıp süzülüyor. Albümün açılışı ile yakalanan momentum zamanla yoluna çıkan farklı doğaçlama setleri ile yankılanan bir müzik ovasında kendi evrenini yaratıyor. “Horizontal Structures”a kıyasla “Fetch” üçlünün daha bir caz okyanusuna dalışlarını yansıtıyor ancak sürekli arka planda kulağınızı gıcıklayan bir narkotik ritim silueti söz konusu.

Moritz von Oswald Trio’nun (MVOT) müziğini kalıplaşmış tarzlar içerisine koymanız pek kolay değil. Her ne kadar müziği dinlerken irrasyonel metaforlar kullanma ihtiyacı duysanız bile, kendisini tam bir klasöre oturtmanız mümkün değil. Müzik simyası diyenler çok duydum ancak bu bana MVOT’nun müziği için çok sığ ve kaçamak bir tanımlama olarak geliyor.  Zira dinlediğim yaratıcı müzik çok iyi!

Doğaçlama üzerine yapılandırılan melodiler eski moda olarak görülen çift bas, sintesayzır, bateri seti ve bilgisayar enstrümanları çerçevesinde dönüyor. Ancak bu müziksel birlikteliğin yarattığı doygun yapıyı tanımlamak için biraz kelimeler (özellikle Türkçe) yetersiz kalabiliyor. Narin ve zarif sintesayzır ritimleri tek tek tahmin edilemeyen perküsyon vuruşları üzerine seriliyor, eş zamanlı olarak ilerleyen elektronik enstrümanların altyapısı ise zamanla tüm parçalara hakim oluyor. Üçlü kendi arasında, yakışan ve aynı zamanda tahmin edilebilir yatkınlık ile caz müziğindeki anlık değişikliklere süzülebiliyor. Yarattıkları her ritmin nota arasında ise bir başka dünya yer alıyor. İşte bunun bilincinde dinlenen müziğin keyfi bir başka. Pek çok farklı müzikal boyut ve eserlerinin içerisinde yer alan, nota arası ritimler dinleyenleri pür dikkat konumunda dimdik tutuyor. Dinleyene ayrı bir evren izlenimi veren mu zincirleme melodik yapılandırma, hareketsiz formlardan tekrar yapılandırılıyor. Adeta kendi içerisinde bir dokuma hafızası var, ilk dinleyişten utangaç davranan ama sonra kendini ifşa eden.

moritzvonoswald

moritzvonoswald

MVOT’un müziğinde bir cazibe yatıyor ama bunun adını hemen koymak zor. Bu cazibe her dinleyiciye göre farklı integral formüller sunabilir. Önemli olan, tekdüzelikten arınmış bu farklılıkları içeriyor olması. Zifiri delinmez bir müzik evreni sunan MVOT, yoğun bir duygu seli yansıtan müzik yapıyor. Genişleyen ve daralan zaman aralıklarında gelgit yaşayan müzik, konuşulmayan bir diyaloga doğru dinleyeni sürüklüyor. Adeta sahneyi ve dinleyiciyi mutlak teslimiyete mahkum ediyor. Zaten üçlünün de müziği bir mutlak formül kurgusu üzerine gidiyor, eğer bir bölüm sırıtıyorsa tamamen tıraşlanıp tekrar angaje olması sağlanıyor.

Moritz Von Oswald, Max Loderbauer ve Vladislav Delay üçlüsünden oluşan ekibin albümü hakkında söylenecek pek fazla bir şey yok zira kendisi adına konuşabilen nadir çalışmalardan biri. Özünde ritim ve ses eksenine meydan okuyor. Fazla söze gerek duymayan bu albüm, dinleyene müzik yapma konusunda bir garip ve gizli ilham aşılıyor.

 

Not: 11 Mayıs 2012’de Borusan Müzik Evi’nde Nova Müzik Serisi kapsamında Moritz Von Oswald Üçlüsü’nü izleme imkanı yakalamıştık. 23 Kasım’da ise Moritz von Oswald, reggea vokalisti Paul St. Hilaire, namı diğer Tikiman eşlik edeceği bir konserde Babylon‘da olacak.