Nik Bärtsch Konseri

Nik Bärtsch’s Ronin

Nik Bärtsch’s Ronin (c) Tuba Şatana

Bir sanatçı için sorumlu yaratıcılık her zaman caz müziğinde daha bir gelişme imkanı yakaladığına inanmışımdır. Bu tarzın içerdiği olanaklar, monotonluktan uzak her sanatçıyı kavrayabilecek niteliklere sahip. Yaratıcılığı olabildiğince omuzlayabilecek bir yapıya sahip. İşte, Nik Bärtsch’s Ronin dinleyenleri her seferinde büyülemeyi başaran böyle bir ekiptir. Cumartesi gecesi Borusan Müzik Evi’nde izleme imkânı yakaladığımız bu yaratıcı yumak dinleyenleri fazlasıyla mest etti.

Solo çalışmaları ve Mobile ekibi ile tanıdığımız piyanist Nik Bärtsch’nin (Nik Bertsç olarak okunuyor) konserin ilk parçasından sonra yaptığı açıklamadaki heyecanını hep birlikte yaşadık. Ronin kurulduktan tam on yıl sonra ekip ilk defa İstanbul’u ziyaret ediyordu. Bu konser ilk defa buluşan sevgililer gibi ister istemez bir heyecana gebeydi. Bu süreç zarfında her ürettikleri parçaya Modul adı verip versiyon numarası ile ayrıştıran ekip sade ama bir o kadarda etkili sahne ışıklandırması ile hepimize nefis bir müzik şöleni sundu. Bilinen caz normlarına yakın ama bir o kadar da uzak olan Ronin’in en büyük meselesi yaratıcılık ile korkmadan flört etmesi. Ortaya çıkan ritimler ise daha önce hiç kimsenin sokulmadığı sular olduğundan da, kulağı açık olan her dinleyiciyi etkileyecek nitelikte. Ortada hap gibi hazmedilecek basit melodiler yok, algı düzeyi yüksek, kurgusu kusursuz, uzun karmaşık matematiksel müziği sadede ulaştığı organik bir formasyon var.

Nik Bärtsch’s Ronin’in müziğini dinlerken, sadece sarı uyarı ışıkları ile aydınlatılan karanlık bir müzik tüneline sokulduk. Bu melodik dalgalanma daha sonra bizleri gerilim filmlerinin müziklerine taşıdı. Bir ara Alfred Hitchcock ile David Lynch filmleri arasında geniş bir yelpazede bulduk kendimizi. Müziğin enerjisi zerre kadar düşmedi, ilk notadan itibaren bizleri omuzladı ve 1 saat 36 dakika süren konserin onuna kadar taşıdı. Ayaklarımız yere bastığında sanki daha konser yeni başlayacak gibi hissettik. Yoğun olan müziğin bizlerde bıraktığı tat çok hafif ve kalıcıydı.

Öncelikle Borusan Müzik Evi’ni böyle sanatçıları ayağımıza getirdiği ve burada kalmayıp bu konserleri çok uygun fiyata bizlere sundukları için teşekkürler. Merak edenler varsa konser fiyatı satılan tek bir CD fiyatından daha uygun.

Ben konseri oldukça beğendim. Pek çok farklı katmerde keyif alınabilecek bir müzik dinledik. Ritmik varoluş ve anlık vuruşlu duraklamalar inanılmaz heyecanlı ve dinleyen zinde tutuyor. Dinlenen müzik fiziksel olup her an hareketli idi. Beyniniz ve kulağınız ile birebir bağlantı kurabilecek nitelikte. Dinlediğimiz müzikte bir serüveni bir seyahat vardı. Hep birlikte tek bir duraktan yola çıkıp, parça ilerledikçe kendi serüvenine sokulan bireysel müzisyenler daha sonra yola çıktıkları durağa beklenmedik bir anda geri dönüyor. Bunu başarabilen ortalıkta çok fazla ekip yok. Boş bir kanvasın üzerine savrulan ritmik renkler, ortaya dinlemesine doyum olmayan bir tablo çıkartıyor. Farklı anlarda savrulan farklı açılardaki ritimler kalabalık yapmadan bir bütün halinde dinleyene ulaşıyor. Elbette Nik Bärtsch’nin görsel sanat ile olan yakın ilişkisi müzikte kendini çekinmeden gösteriyor. İleriye doğru atılım içerisinde olan müzik sahneden taşıp biz dinleyenlere önyargısız ulaşıyor. Sha’nın saksafonundan çıkan ‘yok canım’ sesler, Nik Bärtsch’ın piyanoyu benzersiz bir şekilde kullanması, Kaspar Rast’ın davullarını kahve içercesine kolay çalması ve Andi Pupato’nun dar alanda vurduğu o garip perküsyon cihazları tek kelime ile çene düşüren nitelikteydi.

Bu konsere bizim caz sanatçılarından kaç kişi katıldı bilemiyorum ancak benim gördüğüm kadarıyla pek birileri yoktu. Böylesine yaratıcı bir oluşuma şahit olmak gerekmez mi? Bir müziksel yansıma içerisine girmek gerekmez mi? Yoksa bizim sanatçılarımız herşeye vakıf da, ben mi farkında değilim…

Konser sonrasında Nik Bärtsch’ın imzasını attığı CD’ler ise ayrı bize sanatsal zarafet. Hayat dostumun dediği gibi; bir defa sanatçıysan her zaman sanatçısın…

Nik Bärtsch İmza

Nik Bärtsch İmza

Nik Bärtsch İmza

Nik Bärtsch İmza