Nik Bärtsch’s Ronin LIVE 2-CD Set

Nik-Baertschs-RONIN

Nik-Baertschs-RONIN

ECM müzik firması çatısı altında, Nik Bärtsch liderliğinde Ronin birbirinden başarılı üç stüdyo albümüne imza attı. Stoa (2005), Holon (2007) ve Liyría (2010) albümlerinin ortak noktası grubun canlı performansında yarattığı enerji. Her ne kadar söz konusu üç albümü plak veya CD’den dinlemek keyifli olsa bile onları canlı izlemenin heyecanı bambaşka. Zira grubun müziği canlı icra edildiğinde hiçbir formatta yakalanamayacak düzeyde farklılık içeriyor. Katmer katmer müziğin aşama aşama işlenişini şahit olmak ve farklı kollardan savrulan ritimlerin beden kazanması her müzik ruhunu etkileyecek nitelikte. Nik Bärtsch, Sha, Björn Meyer, Thomy Jordi, Kaspar Rast ve Andi Pupato’dan oluşan Ronin’in en önemli özelliği de bu, canlı performansları. Bunun bilincinde olan ECM daha üç albüm çıkartmış olan grubun canlı performanslardan oluşan bir albümünü piyasaya sürdü.

Albüm bu grubu en kısa zamandan bir yerde yakalayıp canlı izlemeniz gerektiğini haykırıyor. Gerginlikten beslenip bunu doruğa taşıyan ekip, aynı başarıyla bu tansiyonu çok rahatlıkla serbest bırakabiliyor. Gerginlik ve rahatlama arasında süzülen ritimlerin yakalandığı boyutta dinleyene sunulan bir duyumsal elastik atmosfer. Bu dramayı böylesi başarılı yansıtabilecek başka bir grup tanımıyorum. Dinleyicinin dikkatini ilk minimal tınıdan itibaren yakalayan Ronin, ritimsel gelen dalgalanmalar arasında elinizden tutup zincirleme müzik kenetlenmelerinde bir an olsun sizi yalnız bırakmıyor. Hız yapıp anlık yavaşlayan, vites geçişleri su gibi akan bir araba misali. Karşımızda Ronin’in dünya turnesinin, başarılı bir formatta kaydedilmiş canlı kayıtı var.

Albüm Kapağı

Albüm Kapağı

Bu çift CD’lik üretim grubun Leipzig, Tokyo, amsterdam, Viyana gibi şehirlerde verdikleri konserlerden kesitler sunuyor. Her ne kadar farklı bir akustik atmosferde kaydedilmiş olsa bile albüm baştan sona bir bütünlük içerisinde. Sanki her parça aynı ortamda aynı heyecanla tek bir kayıtta ölümsüzleştirilmiş. Albümü dinlerken seyircilerin gergin anlardaki nefeslerini tutmalarını ve rahatlama anındaki alkış coşkusunu hissediyorsunuz. Bu hissiyatı yaşatan parçalar arasında “Stoa” albümünden gelen ‘Module 35’; “Holon”dan gelen ‘Module 41_17’, ‘Module 42’ ve ‘Module 45’ ve “Llyria”dan gelen ‘Module 55’, ‘Module 48’ ve ‘Module 47’ yer alıyor. zaten çalışmanın dokuz parçadan oluştuğunu düşünürseniz başarı yüzdesi fazlasıyla tatminkar.

Birinci CD Süresi: 60.03 

Modul 41_17 (Lörrach)
Modul 35 (Leipzig)
Modul 42 (Wien)
Modul 17 (Tokyo)
Modul 22 (Amsterdam)

İkinci CD Süresi: 45.00
Modul 45 (Mannheim)
Modul 48 (Gateshead)
Modul 47 (Mannheim)
Modul 55 (Salzau)

NIK BARTSCH: Piyano, Fender Rhodes

SHA: Bas Klarnet, Alto Saksafon

BJORN MAYER: Bas

THOMMY JORDI: Bas

KASPER RAST: Bateri

ANDI PUNATI: Perküsyon