No Child Soldiers – Çocuk Askerlere HAYIR!

No Child Soldiers Albüm Kapağı

No Child Soldiers Albüm Kapağı

Bu tür albümlerde iyi niyetle müziği ayırmak her zaman çok zor olmuştur. “No Child Soldiers” (ÇocukAskerlere Hayır) projesi Afrika’daki korkunç acı ve kedere dikkat çekmek için Amnesty International (Uluslararası Genel Af Örgütü), Collectif Français Contre L’utilisation d’enfants Soldats (Çocuk Askerlerin Kullanılmasını Engelleyen Fransız Koalisyonu) ve Unicef ile ortaklaşa çıkartılan bir çalışma.  Bu koalisyonun hedefi asker çocuklar ile ilgilenen AİKAH adlı organizasyon için yeterli para kaynağı ve fon yaratmak. Asıl temel amacı ise adı üstüne Afrika’daki asker çocukları silahlardan arındırmak ve sivil hayata tekrar kazandırmak. Zaman zam

an medyada gündeme gelmesine rağmen bu hassas konuya bu güne kadar toplu olarak kamu bilinci yaratılamadı. Topladıkları bağış ve gelirler sayesinde bu amaç için programlar düzenleyen kuruluş, on beş Afrikalı müzik yıldızını uluslar arası bir projede bir araya getirerek yumruk gibi bir etki yaratmayı hedefliyor. Ayrıca bir yandan genel duyarlılığı uyandırıp çocukların bugünkü sosyal yaşamdaki ve gelecekteki var oluşlarını emin temellere oturtmayı amaçlıyor. Bu albümün gerçekleşmesinde katsısı olan söz konusu on beş sanatçı arasında hâlihazırda sosyal ve politik bağımlılıkları ile bilinen Alpha Blondy, Angélique Kidjo, Mama Keita ve Lokua Kanza yer almakta. Diğer sanatçılar ise Mali’nin altın sesi Salif Keita, Senegal’in müziksel idolleri Yousou N’dour, Corneille, Tété, Extra Bokaya, Rokia Traoré ve Geoffrey Oryema.

Kongo'da Bir Çocuk Asker

Kongo'da Bir Çocuk Asker

Afrika’nın en bilindik şarkıcıları ve müzisyenleri yeteneklerini birleştirip on altı parçayı bir araya getirmiş. Bu parçalardan sadece bir tanesi daha önce yayınlaşmamış bir eser. Blondy, Kidjo, Mama Keita, Kanza, Ben Okafar, Bibie, Charlotte M’Bango, Aïcha Koné, Monique Séka, Madéka ve Diane Solo tarafından Fransızca ve İngilizce kaydedilen ‘Bermamou – Enfants soldats’ adlı parça adeta bu toplama albümün ‘We Are the World’ parçası. Ne yazık ki parçanın sözleri şaşılacak kadar banal. Bu kadar önemli bir konu ne yazık ki amacına ulaşmayan “birlikteyiz”, “biz biriz” gibi klişe sözler ile ifade edilmekte. Oysa koyuna daha dikkat çekebilecek vurgulayıcı söz ve nakaratlar kullanılabilir. Toplama albümde Geoffrey Oryema’nın ‘Yé Yé Yé’, Alpha Blondy’nin ‘Peace in Liberia’ ve Lokua Kanza’nın ‘Good Bye’ adlı başarılı parçaları da yer almakta. Albümün belki de tek ciddi eksiği, bir zamanlar çocuk asker olan Sudanlı rap sanatçısı Emmanuel Jal’ın yer almaması. Ancak başlarda da belirttiğim gibi buradaki amaç müziği eleştirmekten öte, hedeflenen iyi niyet ve amacı tartmak. Genel anlamda bu çalışma dünya müziğine uzaktan ve/veya yakından ilgi duyan, yardımseverlik içgüdüsüne sahip müzikseverlere hitap etmekte.

Albümün kitapçığındaki önemli notlardan alıntı yapmak gerekirse; günümüzde 6–17 yaş arasında dünya çapında yaklaşık 300 bin çocuk bir şekilde silahlı çatışmaların ortasında yer almakta. Geçen on beş yıl boyunca bir mil

yondan fazla asker çocuk çeşitli vesilelerle savaşmış; yaklaşık iki milyon çocuk hayatını kaybetmiş ve ortalama altı milyon çocuk ciddi anlamda sakat kalmış. Öte yandan savaşın akıbetinden kurtulan, nispeten şanslı sayılan, asker çocuklar da ise çok ciddi problemler yaşanıyormuş. Bu sorunlardan bazılarını sıralamak gerekirse; kurtulan asker çocuklarda insan değerini neredeyse yok kadar azmış, çoğu psikolojik travma hastasıymış, uyuşturucu alışkanlığı ve hastalık (özellikle HIV) oldukça yaygınmış. Tüm bu sorunlar ise ne yazık ki çocukların tekrar ailelerine ve topluma kazandırılma sürecini oldukça zorlaştırıyor.

Albümün tüm geliri yerel kurumlara iletilerek savaş ortamında bulunan çocuklara yardım amacıyla kullanılacak. Bu tutarın doğru hedefe ulaşması için de Collectif Français Contre L’utilisation d’enfants Soldats organizasyonu birebir para transferlerini kontrol edecek. Albümde yer alan tüm sanatçılar telif haklarını bağışlayarak kendi açılarından katkıda buluşmuş. Şimdi sıra biz müzikseverlerde! Müziğin ne kadar kuvvetli, bir iletişim aracı olduğunu kanıtlama fırsatı. Bu asker çocukların belki geçmişlerini değil ama geleceklerini değiştirebiliriz.

Child Soldiers No More from Media One Multimedia on Vimeo.