Noura Mint Seymali – Tzenni

Noura Mint Seymali

Noura Mint Seymali

Bu hafta size yıldızı yeni parlayan genç bir kadın şarkıcıyı tanıştıracağım . Adı Noura Mint Seymali. Kendisi birçok etnik müzik internet sayfası tarafından 2014’ün en başarılı albümlerinden birine imza attı. Albümün adı Tzenni ve geleneksel Moritanya müziği çağdaş bir forma sokuyor. Tarihsel olarak Moritanya’daki Griot’lar her zaman savaşlarda yer almışlar. Silahları ise müzik olmuş. Burada askerlere enerji endekslemeye çalışmışlar müzik ile. On jenerasyona dayanan bir Griot sülalesinin üyesi olan Noura Mint Seymali bu ilk uluslararası albümünde daha fazla rock tarzına sokuluyor. Büyüleyici ritimleri, geleneksel Moritanya enstrümanları ile evlendirerek ortaya elektronik, saykodelik rock ezgileri çıkartıyor. Geleneksel müzik modern çağa adapte ediliyor. Noura’nın grubunda eşi gitarist Jeiche Ould Chighaly’nin yanı sıra basçı Ousamane Touré ve Senegalli baterist ve aynı zamanda albümünde yapımcısı olan Matthew Tinari yer alıyor.

Noura’nın babası Seymali Ould Mouhamed Val idi. Sanatçı ölene kadar hayatını Moritanya geleneksel müziğini notalamaya adadı ve bunu başardı. Böylece kızına çok ciddi bir miras bıraktı. Üvey annesi tarafından genç yaşlarda müzik eğitimi verilmeye başlayan Noura müziğe olan yoğun ilgisi ile umut vaat etmeye başladı.Ve babasının onayı ile müzisyen olmaya karar verdi zaten Griot bir sülaleden geldiği için müzik onların damarlarında yer alıyor. Moritanya hem Arap köklerine sahip he de siyahi Afrika olarak bilinen bir ülke. Buradan çıkan birkaç sanatçı arasında Noura hemen ön planda yer aldı zira yaptığı müzik geniş bir dinleyici kitlesine ulaşabilecek özellikle sahip kucaklayıcı bir özelliğe sahip. Özellikle düğünlerde müzik çalan sanatçı zamanla tüm Afrika’da konserler vermeye başladı. Ve sonunda bir batılı müzik firması tarafından yakalanıp şu an dinlemekte olduğumuz albümü yayınladı. Makro kültürel bir konuma sahip olan Moritanya domestik hayat ile dışarıdaki yaşamı kolaylıkla örtüştürebilen bir kültüre sahip. Türk dizilerinden Suudi Arabistan’dan gelen yerel ezgilere kadar açık olan halk bunları kendi birikimleri ile örtüştürmeyi başarıyor. Üç çocuk annesi olan Noura bu birikim havuzu içerisinde korkusuzca yerel ve melankolik ezgileri tekno ritimleri üzerine yerleştirmeyi sağlıyor. Ülkesi için oldukça yeni olan bu akım yadırganmadan da yerel insanlar tarafından benimseniyor. Özellikle bir Müslüman kadının müzik yapmasına sıcak bakmayan bir topluluk içerisinde böyle sıyrılmak ise kendi başına bir başarı ve savaş. Amaç her zaman olduğu üzere Moritanya yerel ezgilerini dünya müzik haritasına yerleştirmek.

Yaşama koşulları zor olan bir ülkede diva olmak hiç kolay değil elbette. Pek çok Moritanyalı kadından daha üst düzeyde eğitimi olan Noura kendi ülkesinde de tutucu taraflardan dolayı zorluk çekmekte. Ancak o kendi bildiği doğrunun peşinde çalışmaya devam ediyor. Mali ve Senegal yerel müziklerinin ne kadar etkin müzik camiasında etkin olduğunu bilen Noura bu konu üzerine çalışıp Moritanya yerel ezgilerine karşılıkta algı derecesini yükseltmeyi hedefliyor. Pek çok ülkeye kıyasla Moritanya halkı kendi yerel ezgilerine çok fazla destek veriyor. Özellikle popüler müziğe karşı etkin bir şekilde ön planda yerel müzikler. Bunu da yaparken kullanılan yerel enstrümanlar arasında en dikkat çekenler ise yerel bir arp olan Ardine, yerel vurmalı çalgı olan Teubeul ve bir tür lavta olan Tidinit. Bunların sayesinde de Noura’nın müziğinde güzel kavrayıcı ritimler yer alıyor.