Novalima: Karimba

Novalima

Novalima

Geçtiğimiz günlerde ESL Music Novalima adlı ekibin üçüncü stüdyo çalışmasını yayınlayacağını resmi olarak duyurdu. Bu yeni albümün adı “Karimba” ve Novalima gibi kıpır kıpır bir ekipten heyecanla beklenen yeni bestelerden oluşuyor. Peru’da ikametgâh eden ekibin yaptığı müziğin klasmanı Afro-Peru olarak sınıflandırılmakta. Bu klasmana Afrika ve Peru yerel müziklerinin elektronik, dub ve afro-beat ritimlerinin mevcut olduğu bir atmosferde birbiri ile çarpıştırılması olarak tanımlanabilir. Novalima’nın kurucuları Ramon Perez-Prieto, Grimaldo Del Solar, Rafael Morales, ve Carlos Li Carrillo, daha okul yıllarında bir araya gelerek müzik yapmaya başladı. O dönemden beri ürettikleri müzikte kullandıkları ana reçete Peru geleneksel müziklerini geleceğe taşımak asıl amaçları oldu. “Karimba” dinleyeni tarih, Peru diasporasının barındırdığı ses, emek ve uğraşın içerisinde seyahat etmesini sağlıyor. Antikten geleceğe, Novalima hiç üşenmeden müzik köklerini kazıyor ve aynı zamanda da müzik ağacının dallarını genişletiyor.

“Karimba”da bir önceki albümleri “Afro” ve “Coba Coba” gibi geleneksellik zincirleri halka halka işleniyor. Ürettikleri müzik hem etnik müzik severlere hem de dans severlere hitap ediyor. Ortam olarak ise her yerde dinlenebilecek niteliklere sahip.

Afro-Peru geleneksel ritimlerinden beslenen Novalima müziği, enstrüman olarak ise ağırlıkta vurmalı çalgıları tercih ediyor. Bunun arasına serpiştirilen Cajun ve Karimba ise sorunsuz müziğe kendilerini kabul ettiriyor. Bunların hepsi elektronik tınılar, enerji dolu ritimler ve ruhu aydınlatan organik enstrümantal bestelerden oluşan çatı altında bir araya geliyor. Açılış parçası ‘Festejo’ rahat bir kadın vokali ile Novalima ritimlerine süzülen kavrayıcı bir yapıya haiz. ‘Revolution’ gibi parçalar ise 6/8’lik vuruşları ile eliptik bir halka içerisinde dinleyeni Küba’dan Afrika’ya ve Peru’ya savuruyor. ‘Mamaye’ ise elektronik vuruşlarıyla ritim gökkuşağından geniş bir palet yansıtıyor. Albüm içerisinde ilerledikçe ‘Zarambe’ adlı parça dinleyenleri bir Afrika ritüeline taşıyor. “Karimba”nın enerji dozajı en yüksek olan parçası ise hiç şüphesiz ‘Hotel Barcelona’. Bu parçanın yakaladığı yüksek tempo albüme adını veren ve albümün son parçasına kendini hızlı bir şekilde bırakıyor.