Nuru Kane ve Sürgün

Nuru Kane - Exile Kapak

Nuru Kane – Exile Kapak

Sanatçımızın adı Nuru Kane. Fas, Senegal yerel ezgileri ile Blues ve o an sanatçının keyfine ne tarz müzik gelirse (çingene, reggae) hepsini bir havanda döven sanatçının bu yeni çalışması “Exile” World Music Network etiketi ile piyasaya çıktı.

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor. Genelde bu tür karışımlarda bir karmaşa dinleyiciyi ezdiği görülür, oysa burada akustik gitarın analog ve ham tınılarıyla karşımıza sakin ve aynı zamanda ileriye atılım yapan bir müzik var. Derin bas notaları, Nuru Kane’nın şaşaalı kısık vokalleri üzerinde hem zıplıyor hem de süzülebiliyor. Böylece müziğe farklı bir müzikal renk katıyor. Çoğu sanatçı bu kadar farklı tarzı tek bir organik yapı altında buluşturmakta oldukça zorlanırken Nuru Kane’nin müziğini dinlerken sanatçının bu konuda bir sıkıntısı olmadığı aşikâr.

On bir parçadan oluşan “Exile” Senegal’in derin müzik kültürünü ve zengin ritim yelpazesini dinleyenlere sorumlu bir şekilde ulaştırıyor. Sanatçımız Nuru Kane de müziği gibi tam bir kültürel yama aslında. Hayatında yaşadığı tüm kayda değer tecrübeleri müzik ile örtüştüren sanatçının bu albümünde çocukluğunda yaşadığı Senegal’den daha sonra göç ettiği Fransa’ya ve sık sık ziyaret ettiği Fas’a yaptığı yolculuklar esnasında ilham aldığı müzikleri dinleyicisine taşıyor. Senegal’in başkenti Dakar’ın en cafcaflı bölgesi olan Medina’da hayata gözlerini açan sanatçı genç yaşta özellikle break-dance üzerine tutkuyla bağlandı. Daha okuldayken kendi imkânları ile ilk gitarını yapan Nuru Kane böylece misina teller ile ritim tutmaya başladı. Okuldan mezun olunca annesi ona gerçek bir gitar satın aldı ve böylece Nuru Kane ilk grubunu kurarak müziğe adım attı. İlk grubunda özellikle Afro-funk dans müziği üzerine epeyi güzel üretimler verdi.

Nuru Kane ilk grubunu kurduktan sonra, Bob Marley, Fela Kuti ve o dönemin diğer önemli sanatçılarını radyoda dinleyerek müziğini geliştirmeyi sürdürdü. Bu dönemde farklı müzik tarzları arasında harmanlamayı keşfetmeye başlayan sanatçı kendi yerel müziği ile deneyler yapmaya başladı. Özellikle garip ve güzel efektler karşısında büyülenen Nuru Kane bunu her imkan bulduğu ritim karmaşasında kurgulayıp kendi müziği ile bütünleştirmiş. Uzun yıllar bu konuya kafa yoran sanatçı bu özelliğinin de meyvesini yemeye başladı.

Zor temalardan kaçınmayan sanatçı, açık yüreklilikle önüne gelen her ritim bilmecesini kendi yeteneği içerisinde çözümlüyor. “Exile” albümünde değindiği ana konu albümün adından da anlaşılacağı üzere sürgün. Nuru Kane, utanç ve işkenceden kaçıp sürgünde yaşamak zorunda kalan kişilerin ıstıraplarını bu albümde müziği ile dile getiriyor. Zaman zaman karanlık, zaman zaman derin ve dipsiz müzikal atmosfer ile bunu örtüştürerek bir bedene büründürüyor. Albümde kullanılan guimbri, korai ngoni, ngoni, sanza, calabash, djembe, gibi yerel enstrümanların ritim katkısı ile müziği bir o kadar zenginleştiriyor. Bu enstrümanların yanında elbette gitar, keman ve perküsyon gibi aşina olduğumuz klasik enstrümanlarda yer alıyor.

“Exile” sanatçının üçüncü uluslararası çalışması. İlki “Sigil” adında olup Riverboat Records tarafından piyasaya sürülmüştü. BBC 3 Radyo’su tarafından da yılın en iyi albümleri arasında gösterilen “Sigil”den sonra Nuru Kane uzun bir süre bol seyahat etti ve arada “Number One Bus” adlı bir çalışma çıkarttı. Daha sonra seyahatlerini sürdüren Nuru Kane, özellikle Fas’a gidip burada Gnawa müzik tarzı ile tanışıp bu tarz üzerine müzikal bir serüvene sokulmaya karar verdi. Biraz trans havasına sahip olan Gnawa tarzı sayesinde farklı kültürlerden gelen ritimleri buluşturabileceği bir ortam yaratan sanatçı bu özelliği “Exile” adlı albümünde kullanıyor. Senegal’de çok fazla takipçisi olan İslami Mürid Kardeşli tarikatının üyesi olan sanatçı burada öğrendiği ruhani melodileri de müziğine taşıyor. Bu tarikata üye olanlara Baye Fall deniyor. Belki hatırlarsınız World Circuit müzisyenlerinden biri olan Cheikh Lo da bu tarikatın bir üyesi. Özellikle giydikleri çok renkli kıyafetleri ile tanınıyorlar.

Gizemli bir sese sahip olan Nuru Kane’nin, ülkemizde çıkıp çıkmayacağı kesinlik kazanmayan Exile adlı en son çalışmasında kendisine hem yerli hem de batılı pek çok müzisyen eşlik etmiş. Bunun sonucu ortaya çıkan eserler toplu bir çalışmanın meyvesi ve her yerel müzik severi fazlasıyla tatmin edebilecek boyutta.

Parça Listesi

 1. Afrika (3:36)
 2. Exil (3:50)
 3. Bambala (2:59)
 4. Niang Balo (3:50)
 5. Corriendo (3:53)
 6. Wango (4:18)
 7. Sadye (3:41)
 8. Yes We Kane (4:11)
 9. Issoire (3:53)
 10. Bayil (4:31)
 11. Zikar (4:27)
Nuru Kane

Nuru Kane

Nuru Kane

Nuru Kane

 

Nuru Kane

Nuru Kane