On Dört Sanatçı İçin Anıt Mekânı

Graceland

Graceland

Yaklaşık 29 yıl önce, Priscilla Presley kral Elvis’in anılabilmesi için namı değer Graceland’i halka açtı. O zamandan beri, Rock’n’Roll Kralını ziyaret edenlerin sayısında inanılmaz bir patlama yaşandı. Ancak takdir edersiniz ki bu şekilde bir anıtsal mekânı olan tek sanatçı Elvis değil. Bizde sizin için bu dünyadan göç eden on dört sanatçının anıtsal mekânlarını araştırdık ve listeledik.

14. Stone Mountain / Tupac Shakur Heykeli
1997’de Tupac’ın annesi tarafından Tupac Amaru Shakur Vakfı kuruldu. Merkezi ise Atlanta yakınlarındaki Stone Mountain oldu. Burada yer alan büyük bir bahçenin içerisinde ise Tupac’ı anmak üzere bronz bir heykel dikildi. Bu heykel gelen ziyaretçilen en uğrak yeri oldu.

13.Montreux, Cenevre Nehri, İsviçre / Freddie Mercury Heykeli
1991’de AIDS’den hayat gözlerini yuman Freddie Mercury’nın vucudu yakılıp külleri İsv,içre’deki Cenevre Nehrine saçıldı. 1996 yılında ise nu nehrin kenarına bir anıtsal heykel dikildi. O zamandan beri Queen hayranları İsviçre’ye gittiklerinde mutlak ziyaret ettikleri yer burası oldu.

12.Ganges Nehri, Hindistan / Jerry Garcia ve George Harrison külleri
Jerry Garcia ve George Harrison’un külleri Hindistan’dfaki en kutsal nehir olan Ganges’e saçıldı. Aslında Jerry garcia’nın küllerinin bir kısmı Ganges’e bir kısmıda San Fransisco Körfezine saçıldı. George Harrison ise 60’larda Hinduizm dinini tercih edip o zamandan beri bu dinin sadık bir takipçisi oldu. Ölümünde ise bir Hindu gibi yakıldı ve Ganges’e külleri bırakıldı. Her iki sanatçıyı anacak ne bir heykel ne de bir anıt var. Tek varlık Ganges Nehri’nin kendisi.

11.Viretta Parkı, Seattle / Kurt Cobain’in parkı
Herhalde Kurt Cobain’in Seattle haricinde başka bir yerde anılmasını beklemiyordunuz di mi? İşin gerçeği Kurt’un de bedeni yakıldı ve külleri Washington’daki Wishkah Nehrine saçıldı. Ancak tüm hayranları onu Seattle’daki Kurt’un parkı olarak bilinen yerde anmakta. Adeta park Kurt ile özleşmiş durumda.

10.Desert Memorial Parkı, Cathedral Kasabası, Kaliforniya / Frank Sinatra’nın Mezarı
1998’de aramızdan ayrılan Frank Sinatra ebeveynlerinin yanına gömüldü. Tabutuna tam takım kıyafet, yanında ise bir şişe Jack Daniels ve bir paket Camel sigarası ile defnedildi. Mezar taşında ise “The best is yet to come” Yazmakta.

9.Lubbock Şehir Mezarlığı , Lubbock, Teksas / Buddy Holly’s Mezarı

1959’da Buddy Holly ufak bir uçak kazası sonucu yaşamını yitirdi. Son yolculuğuna ise memleketi Lubbock, Teksas’da uğurlandı. Mezar taşında ise adı beklide yaşadığı sürece bir defa doğru yazılmamasına istinaden “Holley” olarak belirtilmekte.

8.Joshua Tree Ulusal Parkı, Joshua Tree, Kalifornia / Gram Parsons Anıtı
Gram Parsons’ın en çok sevdiği mekanlarda biri hep Joshua Tree Ulusal Parkı olmuştur. 1973’de öldüğünde dostu Phil Kaufman vucudunu buraya götürüp birkaç bira içerek yaktı. Böylece bu konumu rock and roll tarihinde ölümsüzleştirdi.

7.Forest Lawn Memorial Parkı, Glendale, Kalifornia / Michael Jackson’un Anıtı

Bu mekan pek çok ünlüye son durak olmuş bir yer. Bunların arasında Humphrey Bogart, Sammy Davis Jr., Clark Gable, Elizabeth Taylor, Andrews Sisters, Nat King Cole, ve Sam Cooke ilk dikkat çekenler. 2009’da Michael Jackson’da aramızda ansızın ayrılınca ailesi tarafından burası ilelebet istirahat yeri olarak uygun görüldü.

6.Hendersonville Memory Gardens, Hendersonville, Tennessee / Johnny Cash’in Mezarı
June Carter diğer dünyaya göç ettikten sadece dört ay sonra Johnny Cash’de sevgilisini takip etti. Böylece memleketi olan Hendersonville’de eşinin de gömüldüğü sade bir mezarlığa defnedildi.

5.Nine Mile, Jamaika – Bob Marley Mozolesi
Bob Marley’in doğduğu köyün dibine 1981’de bir mozole dikildi. Buraya sanatçı 1981’de gömüldü. Jamaika hükümeti sanatçının doğum günü olan 6 Şubat’ı ise Ulusal bayram olarak ilan etti. Dünyada en fazla ziyaret edilen müzisyen mezar olduğunu da vurgulamakta fayda var.

4.Greenwood Memorial Parkı, Renton, Washington / Jimi Hendrix’in Mezarı
Gelmiş geçmiş en başarılı gitarist olarak kabul gören Jimi Hendrix Seattle’ın çok yakınında olan Greenwood Memorial Park’ında sonsuz istirahatında.

3.Cimetière du Père Lachaise, Paris, Fransa – Jim Morrison’ın Mezarı
Bu Paris mezarlığı pek çok The Doors hayranı için bir ibadethane gibi. Öldüğünde mezar taşsız gömülen sanatçı ancak 1981 bir büst ile süslendi. Bu büst 1988’de çalındı ve yenilendi. Burası Paris’te bulunan yüzlerce ünlü mezarı arasında en çok ziyaret edilenlerin başını çekiyor.

2.Strawberry Fields, Central Park, New York City / John Lennon Anıtı
Central Park’ın batı girişinde yer alan bu anıt efsanevi John Lenon’un anıldığı yer. Belki de dünyada en fazla ziyaret edilen sanatçı anıtı burası.

1. Graceland, Memphis, Tennessee / Elvis Presley’in Evi
Burası Kralın yaşadığı sürece kullandığı kendi evi. Beyaz Ev’den sonra Amerika’da en fazla ziyaret edilen ev konumunda. Şu an bir müze olarak kullanılan ev aynı zamanda Elvis’in anıtsal bir abidesi özelliğini taşıyor. Takribi olarak yılda 600 bin ziyaretçi ağırlıyor.