Anadolu, Ermeni ve Yunan şarkıları

PAPIER d’ARMENIE albüm kapağı

PAPIER d’ARMENIE albüm kapağı

Bugüne kadar yayınladığı üç albümle, özellikle  “farklı kültürleri” buluşturmayı amaçlayan ETERNA MÜZİK, Fransa’da yaşayan Ermeni bir grup müzisyenin oluşturduğu PAPIPERS d’ARMENIES isimli grubun yine aynı isimdeki albümünü müzik sevenlerle buluşturuyor.

Kökleri Anadolu’ya Harput’a dayanan Ermeni bir ailenin 3.kuşağı olarak Fransa’da doğup büyüyen ve aynı zamanda efsanevi BRATCSH grubunun da kurucusu olan  Dan Garibian tarafından kurulan grup; geleneksel Anadolu, Ermeni ve Yunan şarkılarının yanı sıra Udi Hrant, Garo Hayrobedian gibi bestecilerin eserlerini duduk, kemençe gibi  geleneksel sazların yoğunlukta olduğu bir harman ile dinleyiciye ulaştırıyor. Grubun diğer üyeleri ise; İstanbul, Ermenistan ve Fransa kökenli olup Paris’te yaşayan Ermeni müzisyenler; Macha Garibian,Aret Derderyan,Gerard Garcian ve Pat Kousigiuan’dır.

Aralarında hepimizin yakından tanıdığı ve çok sevdiği SARI GELİN olmak üzere Ermenice ve Yunanca şarkıların olduğu albüm sözlü ve enstrümantal eserler olmak üzere toplam 12 şarkıdan oluşuyor.

Fransa’da, kötü kokuları kovmak için tütsü olarak kullanılan, güzel kokulu bir kağıt anlamına gelen PAPIER d’ARMENIE ‘den esinlenerek ismini alan grubun yaptığı güzel müzikler dileriz kötü müziği kulaklarımızdan kovar.

Şarkı Listesi

 1. Constantınople blues – 6:35
 2. Matiamou Matiamou – 3:58
 3. Yare Martou Yara Gouda – 6:08
 4. Guindo – 5:55
 5. Sarı Gyaline – 5:43
 6. Pende Elines – 3:33
 7. SerdisVra – 5:22
 8. Aravni – 2:38
 9. Ara Vai – 3:52
 10. Pos Na Se Lismoniso – 4:57
 11. Garo – 5:16
 12. Hanane – 7:28